Sve veće negativne posljedice klimatskih promjena na šumarstvo i drvnu industriju

Pixabay.com
Lista hrasta, Foto: Pixabay.com

Posljedice klimatskih promjena sve su vidljivije i u sektoru šumarstva, a osim sve češćih oluja i požara, tu su i novi nametnici koji ugrožavaju populacije hrasta i jasena, što se sve skupa negativno reflektira i na drvnu industriju, rečeno je na konferenciji Drvna sirovina.

U zadnjih desetak godina nema vrste drveća u Hrvatskoj koja nije napadnuta nekim novim štetnikom koji se prije nije pojavljivao, što je posljedica klimatskih promjena, ali i globalnog ubrzanog prometa gdje štetnici dolaze s jednog kraja svijeta na drugi, istakao je direktor sektora za šumarstvo u Hrvatskim šumama, Krešimir Žagar.

Izdvojio je pojavu hrastove mrežaste stjenice koja je prisutna u cijeloj Hrvatskoj, došla je iz Sjeverne Amerike, a napada sve vrste hrastova te izaziva njihovo fiziološko slabljenje.

Tako kroz nekoliko godina može doći do sušenja velikog broja hrastova, koji su najpoznatija i najvrjednija vrsta drveća u Hrvatskoj, prenosi Hina, što bi za posljedicu imalo i velike ekonomske štete i probleme drvnoj industriji.

Velik problem predstavlja i gljiva halara koja je u Europu stigla iz Kine napada jasen te također izaziva sušenje, a postoji prijetnja da će Hrvatska kroz nekoliko godina u potpunosti ostati bez populacije tog drveća“, upozorio je Žagar.

Tu su i sve prisutnije oluje, pri čemu je ona u srpnju prošle godine “praktički poharala” cijelu Hrvatsku te prouzročila velike štete, pa tako i na hrastu lužnjaku u Spačvanskoj šumi. Također, velik problem predstavljaju i veliki požari, koji se također mogu povezati s klimatskim promjenama.

Hina
Konferencija “Drvna sirovina”, Zagreb, Foto: Hina/Denis Cerić

„Izazov s kojim se sektor šumarstva suočava zadnjih nekoliko godina je i nedostatak radne snage, s obzirom na to da je riječ o zanimanju koje podrazumijeva težak fizički rad, a i jedno je od najopasnijih“, rekao je Žagar.

Predsjednik Hrvatskog saveza udruga privatnih šumovlasnika, Zdenko Bogović, također je apostrofirao katastrofalne posljedice lanjske oluje na području Slavonije, no ukazao i na problem cijena, smatrajući da država treba iznaći modele da ta sirovina završi u domaćoj drvnoj industriji.

Došli smo u situaciju, zbog prevelike količine sirovine na tržištu, da i iz naših šuma sirovina ne može naći mjesto na tržištu po normalnim tržišnim cijenama”, izjavio je Bogović.

Konferencija “Drvna sirovina” okupila je privatne i državne šumovlasnike, predstavnike pilana i drvne industrije, industrije namještaja, trgovce drvom te predstavnike nadležnih institucija. 

H Š d.o.o.

Ulica Kneza Branimira 1, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
415.406.142,52 (2023)
Broj zaposlenih:
7.977 (2023)

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari