Trgovinska razmjena između EU i Rusije značajno smanjena – osim na području farmaceutike i plina

Freepik.com
Promet Rusije i EU u lijekovima - značajan, Foto: Freepik.com

U drugom tromjesečju 2024. godine i uvoz i izvoz u Rusiju smanjili su se u odnosu na prethodni kvartal i to za 16 i 9,5 posto. Između prvog tromjesečja 2022. i drugog tromjesečja 2024. godine, vrijednost uvoza Europske unije iz Rusije manja je za 87 posto, pokazuju podaci Eurostata, Europskog ureda za statistiku.

Trgovina EU s Rusijom snažno je pogođena od početka ruske invazije na Ukrajinu. EU je nametnuo različita uvozna i izvozna ograničenja za nekoliko proizvoda, što je rezultiralo padom izvoza u Rusiju od 59 posto i padom uvoza iz Rusije od 87 posto između drugog tromjesečja 2022. i drugog tromjesečja 2024 godine.

Gledajući promjene u udjelima Rusije u trgovini izvan EU, i izvoz i uvoz pali su znatno ispod razina prije ruske invazije. Udio Rusije u izvozu izvan EU pao s 3,2  posto u prvom tromjesečju 2022. na 1,2 posto u drugom tromjesečju 2024. U istom razdoblju udio uvoza izvan EU iz Rusije pao je s 9,3 posto na 1,3 posto“, priopćeno je iz Eurostata.

Ukupna trgovinska bilanca EU s Rusijom snažno je povezana s bilancom za energente. Visoke cijene energenata u 2021. i 2022. prouzročile su znatan trgovinski deficit, koji je dosegao vrhunac od 45,8 milijardi eura u drugom tromjesečju 2022. Međutim, ograničenja uvoza i pad cijena energije značajno su smanjili trgovinski deficit, koji je u drugom kvartalu iznosio 0,2 milijarde eura kvartal 2024.

No, EU i dalje uvozi iz Rusije, uz postojeća ograničenja i sankcije, i ovi proizvodi činili su više od 60 posto ukupnog uvoza EU iz Rusije. Postojala su uvozna ograničenja za prirodni plin, ugljen i naftna ulja s odstupanjima. Postojala su ograničenja i za željezo i čelik te gnojiva, ali ne za sve proizvode u tim skupinama proizvoda.

Ta su ograničenja uzrokovala velike padove uvoza tih proizvoda, iako su i drugi čimbenici mogli igrati ulogu.

EU je također izvozila široku paletu proizvoda u Rusiju. U vrijednosnom smislu, najveće grupe proizvoda izvezene u Rusiju u prvom kvartalu 2021. bile su strojevi, vozila, lijekovi, električni strojevi i plastika. Između prvog tromjesečja 2021. i drugog tromjesečja 2024. izvoz za četiri od pet ovih grupa proizvoda znatno je pao, osim lijekova koji su u drugom tromjesečju iznosili 2.032 milijuna eura 2024., nakon što je dosegao vrhunac od 2.894 milijuna eura u četvrtom tromjesečju 2022. godine.

Za uvoz nikla nije bilo ograničenja, ali je i tu uvoz znatno smanjen. Uspoređujući drugi kvartal 2022. s drugim kvartalom 2024., uvoz nikla je smanjen za 15  postotnih bodova, a u ovom su razdoblju porasli udjeli Sjedinjenih Država, za sedam postotnih bodova, Norveške (rast od pet postotnih bodova) i Ujedinjenog Kraljevstva (rast od četiri postotna boda), navodi Eurostat.

Uvoz naftnih ulja iz Rusije, koja je tijekom 2021. godina bila najveći opskrbljivač EU ovim derivatom, smanjen za 20 postotnih bodova. U prvom tromjesečju 2024. količina naftnih derivata uvezenih iz Rusije iznosila je tek šest posto onoga što je bila u prvom tromjesečju 2021., dok je njezina vrijednost pala na osam posto u istom razdoblju.

Udio uvoza naftnih derivata iz Rusije pao je s 21 posto u drugom kvartalu 2022. na jedan posto u drugom kvartalu 2024. a u ovom su razdoblju porasli udjeli Sjedinjenih Država i Kazahstana, za po četiri procentna boda, te Norveške i Saudijske Arabije s po tri procentna boda.

Nešto niža smanjenja su kod prirodnog plina, čiji je uvoz smanjen za pet postotnih bodova te željeza i čelika kojeg je EU uvezla manje iz Rusije za četiri postotna boda.

Pixabay.com
Uvoz plina iz Rusije u EU, Foto: Pixabay

Uvoz ukapljenog prirodnog plina u EU

U prvom tromjesečju 2024. količina ukapljenog prirodnog plina uvezenog iz Rusije bila je sedam posto veća nego u prvom tromjesečju 2021., prema podacima Eurostata. Međutim, zbog rasta cijena njegova je vrijednost u ovom razdoblju porasla za 164 posto. Vrijednost uvoza ukapljenog prirodnog plina iz Rusije u EU znatno je porasla između prvog tromjesečja 2021. i trećeg tromjesečja 2022. jer su cijene naglo porasle.

Mjereno u vrijednosti, uvoz prirodnog plina iz Rusije postojano se smanjivao do trećeg tromjesečja 2023., povećavao se u sljedeća dva tromjesečja prije pada u drugom tromjesečju 2024. godine.

Udio Rusije u uvozu ukapljenog prirodnog plina u EU pao je sa 16 posto u drugom tromjesečju 2022. na 13 posto u drugom tromjesečju 2023., ali se vratio na 18 posto  u drugom tromjesečju 2024. Najveći udio u drugom kvartalu 2024. zabilježen je u Sjedinjenim Američkim Državama, 46 posto“, navodi Eurostat.

U drugom tromjesečju 2024. količina prirodnog plina u plinovitom stanju uvezena iz Rusije bila je 59 posto niža nego u prvom tromjesečju 2021. godine.

Udio Rusije u uvozu prirodnog plina u plinovitom stanju u EU pao je s 29 posto u drugom tromjesečju 2022. na 18 posto u drugom tromjesečju 2024. dok je u ovom razdoblju najviše je porastao udio Alžira.

18 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari