Premijer Andrej Plenković rekao je, u uvodnom dijelu današnje sjednice Vlade RH, da se vode konzultacije na razini resora o novom paketu mjera za borbu protiv energetske krize.
“Globalna tendencija Europske unije je da se ti paketi mjera smanjuju pa će novi paket mjera ići u tom pravcu ali će i dalje voditi računa o najugroženijim i najranjivijim kategorijama”, istakao je Plenković.
U ožujku 2024. Vlada je donijela šesti po redu paket mjera, vrijedan 503 milijuna eura, za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena. Cilj mjera bio je zadržati nisku cijenu energenata, a ovim su paketom cijene subvencionirane sve do 30. rujna ove godine.
Premijer Plenković naglasio je da će se pri donošenju novog paketa uzeti u obzir promijenjene okolnosti jer su trenutačne mjere na snazi već gotovo dvije i pol godine.
S obzirom na najavljeno smanjenje subvencija, očekuje se rast cijena energenata što je dovelo do zabrinutosti građana. Zbog toga je Vlada još prošli mjesec građanima poručila da se ne moraju brinuti jer neće dolaziti do drastičnih poskupljenja. Energetski stručnjak Igor Dekanić slaže se s tom procjenom, a za Financije.hr prokomentirao je cijelu situaciju.
“Vjerojatno neće doći do većih poskupljenja, prema onome kako sada stvari stoje na međunarodnim tržištima plina i nafte. Ovaj tjedan, iako još traje velika kriza zbog rata u Ukrajini i Rusiji, imate pad cijena plina na robnim burzama u Europi i pad cijena nafte na najniže razine u zadnjih godinu dana”, kazao je Dekanić.
Dodao je da se prema reagiranju burze ne očekuje veći poremećaj, a čim nema većeg poremećaja nema ni potrebe za reakcijom države. Objasnio je i kako se formiraju cijene energenata.
“Formiraju se na temelju uvoznih, primarnih energenata. Dakle, nafte, plina i glavnih izvora energije. Još uvijek se uglavnom koriste fosilna goriva, čak 80 posto. Na cijene utječu i troškovi proizvodnje, ako imate vlastitu proizvodnju energije, te na to sve skupa idu porezi”, rekao je energetski stručnjak za Financije.hr.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar najavio je nakon sjednice Vlade da će Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) uskoro izaći s metodologijom izračuna cijena struje i plina, a nakon toga su moguće blage korekcije mjera.
“Imali smo blage korekcije na nizozemskom tržištu referentnom za određivanje tih cijena. Međutim, imali smo i mjere proteklih godina koje su regulirale cijene i osigurale socijalnu koheziju i sigurnost za naše građane. Kao što je i uputa Europske komisije, razgovaramo o relaksiranju tih mjera, ali svakako Vlada će voditi računa i o sigurnost te dostupnost energije”, izjavio je i dodao da može doći do blagog rasta cijena, ali da neće biti negativnih efekata za građane.
Pročitajte još:
Komentirao je i opskrbu građana Zagreba plinom jer je Međimurje plin dobilo natječaj za javnu opskrbu. Naglasio je da, kada Hera izađe s metodologijom izračuna cijena, i Gradska Plinara Zagreb može po tržišnim principima građanima ponuditi uslugu opskrbe. Za građane je pak bitno da imaju jasno definiranu cijenu i rok na koji ugovaraju tu uslugu.
Objasnio je i da je u 2024. došlo do pada proizvodnje električne energije zbog sušne godine.
27 Odgovora
Uvođenje eura vjerojatno nije dovelo do rasta cijena…eto, sad sam i ja stručnjak.
hmm
Ne mogu subvencije vječno trajati, pogotovo kad prođu izbori
Upravo tako, na zalost
logicno
Stvarno su dosadni vise s tim subvencijama..
bas
konacno
Bravo Vlado.
aha
Sigurno će doći do poskupljenja
sto posto
Divno
prekrasno
ok
hahahha
Šta reć
koju poslaku porati
Koju posluku porati
Ma….
Ide zima…
A drva nema
sebi dižu plače, a ostalima dižu režije
Uzas
Nasa vlada…
Ok
Teško da neće doći do poskupljenja.