Udruga predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba te Građanska inicijativa spasimo male obiteljske iznajmljivače su od Vlade RH zatražili da privremeno povuče iz procedure na doradu Zakon o upravljanju i održavanju zgrada jer je, tvrde, nedorečen i manjkav.
„Tražimo od Vlade da privremeno povuče iz procedure predloženi Zakon na stručnu doradu i da u radu na izradi teksta zakona ne sudjeluju samo teoretičari s Pravnog fakulteta nego i praktičari iz redova iskusnih odvjetnika, sudaca, upravitelja i predstavnika suvlasnika u višestambenim zgradama”, poručio je na konferenciji za novinare predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba, Zdravko Vladanović.
Ukoliko Hrvatski sabor prihvati ovako predloženi tekst Zakona, Vladanović upozorava da će u suvlasničkim zajednicama višestambenih zgrada nastati ‘popriličan upravljački nered’, a suvlasnike i stanare učiniti još više nezadovoljnim.
Ističe da već duže vrijeme upozoravaju na tu mogućnost te su kroz e-savjetovanje ponudili brojna korisna rješenja, ali je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine to uglavnom zanemarilo, prenosi Hina. Tvrde i da resorni ministar Branko Bačić nije htio ovih dana primiti njihovo izaslanstvo na razgovor.
Podsjeća i da je u Hrvatskom saboru provedeno prvo čitanje prijedloga Zakona, ali ocjenjuje da provedena rasprava nije iznjedrila vrijednosti koje bi tekst zakona učinile još boljim, te donekle pomirile suprotstavljene tendencije suvlasničkih zajednica u višestambenim zgradama i vlasnika stanova koji su stanove prenamijenili ili ih planiraju prenamijeniti u komercijalne svrhe.
Sporan članak 31
Vladanović je posebice ukazao na problematiku članka 31. Zakona koji govori o stanovima za kratkoročni najam i najam za radnike. Kaže da njihova udruga između ostalog predlaže da se dobivanje suglasnosti od suvlasnika proširi i na ostale gospodarske djelatnosti jer se i one obavljaju u stanovima, primjerice teretane, stomatološke ordinacije, djelatnost čuvanja djece.
Nataša Luketić iz Građanske inicijative “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” ističe da u e-savjetovanju nije bilo članka 31. prijedloga Zakona te da se pojavio tek u prijedlogu Zakona u prvom čitanju u Saboru. Upozorava na veliku problematiku prikupljanja suglasnosti, a ističe i da među kvalificiranom većinom – 80 posto suvlasnika, ali se ovih dana spominje i 66 posto koja mora dati suglasnost, mora biti obavezno vlasnik koji dijeli zidove, pod i plafon – što se svodi na dobivanje suglasnosti jednog ili dvoje suvlasnika.
„Mi nismo za nikakvu suglasnost i mi ne mislimo niti da druge djelatnosti moraju tražiti tu suglasnost. Mi smo za mehanizme koji su već do sada uređeni – a to su međuvlasnički ugovor, kućni red te da predstavnik stanara određuje povredu reda i mira i dogovora s kompletnom zajednicom tih suvlasnika“, poručila je Luketić.
Novi zakon o upravljanju i održavanju zgrada trebao bi stupiti na snagu za mjesec dana, no još uvijek ima nedorečenosti. Predsjednik zagrebačkih suvlasnika stambenih zgrada Zdravko Vladanović traži da zakon – osim najma za stanovanje – obuhvati i druge gospodarske djelatnosti.
„Zašto to radimo – zato što se u stanovima obavljaju i kojekakve druge djelatnosti, pa ću vam navesti primjer osobe koja u susjednom stanu ima teretanu“, kaže.
Dok se to ne riješi – udruga suvlasnika stambenih zgrada traži privremeno povlačenje prijedloga zakona iz procedure. Mali iznajmljivači, pak, žale se na traženje obvezne suglasnosti većine suvlasnika za iznajmljivanje stana – što nekada i neće biti moguće.
„Na primjer kada nam je prvi susjed netko tko je izvanknjižni vlasnik, kada je susjed – vlasnik preminuo, a nije u zemljišnim knjigama to ažurirano, kada je susjed stranac fizička osoba, pravna osoba – stranac, kada je država vlasnik“, nabraja Nataša Luketić iz građanske inicijative “Spasimo male obiteljske iznajmljivače”.
Novim zakonom kažnjavat će se neovlašteno zatvaranje lođa i balkona te postavljanje klima-uređaja na pročelja. Veće ovlasti imat će komunalni redari.
„Nakon 1. siječnja u slučaju da se montiraju klime na pročelja zgrada, bilo koji od stanara ili komunalni redar ako to prijavi – može podnijeti optužni prijedlog. Bit će kažnjena zgrada koja će dobiti pravnu osobnost, stambena zajednica i stanar te osoba koja je montirala tu klimu ili nadstrešnicu“, kaže predsjednik Hrvatske udruge stanara i član Povjerenstva za pripremu Zakona Dejan Bodul.
Pročitajte još:
Mnogi se nadaju da će zakon riješiti i probleme kućnog reda i održavanja. Ipak, zabrinuti su kako će on biti i prilika za rješavanje međususjedskih problema.
„Ja vam mogu odmah reći kakav je povrat s terena. Mnogi ljudi se nadaju riješiti nekakve osobne odnose s drugim suvlasnicima – tako da intervenira komunalno redarstvo“, kaže Filip Vlah, pročelnik UO za komunalni sustav, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Opatije.
Veliki plus prijedloga zakona je da će zgrade napokon dobiti pravnu osobnost, što bi trebalo olakšati upravljanje zgradama, kao i eventualne sudske postupke.
3 Odgovora
Trebali bi svakako
Trebala bih vlada napraviti izmjene
Podrška!