ACI unatoč izazovnoj nautičkoj sezoni ostvario pozitivne rezultate

pixabay.com
Brodovi, Foto: Pixabay.com

Adriatic Croatia International Club (ACI) izvijestio je da je u prvih devet mjeseci ove godine ostvario neto dobit od 3,6 milijuna eura, što je za 0,6 milijuna manje nego u istom lanjskom razdoblju, ocijenivši pritom da  je nautička sezona bila je izazovna, no da su ostvareni pozitivni rezultati.

U tom je razdoblju ACI ostvario 30,9 milijuna eura poslovnih prihoda, što u odnosu na isto razdoblje lani 1,9 milijuna eura ili šest posto više. U tom je razdoblju taj nacionalni nautički lanac marina, u sustav od 22 marine na jadranskoj obali uložio 2,1 milijuna eura, ponajprije u sanaciju sidrenih sustava i gatova u marinama.

Predsjednik Uprave ACI-ja, Kristijan Pavić, ocijenio je da je ovogodišnja nautička sezona  bila izazovna, no, da su i u njoj su zabilježeni pozitivni rezultati.

“Unatoč poslovanju s istim kapacitetima, ACI je u prvih devet mjeseci ostvario rast poslovnih prihoda od 1,9 milijuna eura, što je u odnosu na isto razdoblje lani, povećanje od šest posto”, naveo je i dodao kako je to dokaz dobre procjene konkurencije, stanja na tržištu te stabilne poslovne politike.

Istaknuo je kako fokus Uprave u predstojećem periodu ostaje na produljenju koncesijskih ugovora, kao osnovnog preduvjeta za daljnja ulaganja.

Prema podacima iz ACI-ja, koje prenosi Hina, najveći rast u devet mjeseci zabilježen je od usluga godišnjeg veza, a pritom su ključne bile ACI marine Split i Dubrovnik, pridonoseći 32 posto ukupnom rastu.

Ostvaren je rast prihoda od prodaje koji su u odnosu na usporedno razdoblje veći za dva milijuna eura, što je rast od sedam posto, a najveći je rast zabilježen od usluge godišnjeg veza i to od 1,5 milijuna eura. Najznačajniji porast prihoda od prodaje zabilježen je u ACI marinama Split, Dubrovnik, Korčula i Rovinj, koje u ukupnom povećanju prihoda od prodaje sudjeluju s 50 posto udjela.

S obzirom na dinamiku poslovanja, u prvih devet mjeseci nisu zabilježena značajnija kretanja rezultata poslovanja u odnosu na uobičajenu dinamiku ostvarenja rezultata, no vidljiv je porast prihoda u prvih šest mjeseci u odnosu na posljednji kvartal.

Poslovni rashodi porasli su za 2,9 milijuna eura ili 12 posto i ponajprije su posljedica rasta troškova plaća sukladno Kolektivnom ugovoru kojim se plaća trajno vezuje uz Uredbu o visini minimalne plaće, čije su promjene utjecale na rast troškova. Riječ je o trošku ulaganja u vlastiti kadar, odnosno povećanja materijalnih prava zaposlenika kompanije, navode i dodaju kako će, što se tiče investicija, one i dalje biti usmjerene isključivo na neophodna ulaganja radi održavanja kvalitete usluge.

Iz ACI-ja naglašavaju kako je ograničavajući faktor strateškog razvoja poslovanja i dalje ponajprije pitanje produženja ugovora o koncesijama, čemu se sada posvećuje značajna pozornost, budući da sve ACI-jeve koncesije, osim za marinu „Veljko Barbieri“ u Slanom te sidrišta „Žut“, istječu 2030. Pojašnjavaju da marini “Veljko Barbieri” ugovor o koncesiji istječe već 2027. te je stoga fokus kompanije u nastavku poslovanja upravo na rješavanju pitanja produženja koncesija.

ACI d. d.

Rudolfa Strohala 2, 51000, Rijeka, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
36.456.054,25 (2023)
Broj zaposlenih:
369 (2023)

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari