Izvoz kemikalija i srodnih proizvoda u Europskoj uniji u 2023. godini smanjio se na 523 milijarde eura, što je smanjenje od pet posto u usporedbi s rekordno visokom vrijednošću izvoza u 2022. godini, kada je iznosio 552 milijarde eura, naveo je Europski ured za statistiku – Eurostat. Vrijednost uvoza kemikalija iz zemalja koje nisu članice EU, u Europskoj uniji smanjena je deset posto na 326 milijardi eura, u odnosu na 363 milijarde eura prethodne godine.
Među zemljama EU, prvih pet izvoznika u zemlje izvan EU bile su Njemačka, koja je izvezla 130 milijardi eura kemikalija i srodnih proizvoda, Belgija, sa 67 milijardi eura izvoza, Irska sa 64 milijarde eura, Francuska s 52 milijarde eura i Nizozemska, koja je izvezla 45 milijardi eura kemikalija i drugih srodnih proizvoda.
Glavna odredišta izvan EU-a bile su Sjedinjene Države, u koju je izvezeno 139 milijardi eura, zatim Švicarska, s izvozom od 56 milijardi eura, Ujedinjeno Kraljevstvo s 48 milijardi eura, Kina s 40 milijardi eura i Turska sa 17 milijardi eura izvezenih kemikalija, navodi Eurostat.
Što se tiče uvoza kemijskih i srodnih proizvoda, Njemačka je bila najveći uvoznik iz zemalja izvan EU u 2023. godini i uvezla je 55 milijardi eura, ispred Belgije, koja je uvezla 50 milijardi eura, Nizozemske s uvozom od 43 milijarde eura, Italije s 29 milijardi eura i Francuska s uvozom od 27 milijardi eura.
Kategorija kemikalija u kategorizaciji EU uključuje proizvode kao što su kemijski materijali i proizvodi, gnojiva, medicinski i farmaceutski proizvodi te plastika.
U Hrvatskoj, pak, proizvodnja kemikalija po NKD 2007., uključuje proizvodnju kemikalija koristeći se osnovnim procesima kao što su termalno krekiranje i destiliranje.
Izlazni produkti tih procesa obično su izdvojeni kemijski elementi ili izdvojeni kemijski spojevi a ovaj razred uključuje proizvodnju kemijskih elemenata (osim industrijskih plinova i osnovnih metala), proizvodnju anorganskih kiselina, osim dušične kiseline, proizvodnju baza, baznih otopina i drugih anorganskih baza, osim amonijaka, proizvodnju ostalih anorganskih spojeva, prženje željeznog pirita te proizvodnju destilirane vode.
Prema podacima bonitetne tvrtke CompanyWall, ovom specifičnom djelatnosti u našoj zemlji bavi se 15 tvrtki, čija je ukupna dobit u 2023. godini iznosila 1.863.635,25 eura, dok su ukupni ostvareni prihodi iznosili 23.624.607,67 eura. Među njima, dvije tvrtke su poslovale s gubicima u 2023. godini.
Najuspješnija je tvrtka Ivero d.o.o iz Sesveta, koja posluje od 1992. te je vodeći proizvođač i distributer kemikalija. Prodajni asortiman obuhvaća kemikalije industriju, ugostiteljstvo, vodoopskrbu, energetiku, obrtništvo i domaćinstvo.
Iz vlastite linije proizvoda izdvajaju se sredstva za održavanje bazenskih voda te široka paleta sredstava za čišćenje a ovo poduzeće, kako je navedeno na njihovoj službenoj stranici, zastupnik je i svjetski poznatog proizvođača ulja i maziva te sredstava za metalurgiju. Osim usluge prodaje kemikalija Ivero svojim kupcima pruža i tehničku podršku osnovanu na iskustvu i stručnoj osposobljenosti djelatnika, s naglaskom na uredno registrirane proizvode s potpunom dokumentacijom koja je u skladu sa zakonskim propisima.
Ova tvrtka ostvarila je u 2023. godini ukupne prihode od 13.690.716,49 eura dok je ostvarena dobit, prema podacima tvrtke CompanyWall, iznosila 1.006.151,34 eura. Tvrtka je u 2023. godini imala i 55 zaposlenika a prosječna isplaćena bruto plaća po zaposlenom iznosila je 1.987,15 eura.
Druga po ostvarenoj dobiti je KontrolKem d.o.o iz Samobora, koji razvija i proizvodi specijalne kemijske proizvode i opremu za obradu kotlovske vode, obradu rashladne vode, obradu otpadnih voda i reverznu osmozu. Za membrane reverzne osmoze, kako je navedeno na njihovoj službenoj stranici, proizvode se sredstva protiv kamenca, sredstva za čišćenje, flokulanti i biocidi. Za obradu kotlovske vode proizvode se hvatači kisika, disperzanti i inhibitori korozije, a za obradu rashladne vode biocidi, disperzanti i inhibitori korozije. Za pročišćavanje otpadnih voda osiguran je kompletan spektar koagulansa i flokulanata.
Tvrtka postoji od 1999. godine i prema podacima CompanyWalla, u 2023. godini ostvarila je ukupne prihode od 1.950.196,68 eura dok je ostvarena dobit u istoj godini iznosila 384.575,25 eura. Ova tvrtka imala je 17 zaposlenika a prosječna isplaćena mjesečna bruto plaća iznosila je 2.083,20 eura.
Pročitajte još:
Treća na listi CompanyWalla je i tvrtka Jedro DS Innovation, d.o.o iz Zagreba, koja je registrirana između ostalog i za proizvodnju ostalih anorganskih osnovnih kemikalija.
U 2023. godini ova je tvrtka ostvarila ukupni prihod od 3.724.331,51 eura dok je ostvarena dobit iznosila 75.618,61 eura. Tvrtka je osnovana 2022. godine.