Kriptovalute bitcoin i ether pale su u utorak na višemjesečne najniže razine, pogođene općom rasprodajom na tržištu, dok trgovci i dalje obrađuju prošlotjedni hakerski napad na kripto mjenjačnicu Bybit, u kojem je ukradeno ethera u vrijednosti od 1,5 milijardi američkih dolara (1,38 milijardi eura).
Bitcoin, najveća svjetska kriptovaluta prema tržišnoj vrijednosti, pao je za čak šest posto, na 88.245 dolara (81.050 eura), što je njegova najniža razina od studenoga i prvi put da je pao ispod 90.000 dolara (82.700 eura) od sredine siječnja.
Druga najveća kriptovaluta, ether, pala je u jednom trenutku za čak 11 posto, navodi Reuters, na 2.333 dolara (2.140 eura), što je njezina najniža razina od listopada.
U najvećoj krađi u povijesti kriptovaluta, mjenjačnica Bybit sa sjedištem u Dubaiju izgubila je 1,5 milijardi dolara (1,38 milijardi eura) digitalne imovine nakon što su hakeri preuzeli kontrolu nad jednim od njezinih „cold walleta“—sustava za offline pohranu. Blockchain analitičari ukazuju na sjevernokorejske hakere, koji su često odgovorni za najveće provale u industriji. Ukradena sredstva, uglavnom u etheru, brzo su prebačena na više novčanika i platformi.
Unatoč velikom gubitku, prenosi Forbes, izvršni direktor Bybita, Ben Zhou, uvjerio je korisnike da burza ostaje solventna te da su svi klijentski fondovi u potpunosti osigurani i da tvrtka može pokriti gubitak.
Istraga zbog kriptovaluta i u Argentini
I argentinski predsjednik Javier Milei našao se u velikim problemima nakon kratkog izleta u svijet kriptovaluta, što je dovelo do poziva opozicije na njegov opoziv i pokretanja istrage o prevari.
Milei je na platformi X promovirao malo poznati token pod nazivom LIBRA, tvrdeći da će potaknuti argentinsko gospodarstvo financiranjem malih poduzeća. Njegova objava vodila je na web stranicu s njegovim prepoznatljivim sloganom „Živjela sloboda“ i uvjeravala njegovih 3,8 milijuna pratitelja da „svijet želi ulagati u Argentinu“. Tisuće su to shvatile ozbiljno. Cijena LIBRA-e skočila je s gotovo nule na gotovo pet dolara (4,60 eura), da bi se unutar nekoliko sati srušila ispod jednog dolara (0,92 eura).
Milei je brzo obrisao objavu, tvrdeći da nije bio upoznat s detaljima projekta, no šteta je već bila učinjena. Odvjetnici u Argentini, predvođeni njegovim političkim protivnikom Claudiom Lozanom, podnijeli su više od 100 prijava za prevaru protiv predsjednika, a argentinski sudac pokrenuo je istragu.

Kripto poduzetnik Hayden Davis priznao je sudjelovanje u lansiranju tokena LIBRA, kao i MELANIA, memecoina povezanog s Prvom damom, koji je nakratko dosegao tržišnu vrijednost od dvije milijarde dolara odnosno 1,84 milijarde eura prije kolapsa.
U intervjuu s YouTube istražiteljem prevara Coffeezillom (Stephen Findeisen), Davis je otkrio da kontrolira oko 100 milijuna dolara (92 milijuna eura) zarađenih na LIBRA-i i objasnio tehniku poznatu kao „sniping“—praksu u kojoj insajderi ili botovi brzo kupuju novolansirane tokene po izuzetno niskim cijenama prije nego što šira javnost reagira, čime potiču potražnju i rast cijene, da bi ih zatim prodali uz ogromnu dobit.
Na reguliranim tržištima, kako navodi Forbes, to bi se smatralo nezakonitim „front-runningom“. Također je imenovao dvojicu organizatora Tech Foruma, latinoameričke tehnološke konferencije, kao kosudionike u lansiranju.
„Želim nedvosmisleno pojasniti da nisam, niti ću ikada, iskoristiti ta sredstva za osobnu korist,“ napisao je u izjavi na platformi X. U zasebnom intervjuu za Barstool Sports opisao je fijasko kao „eksperiment koji je neslavno propao“. Tvrdio je da Milei nije korumpiran, već samo okružen ljudima koji to možda jesu. U međuvremenu, osnivač Barstool Sportsa, Dave Portnoy, izjavio je da mu je Davis osobno nadoknadio pet milijuna dolara (4,6 milijuna eura) izgubljenih u LIBRA skandalu.
Pročitajte još:
No, brojke pokazuju sumornu sliku: 86 posto ulagača koji su kupili LIBRA-u izgubilo je novac, a ukupni gubici dosežu 251 milijun dolara (230 milijuna eura), prema podacima blockchain analitičke tvrtke Nansen. Nekolicina sretnika ostvarila je dobit od 180 milijuna dolara (165 milijuna eura).
Ben Chow, suosnivač decentralizirane burze Meteora, koja je omogućila lansiranje tokena LIBRA, MELANIA i TRUMP, podnio je ostavku, prema objavi njegovog pseudonimnog suosnivača Meowa od 18. veljače.
Jedan odgovor
Previše je kriptoprevara, sa kriptovalutama se nikad ne zna na cemu si