Više od tri milijuna turista posjetilo je naše nacionalne parkove prošle godine

Turisti na Plitvičkim jezerima. FOTO: Mike Swigunski/UNSPLASH

Hrvatske nacionalne parkove prošle je godine posjetilo više od tri milijuna ljudi, a svih osam parkova je prema zadnjim objavljenim podacima na CompanyWallu u 2023. godini ostvarilo dobit veću od 22,5 milijuna eura, što je dvadeset puta više nego li u pandemijskoj 2021. godini.  Za najveći udio i posjetitelja i dobiti zaslužan je Nacionalni park Plitvička jezera, koji je ostvario više od 57,8 milijuna eura prihoda, te dobit veću od 15,9 milijuna eura.

– U 2024. godini Nacionalni park Plitvička jezera posjetilo je ukupno 1,492.994 posjetitelja iz približno 163 zemlje diljem svijeta. Srpanj i kolovoz se izdvajaju kao mjeseci s najvišim brojem posjetitelja. U prošloj se godini posebno izdvajaju svibanj i rujan s nešto manje od 200.000 posjetitelja, što upućuje na pozitivnu predsezonu i posezonu, kada je ujedno i više grupnih posjeta – pohvalili su se iz najpoznatijeg hrvatskog nacionalnog parka, koji je, prema podacima CompanyWalla, u 2023. zapošljavao 880 zaposlenih, dok je prosječna bruto plaća iznosila 1546,05 eura. Najveći udio posjetitelja lani je bio iz europskih zemalja, njih 77,7 posto dok su oni iz azijskih zemalja činili 12,8 posto. Ako se promatraju europske zemlje, najveći broj posjetitelja bio je iz Hrvatske, zatim Njemačke, Poljske, Francuske i Italije. Tijekom 2024. godine, u smještajnim kapacitetima upravljanima od strane Javne ustanove ostvareno je 149.156 noćenja, pri čemu je broj noćenja stranih turista iznosio 139.050, odnosno 93 posto ukupnog broja ostvarenih noćenja. Najveći udio u ukupnim noćenjima u smještajnim kapacitetima Nacionalnog parka Plitvička jezera ostvarilo je njemačko tržište, a potom slijede tržišta Tajvana, Italije i SAD-a.

Cijene ulaznica u hrvatskim nacionalnim parkovima mijenjaju se ovisno o godišnjem dobu, a ovise i o nekim drugim parametrima. Primjerice, na Plitvicama djeca do sedam godina i osobe s invaliditetom ostvaruju pravo na besplatnu ulaznicu, pa je tako tijekom prošle godine ovaj nacionalni park posjetio 4451 posjetitelj s nekim oblikom dugotrajnih tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih oštećenja.

– Iako svi dijelovi posjetiteljskog sustava nisu prilagođeni osobama s invaliditetom, vizija našeg zaštićenog područja je omogućiti bolju dostupnost pojedinih staza te uložiti u pristupačnost informacija osobama s oštećenjima vida. Kao jedni od partnera Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, nastojat ćemo interpretaciju u posjetiteljskom sustavu prilagoditi gluhim i nagluhim osobama – poručuju iz Parka, u kojem je cijena pojedinačne ulaznice tijekom ljetnih mjeseci 40 eura, baš kao i u Nacionalnom parku Krka, idućem po broju posjetitelja, te ostvarenim prihodima i dobiti.

– Zbog blage klime, Nacionalni park Krka otvoren je tijekom cijele godine. Cijena ulaznice ovisi o razdoblju godine i vrsti posjetiteljskih sadržaja. U zimskom razdoblju, primjerice, od početka studenoga do kraja ožujka cijena ulaznice iznosi 7 eura za odrasle osobe i 4 eura za djecu od sedam do osamnaest godina. Djeca do sedam godina oduvijek imaju besplatan ulaz u Park. Na Međunarodni praznik rada svi posjetitelji imaju besplatan ulaz. Na Uskrsni ponedjeljak, Veliku Gospu i Gospu od Anđela, ulaz je besplatan za hodočasnike tijekom jutarnjih sati na lokalitetu Skradinski buk. U povodu Europskog tjedna kretanja povoljnije su cijene ulaznica za sve pješake i bicikliste u Parku. Sudjelovanje na kulturnim manifestacijama, tematskim predavanjima i radionicama, besplatno je.

Nadalje, svim zaljubljenicima u prirodu Nacionalni park Krka nudi mogućnost učlanjenja u Klub prijatelja Krke. Riječ je godišnjoj ulaznici po promotivnim cijenama koja omogućuje svakodnevni posjet Parku – govori nam Katia Župan, rukovoditeljica Odsjeka za odnose s javnošću, jedna od 363 zaposlenika NP Krka.

– Nacionalni park Krka geografski je rasprostranjeno područje s razgranatom mrežom puteva što ga čini dostupnim i zanimljivim. Čovjek je oduvijek živio na obalama Krke i na njima ostavio brojne tragove života koje danas otkrivamo i valoriziramo. Upravo stoga u Parku imamo veliki broj sadržaja za posjećivanje duž cijelog toka Krke. Sadržaji posjetiteljima omogućuju upoznavanje s bogatom prirodnom i kulturnopovijesnom baštinom i očuvanim tradicijskim nasljeđem. O posjetiteljima brine ukupno 363 zaposlenika, od kojih je većina zaposlena na neodređeno. Svi zaposlenici budno paze na sigurnost posjetitelja omogućujući im što ugodniji boravak u zaštićenoj prirodi – kaže nam Župan.

Nacionalni park Krka je u 2023. ostvario prihode više od 21,3 milijuna eura, dok je dobit iznosila preko 4,6 milijuna eura. U 2024. godini posjetilo ga je 1.037.632 zaljubljenika u prirodu što predstavlja porast od 3 posto u odnosu na 2023.

– Broj posjetitelja je konstantan tijekom godina, izuzev za vrijeme pandemije, a milijuntog posjetitelja u Parku redovito dočekujemo krajem ljeta ili početkom jeseni – govore nam u Parku, koji tijekom godine provodi niz projekata zaštite i monitoringa. U prvom redu, riječ je o projektima zaštite rijeke, prirodnih vrijednosti, biljaka i životinja, te različitih prirodnih ekosustava. Brojni su projekti istraživanja, konzervacije i valorizacije kulturnopovijesne baštine.

Ustanova također sudjeluje u različitim projektima koji se financiraju sredstvima Europske unije.

– Početkom godine završen je značajan infrastrukturni projekt Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka Krke, vrijednosti 10,6 milijuna eura, kojim su uređeni novi posjetiteljski sadržaji poput Eko kampusa Krka i interpretacijskog centra Krka – vrelo života, uređene su tri pješačke staze i nabavljena dva nova elektro broda.

Nadalje, dio prihoda Ustanova usmjerava prema jedinicama lokalne samouprave na području Parka i neprofitnim udrugama i organizacijama. Ustanova pruža financijsku podršku sektorima protupožarne zaštite i hitne medicinske službe. NP Krka osigurava sredstva za plaće zaposlenika iz vlastitih prihoda, a također kontinuirano ulaže u opremanje i održavanje posjetiteljske infrastrukture. Obnovljena su sva pristaništa u Parku, održava se 47 kilometara poučno-pješačkih staza i 388 kilometra biciklističkih ruta te sva turistička i parkovna signalizacija. Sva navedena ulaganja nastavit će se i u budućnosti – odlučni su u ovoj javnoj ustanovi.

Nacionalni park Brijuni lani je posjetilo više od 277 tisuće posjetitelja.

