Cijene nafte niže su za oko jedan posto u srijedu, jer su promjene u carinskoj politici SAD-a potaknule nesigurnost, što je trgovce navelo da razmotre potencijalni utjecaj trgovinskog rata između SAD-a i Kine na gospodarski rast i potražnju za energijom.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu jeftiniji su za 66 centi i iznose na 64,01 američka dolara (59,90 eura) po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) nafta jeftinija za 69 centi. Njome se trguje za 60,64 dolara (56,75 eura). Oba referentna pokazatelja jeftinija su za 0,3 posto u odnosu na utorak.
Očekuje se da će globalna potražnja za naftom u 2025. rasti najsporijom stopom u posljednjih pet godina, a rast američke proizvodnje također će usporiti zbog carina koje je uveo predsjednik SAD-a Donald Trump trgovinskim partnerima i njihovih protuodgovora, priopćila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u utorak.
“Investitorima i dalje nedostaje pokretač za značajniji oporavak, budući da se široko očekuje usporavanje globalnog rasta uslijed američkih carina, što ugrožava potražnju za naftom,” rekao je za Reuters, Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.
Naglasio je i da je silazni trend cijena nafte i dalje prisutan te da se može očekivati da će početni optimizam oko mogućeg ukidanja carina izblijedjeti, a temeljni makroekonomski izazovi, vidljivi u nadolazećim gospodarskim podacima, mogli bi tržišta vratiti u realniju sliku.
IEA očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 730.000 barela dnevno, što je značajan pad u odnosu na prošlomjesečnu procjenu od 1,03 milijuna barela dnevno. Ovo smanjenje veće je od procjene koju je u ponedjeljak dao Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC).
Trgovinski spor između SAD-a i Kine ostaje najveća prijetnja globalnom gospodarstvu i potražnji za naftom, rekao je Imad Al-Khayyat, voditelj istraživanja u London Stock Exchange Group.
“Svaki tjedan koji prođe bez znakova popuštanja ovog sukoba povećava vjerojatnost globalne recesije i snižava gornju granicu cijena,” rekao je Al-Khayyat.
Pročitajte još:
Zabrinutost zbog sve većih carina koje uvodi Trump, u kombinaciji s rastućom proizvodnjom zemalja iz skupine OPEC+ (OPEC i saveznici poput Rusije), već je snizila cijene nafte za oko 13 posto u ovom mjesecu.
Zbog nesigurnosti uzrokovane trgovinskim tenzijama, nekoliko je banaka, uključujući UBS, BNP Paribas i HSBC, smanjilo svoje prognoze cijena sirove nafte.
U međuvremenu, američke zalihe sirove nafte porasle su za 2,4 milijuna barela u tjednu koji je završio 11. travnja, dok su zalihe benzina pale za tri milijuna barela, a zalihe destilata smanjene su za 3,2 milijuna barela, prema podacima Američkog instituta za naftu.
Jedan odgovor
Naravno kad ja idem lijevati gorivo cijene idu gore