Dokument Europske unije pod nazivom Clean Industrial Deal (Čisti industrijski plan) ima za cilj potaknuti elektrifikaciju i razvoj obnovljivih izvora energije kao pokretača industrijske konkurentnosti. No, novo izvješće udruženja WindEurope i analitičke kuće VaasaETT pod nazivom „Preoblikovanje računa za električnu energiju za konkurentnu i sigurnu Europu“ pokazuje da visoki porezi i pristojbe na električnu energiju potkopavaju isplativost elektrifikacije.
Time Europa dolazi u nepovoljan položaj u odnosu na SAD i Kinu. Prijenos poreza i pristojbi na električnu energiju na troškovno neutralan način mogao bi znatno poboljšati konkurentnost i energetsku sigurnost, navodi se u priopćenju udruge Wind Europa.
Očekuje se da će energija vjetra postati vodeći izvor električne energije u EU prije 2030. godine a planirano je da EU energijom vjetra osigura 35 posto potrošnje električne energije do 2030., a više od 50 posto do 2050. godine.
Unatoč jasnim prednostima obnovljive električne energije u odnosu na fosilna goriva, napori za elektrifikaciju iz OIE u Europi stagniraju. U EU-u samo 31 posto industrijske potrošnje energije dolazi iz električne energije.
„Električna energija ima znatno veći potencijal. Tehnički gledano, čak 74 posto industrijske potrošnje energije moglo bi biti elektrificirano postojećim tehnologijama, poput električnih lučnih peći za proizvodnju čelika. Još 14 posto moglo bi se elektrificirati do 2030., a dodatnih pet posto do 2035., što ostavlja tek sedam posto ndustrijskih procesa koji trenutačno nisu elektrificirani“, navodi se u izvješću.
Mnogi industrijski procesi već su spremni za prijelaz na OIE odnosno energiju vjetra, osobito oni koji koriste nisku procesnu toplinu – poput industrije papira, celuloze, hrane i pića te kemijske industrije. No elektrifikacija je moguća i u energetski intenzivnijim procesima poput proizvodnje čelika. Europa ovdje može brzo napraviti velike pomake – i znatno ojačati svoju industrijsku konkurentnost.

Novo izvješće: Porezi i pristojbe koče elektrifikaciju
Novo izvješće, predstavljeno na godišnjoj konferenciji WindEuropea u Kopenhagenu, ističe kako visoki porezi i pristojbe na električnu energiju usporavaju industrijsku elektrifikaciju. Djelomično je to zato što se njima financiraju stavke koje nisu povezane s energijom.
Europska industrija plaća znatno više poreza i pristojbi na električnu energiju nego što to čine industrije u SAD-u i Kini. Analiza po državama pokazuje da su regulirane naknade za industrijsku električnu energiju četiri puta veće u Europi nego u Kini.
Unatoč hitnoj potrebi za odmakom od uvoznih fosilnih goriva, električna energija općenito je više oporezovana nego plin. U Poljskoj su, primjerice, industrijske naknade za električnu energiju dvostruko više od onih za industrijski plin.
„Obnovljivi izvori energije pomogli su u smanjenju veleprodajnih cijena električne energije diljem Europe. No kućanstva i poduzeća i dalje plaćaju previsoke račune. Razlog su visoki porezi i dodatne regulirane pristojbe koje su još uvijek uključene u račune. Mnoge od njih ne bi trebale biti povezane s potrošnjom električne energije, već bi se trebale financirati iz općeg poreznog sustava“, rekla je Vasiliki Klonari, direktorica za integraciju energetskog sustava u WindEuropeu.
U mnogim zemljama energetski intenzivne industrije koje je teško elektrificirati uživaju olakšice u reguliranim naknadama i izuzeća od mrežnih troškova. No složenost postupka dobivanja tih izuzeća često nadmašuje koristi nižih naknada. One industrije koje su već spremne za elektrifikaciju obično plaćaju veće naknade od energetski intenzivnih sektora.

U svim zemljama znatan dio reguliranih naknada na računima za električnu energiju financira mjere za dekarbonizaciju, sigurnost opskrbe i energetsku učinkovitost. Danas te troškove uglavnom snose potrošači električne energije – i odlaze na mjere koje zapravo podrivaju europske energetske ciljeve. Od početka Zelenog plana Europa je potrošila 364 milijarde eura na subvencije za fosilna goriva. Te bi se troškove trebalo pravednije raspodijeliti na sve korisnike energije ili porezne obveznike, i usmjeriti ih prema mjerama koje zaista donose sigurnost opskrbe.
„Europska industrija želi raditi na električnu energiju. Da bi se nužna ulaganja ostvarila, ne treba nam samo potpora Vlada, već i preoblikovanje računa za električnu energiju kako bi industrija plaćala pravičnu cijenu. Trenutno su uvjeti postavljeni protiv elektrifikacije: nije u redu da su pristojbe za električnu energiju više od onih za plin“, izjavio je Pierre Tardieu, glavni strateg za politike Wind Europa.
Pročitajte još:
Izvješće donosi pet preporuka za reformu reguliranih naknada i smanjenje cijene električne energije: smanjiti regulirane naknade na električnu energiju na minimum, ukloniti pristojbe koje nisu povezane s energijom, prenijeti troškove za potporu obnovljivima i kapacitete u opći porezni sustav, uz bolji nadzor nad trošenjem sredstava na sigurnost opskrbe, pristupačnost i dekarbonizaciju. Također je potrebno i smanjiti regulirane pristojbe za industrije koje su spremne za elektrifikaciju – čak i ako nisu energetski intenzivne te zadržati na računima samo mrežne troškove vezane uz potrošnju, kako bi se poticala učinkovita uporaba elektroenergetskog sustava.
Jedan odgovor
Pa naravno! Ne razumijem kako ocekuju ulaganja kad taj sektor nisu dovoljno rasteretili glupih davanja?