Američki predsjednik Donald Trump rekao je u nedjelju u novoj objavi na društvenim mrežama da namjerava potpisati novu izvršnu uredbu kojom će se cijene lijekova koji se prodaju na recept smanjiti na istu razinu kakva je u drugim razvijenim zemljama, za koju on tvrdi da je “30 do 80 posto niža.”
U objavi je Trump rekao da će u ponedjeljak ujutro po američkom vremenu potpisati uredbu kojom će se uvesti pravilo tzv. “najpovlaštenije nacije” tj. sustav međunarodnih referentnih cijena kakav se primjenjuje u većini europskih zemalja kad javni zdravstveni sustavi pregovaraju s proizvođačima o nabavnoj cijeni lijekova.
Cijene koje se trenutno plaćaju u SAD-u su za mnoge lijekove koji se izdaju na recept najviše na svijetu, katkad gotovo trostruko više nego u drugim razvijenim državama. Trump je već u više prilika govorio da želi smanjiti tu razliku, no još uvijek nije objasnio kako to misli napraviti, a ni u objavi od nedjelje nije iznio nikakve nove detalje o tome.
U svojoj objavi Trump je rekao da misli da će farmaceutske kompanije morati podići cijene u ostatku svijeta da bi nadoknadile sniženje cijena u Americi. “Uvest ću politiku NAJPOVLAŠTENIJE ZEMLJE prema kojoj će SAD plaćati istu cijenu kao i bilo koja država na svijetu koja već plaća najnižu cijenu,” rekao je Trump.
Farmaceutske tvrtke očekivale su da će se Trump okrenuti mjerama koje se bave američkim sustavom zdravstvenog osiguranja Medicare, navodi Reuters, dodaje da se u industriji sad očekuje da će se Trumpova uredba odnositi na cijeli niz lijekova osim onih dosad obuhvaćenih periodičnim pregovorima o nabavnim cijenama po zakonu o smanjenju inflacije IRA kojeg je uveo Trumpov prethodnik Joe Biden.
Po tom Bidenovom zakonu državni Medicare je pregovarao o cijenama za 10 ključnih lijekova, a te nove ispregovarane cijene trebale stupiti na snagu već sljedeće godine. U sklopu tih mjera već je bilo dogovoreno da će se popis lijekova za pregovore u drugom dijelu ove godine proširiti.
“Kad država određuje cijene, u bilo kojem obliku, to je loše za američke pacijente,” izjavio je Alex Schriver, glasnogovornik glavne američke lobističke udruge za farmaceutsku industriju PRMA, u medijskom priopćenju.
Ovo nije prvi put da Trump pokušava vezati američke cijene lijekova s cijenama koje plaćaju druge države. Za vrijeme njegovog prvog mandata sudskom odlukom je blokiran prijedlog njegove vlade da se uvede međunarodni sustav referentnih cijena za nabavu lijekova. Prije pet godina njegova tadašnja vlada projicirala je da bi time porezni obveznici uštedjeli više od 85 milijardi dolara u narednih sedam godina, što bi bio značajan dio ukupne američke potrošnje na lijekove koja iznosi oko 400 milijardi dolara.
Pročitajte još:
Odmah nakon Trumpove najave pale su dionice indijskih farmaceutskih kompanija, koje se uvelike bave proizvodnjom i izvozom generičkih lijekova u SAD, i to za 1,6 posto – usprkos općem rastu dionica na svjetskim burzama zbog iščekivanja trgovinskog dogovora između Kine i SAD-a.
Na američko tržište otpada gotovo trećina indijskog farmaceutskog izvoza, koji je u prošloj fiskalnoj godini narastao za 16 posto godišnje, na oko 9 milijardi dolara, po podacima državnog tijela za farmaceutsku industriju Pharmexcil.
Nakon stupanja na dužnost u siječnju Trump je najavio i uveo brojne uvozne namete na pojedine sektore i države s kojima SAD trguje, no zasad su iz tih mjera farmaceutski proizvodi bili izuzeti.