– Bolji smo u odnosu na 2019. godinu, a i nakon korone smo se već vratili s brojkama. Razlog tome je što već godinama ulažemo u hotelski smještaj kako bismo dosegli hotelske standarde koji su danas uobičajeni. Što se tiče dnevnih posjetitelja, ta brojka ovisi o popunjenosti drugih hotelskih kuća u Istri. Bolji promet u drugim istarskim hotelskim kućama utjecala je i na nas. U narednim godinama ne bismo htjeli da to bude puno više jer ne želimo opteretiti otok. Želimo njime održivo upravljati – poručila je nedavno ravnateljica ove Javne ustanove, koja je 2023. godinu zaključila s oko 11,2 milijuna eura prihoda i više od 397 tisuća eura dobiti. Zaposlenih je tada, stoji na CompanyWallu, bilo 296, dok im je prosječna bruto plaća iznosila 1.316,36 eura.

Nacionalni park Kornati 2023. godinu zaključio je s 1,4 milijuna eura prihoda, a tijekom prošle godine procijenjeno je kako ga je posjetilo više od 187 tisuća gostiju.

– Broj posjetitelja na godišnjoj razini je procijenjen jer se ulaznice prodaju za brod bez obzira na broj osoba na brodu, a u jednodnevnim izletima grupna ulaznica se plaća na temelju registriranog broja putnika -objašnjavaju u ovom Parku. Tako je tijekom 2024. prodano 15.627 ulaznica.

Nacionalni park Paklenicu lani je, prema podacima iz njihova izvješća, posjetilo 142.575 posjetitelja 

– Prihodi poslovanja 2024. godine ostvareni su u iznosu od 1.272.102,12 eura odnosno 105,47 posto godišnjeg plana – stoji u u financijskom izvještaju. Pritom, prihodi od ulaznica iznose više od 702 tisuće eura. U prošloj godini, ostvareno je oko 405 tisuća eura manjka prihoda u odnosu na rashode, a manjak prihoda pokriven je iz viška prihoda iz prethodnih godina.

– Ukupan višak prihoda koji se prenosi u 2025. godinu iznosi 773.160,76 eura i koristit će se za aktivnosti planirane Godišnjim programom zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja Nacionalnog parka Paklenica za 2025. godinu i Planom upravljanja – stoji u obrazloženju izvještaja Nacionalnog parka Paklenica.

Prihod od ulaznica u Nacionalnom parku Mljet prošle je godine iznosio više od 2,5 milijuna eura od ukupnih 3,26 milijuna eura prihoda poslovanja. Prodano je oko 128 tisuća ulaznica, dok je broj posjetitelja prešao 217 tisuća. Iz Parka objašnjavaju kako se procjena posjetitelja odnosi na višednevne posjetitelje u hotelskom i privatnom smještaju.

Predzadnji po broju prodanih ulaznica je najmlađi nacionalni park – Sjeverni Velebit, u kojem je lani prodano nešto više od 20 tisuća ulaznica, dok je Nacionalni park Risnjak prodao oko 18 tisuća ulaznica. Ipak, oba parka ostvarila su veće prihode nego li godinu ranije. Risnjak je lani ostvario  864.700 eura, dok je 2023., prema CompanyWallu, zaključio s oko 676 tisuća eura prihoda. Sjeverni Velebit je 2023. zaključio s više od 689 tisuća eura prihoda, dok je lani poslovao s više od 894 tisuće eura. Inače, oba parka imaju dvadesetak zaposlenika. Ulaznica za Nacionalni park Risnjak iznosi deset eura, dok je za Sjeverni Velebit čak i jeftinija i iznosi sedam eura, što podrazumijeva i posjet Parku prirode. No, ako se kupuje kombinirana ulaznica za Nacionalni park i Kuću Velebita cijena je također deset eura. Nude se, također, i popusti za određene skupine. Primjerice, planinari uz predočenje planinarske iskaznice, pješaci i biciklisti.

Mnogi svjetski i europski nacionalni parkovi ne naplaćuju ulazak u nacionalne parkove, dok se plaća samo dodatni sadržaj u parku poput iznajmljivanja brodova, noćenja ili privatnih tura. Oni koji naplaćuju ulaznice često lokalnom stanovništvu nude značajan popust.

Piše: Helena Marušić Čović

4 Odgovora

  1. Naši nacionalni parkovi su stvarno prirodno bogatstvo, ima se što za obići u svakom dijelu zemlje.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari