Trošak ne završava pogrebom: Nadgrobni spomenik stoji i do 5.500 eura, a klesari povećali dobit 22 posto

Groblje, ilustracija. FOTO: Unsplash

Troškovi smrti za obitelj ne završavaju organizacijom pogreba. Nakon pogrebne opreme, prijevoza, ukopa, cvijeća i grobljanskih usluga obično slijedi uređenje grobnog mjesta, koje konačni račun može povećati za nekoliko tisuća eura.

Objavljeni primjeri pokazuju da cijena pogreba znatno ovisi o gradu, odabranoj opremi i tome raspolaže li obitelj postojećim grobnim mjestom.

U Zadru se, tako primjerice, cijena socijalnog pogreba procjenjuje na oko 500 eura, prosječnog između 700 i 1.200 eura, dok skuplji pogrebi, uz kvalitetniji lijes i bogatije cvjetne aranžmane, mogu dosegnuti 3.000 eura.

U Zagrebu su iznosi viši. Prema procjenama predstavnika pogrebnika, osnovni socijalni pogreb stoji između 1.000 i 1.200 eura, dok se prosječan trošak bez kupnje grobnog mjesta kreće oko 1.500 do 1.600 eura. Kada se uračunaju grobljanske usluge i dodatna oprema, račun se može približiti iznosu od 2.000 eura.

Razlika između najjeftinijeg i skupljeg pogreba tako može iznositi nekoliko tisuća eura, i to prije izrade nadgrobnog spomenika.

Spomenik može biti skuplji od pogreba

Informativne cijene nadgrobnih spomenika u Hrvatskoj kreću se od približno 840 do 2.500 eura, ovisno o materijalu, dimenzijama, obliku, gravuri i cjeniku izvođača. Drugi tržišni cjenici za spomenik od prirodnog kamena s montažom navode raspon od 1.100 do čak 5.500 eura.

Te cijene nisu izravno usporedive jer se pod pojmom nadgrobnog spomenika može podrazumijevati samo natpisna ploča, ali i kompletno oblaganje grobnog mjesta. Konačan račun povećavaju debljina i količina kamena, složeni rezovi, graviranje slova i portreta, vaze, svjetiljke, prijevoz, montaža te uklanjanje postojećeg spomenika.

Ako obitelj nema uređeno grobno mjesto, trošak postaje znatno veći. Prema prijedlogu cjenika za novo zadarsko groblje, betonska grobnica s tri ukopna mjesta stajala bi između 6.600 i 8.300 eura, a ona sa šest mjesta između 9.300 i 10.400 eura. Usporedni podaci navode cijenu do 16.332,87 eura za grobnicu sa šest mjesta na splitskom Lovrincu. Ti iznosi ne uključuju kamenoklesarske radove ni zasebnu naknadu za dodjelu grobnog mjesta.

Ukupni trošak može se zato kretati od približno 1.500 eura za skroman pogreb i osnovno uređenje postojećeg groba do više od 15.000 ili 20.000 eura ako obitelj mora financirati novu grobnicu, skuplji pogreb i kompletne radove u kamenu.

Klesarski sektor znatno je širi od nadgrobnih spomenika

Potražnja za nadgrobnim spomenicima osigurava relativno stabilan dio poslova klesarima, ali financijske rezultate djelatnosti ne treba poistovjećivati isključivo s pogrebnim tržištem.

U Hrvatskoj je tijekom 2025. umrlo 50.007 ljudi, no svaka smrt ne znači i narudžbu novog spomenika. Mnogi se pokojnici ukapaju u postojeće obiteljske grobnice, dio obitelji odlučuje se za kremiranje, a uređenje groba često se odgađa mjesecima ili godinama.

Istodobno, tvrtke registrirane za rezanje, oblikovanje i obradu kamena proizvode kamene ploče, stepenice, podne i zidne obloge, pročelja, kuhinjske površine i elemente za građevinarstvo. Najveće kompanije iz ove djelatnosti stoga nisu samo lokalne radionice za izradu nadgrobnih spomenika, nego industrijski proizvođači povezani s građevinarstvom, turizmom i izvozom.

Rezultati kompanija iz djelatnosti rezanja, oblikovanja i obrade kamena
NamePrihod 2025Rashod 2025Dobit 2025Zaposleni 2025
KAMEN d. d.33.432.727,1928.912.240,323.678.089,01356
ISTRA – MARMI d. o. o.2.396.946,50157.516,142.239.430,361
MOLARIS d.o.o.3.481.278,471.628.088,561.513.742,2812
DEGAL TEHNIKA d.o.o.14.426.616,7012.886.362,531.461.587,2667
JADRANKAMEN d.o.o.7.270.952,396.494.324,48636.292,21106
PETRO-KAMEN, d.o.o.30.023.531,4429.379.942,61506.288,7685
BERICA, d.o.o.8.508.473,617.936.070,08461.385,0496
ADRIAKAMEN d.o.o.3.148.679,472.644.205,02411.454,1128
KAMEN TUNIĆ d.o.o.1.619.203,511.233.685,40314.546,6921
KAMENI ZID d.o.o.3.861.253,883.490.633,75289.162,1936
DELTA-DRAGUN, d.o.o2.532.579,342.258.976,65224.052,7044
Nikić-Servis d.o.o.2.507.161,922.279.883,10183.904,4325
KLESARSTVO DICMO d.o.o.1.621.683,411.400.842,20180.399,9319
VINTEKS d.o.o.728.475,54536.847,97172.282,561
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Prihodi 14 kompanija premašili 115 milijuna eura

Prema podacima CompanyWalla, 14 analiziranih kompanija iz djelatnosti rezanja, oblikovanja i obrade kamena u 2025. ostvarilo je ukupno 115,56 milijuna eura prihoda.

Godinu ranije prihodi su iznosili 102,1 milijun eura, što znači da su povećani za 13,2 posto. Još snažnije rasla je ukupna dobit, s 10,06 milijuna na 12,27 milijuna eura ili za gotovo 22 posto.

Zajednička profitna marža analiziranih kompanija dosegnula je 10,6 posto. Međutim, rezultati su izrazito koncentrirani. Četiri najprofitabilnije kompanije ostvarile su gotovo tri četvrtine ukupne dobiti promatranog uzorka.

Kamen i Petro-Kamen drže više od polovice prihoda

Najveće prihode ostvario je Kamen, i to 33,43 milijuna eura, uz dobit od 3,68 milijuna eura. Kompanija je ujedno najveći poslodavac u analiziranoj skupini, s 356 zaposlenih. Slijedi Petro-Kamen s prihodom od 30,02 milijuna eura, ali znatno skromnijom dobiti od 506.289 eura. Njegova profitna marža iznosila je samo 1,7 posto, nasuprot 11 posto kod Kamena.

Kamen i Petro-Kamen zajedno su ostvarili 63,46 milijuna eura prihoda, odnosno gotovo 55 posto ukupnog prihoda svih promatranih kompanija.

Treća kompanija prema prihodima bila je Degal Tehnika s 14,43 milijuna eura. Njezini su prihodi porasli za gotovo 31 posto, no dobit je istodobno smanjena na 1,46 milijuna eura, što pokazuje da rast prodaje ne mora automatski donijeti i višu zaradu.

Posebno se izdvaja Molaris, kojemu su prihodi povećani na 3,48 milijuna, a dobit na 1,51 milijun eura. Istra-Marmi iskazao je dobit od 2,24 milijuna eura uz 2,4 milijuna eura prihoda i samo jednog zaposlenog. Takav rezultat nije usporediv s tipičnim poslovanjem klesarske radionice te može upućivati na specifičnu imovinsku, prihodovnu ili organizacijsku strukturu kompanije.

Prihodi rastu znatno brže od zaposlenosti

Analizirane kompanije imale su ukupno 897 zaposlenih, samo 21 više nego godinu ranije. Broj radnika tako je porastao za 2,4 posto, dok su prihodi uvećani za 13,2 posto, a dobit za gotovo 22 posto.

Prihod po zaposlenom dosegnuo je približno 128.800 eura, a dobit po zaposlenom oko 13.700 eura. Prosječna plaća, ponderirana brojem zaposlenih, povećana je s približno 1.756 na 2.070 eura, odnosno za gotovo 18 posto.

Rezultati upućuju na rast produktivnosti i vrijednosti prodanih proizvoda, ali i na sve veću cijenu kvalificiranog rada. Klesarska proizvodnja traži kombinaciju tradicionalnog zanata i rada na skupim strojevima za rezanje, poliranje i oblikovanje kamena, dok montaža velikih elemenata uključuje fizički zahtjevan rad i odgovornost za materijal velike vrijednosti.

Stabilna potražnja, ali velika osjetljivost kupaca

Nadgrobni spomenici predstavljaju specifičan proizvod jer ih kupci najčešće naručuju u trenutku emocionalnog opterećenja, bez prethodnog iskustva i jasne predodžbe o realnim tržišnim cijenama. Upravo zato transparentan troškovnik ima veću važnost nego kod većine drugih građevinskih i obrtničkih radova.

Ponuda bi trebala jasno odvojiti cijenu kamena, izrade, graviranja, dodatne opreme, prijevoza, montaže i pripremnih radova. Razlika između ponude od 1.000 i 5.000 eura može biti opravdana količinom i kvalitetom kamena, ali bez detaljnog troškovnika kupac to teško može procijeniti.

Za obitelj je nadgrobni spomenik velik i emocionalno osjetljiv izdatak. Za klesare je samo jedan dio znatno šire industrije koja je u 2025. povećala prihode za 13,2 posto, a dobit za gotovo 22 posto.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama