Studenti, mladi ljudi, bračni parovi i svi oni koji imaju potrebu za iznajmljivanjem nekretnine na duže vrijeme, od Nove godine bi mogli imati veću ponudu nekretnina ponudu na tržištu. Bar se tome nada Vlada RH, koja je u sklopu najavljene nove porezne reforme, uključila i porez na nekretnine transformacijom poreza na kuće na odmor, kao i izjednačavanje poreznog tretmana dugoročnog i kratkoročnog najma.
Iako se prezentiranje novih poreznih mjera očekuje početkom narednog tjedna, u izjavi nakon zadnje sjednice Vlade RH, ministar financija, Marko Primorac je rekao da je već ranije definirana ambicija Vlade RH u pogledu povećanja pravednosti poreznog sustava i postupnog prebacivanja tereta oporezivanja s rada na imovinu, konkretno u ovom slučaju nekretnina. Porez na kuće za odmor treba transformirati i to će se u novom paketu poreznih izmjena i učiniti – uvođenjem poreza na nekretnine.
“O tome sam već govorio da je to potrebno transformirati, pa i u smislu jasnijeg definiranja naziva toga poreza, a onda i porezne osnovice, odnosno obuhvata nekretnina koje će se oporezivati”, izjavio je Primorac.
Porez na nekretnine, prema sadašnjim najavama, neće plaćati onaj tko živi u nekoj nekretnini kao ni oni koji su svoju nekretninu dali u dugoročan najam.
“Prijedlog je da se utvrđuje porezni obveznik i predmet oporezivanja u ožujku tekuće godine za tu godinu i onaj tko bude imao ugovor o dugoročnom najmu i tko bude iznajmljivao nekretninu u određenoj godini, barem deset mjeseci, taj ne bi plaćao porez na nekretnine”, pojasnio je ministar Primorac.
S druge strane, oni koji će nekretninu iznajmljivati kratkoročno ili će im nekretnina biti prazna, će plaćati porez na nekretnine.
Konstatirao je i da se ugovorni, dugoročni najam prilično blago oporezuje, no kratkoročni još i manje, pa bi tako trebalo doći do izjednačavanja poreznog tretmana dugoročnog i kratkoročnog najma.
„Time će doći do značajnog povećanja poreznog opterećenja kratkoročnog najma, no ono će i dalje biti poprilično povoljno u odnosu na oporezivanje ostalih izvora dohotka“, rekao je ministar financija.
Više stanova za dugoročni najam – manja cijena nekretnina na tržištu?
Martina Naletilić, licencirana agentica za nekretnine iz agencije Sky Nekretnine ideju uređenja tržišta, posebno po pitanju velikog deficita stanova za dugoročni najam, pozdravlja. Ističe i da je ovaj problem razvidan na razini cijele Hrvatske ali i na razini EU, te je veći iz godine u godinu.
„Ovaj porez bi mogao uvesti reda i smanjiti deficit stanova za dugoročni najam i zapravo ide u smjeru tog priuštivog stanovanja, koji se već dugo najavljuje. Građanima, s nekim prosječnim primanjima, ovakva mjera mogla bi otvoriti mogućnost da lakše dođu do dugoročnog najma, ako nisu u vlasništvu svoje nekretnine“, kaže Naletilić.
Gledajući ponudu i potražnju, očekuje da se na tržištu poveća broj stanova za dugoročni najam što bi, kako kaže za Financije.hr, moglo i dovesti do određenih korekcija u cijenama.
„Međutim, velike padove ili neku dužu stagnaciju cijena ne očekujemo, jer tržište nekretnina je toliko živo i deficit stanova za dugoročni najam je veliki, da očekujemo da će traženja za tim stanovima i dalje rasti, što se teško onda može odraziti na smanjenje cijena. Više će ovaj porez ići u smjeru uređenja tržišta i priuštivog stanovanja“, istakla je Naletilić.
Istog mišljenja je i njen kolega i vlasnik agencije za poslovanje s nekretninama Brick Nekretnine, Frano Domitrović. Sve je manje stanova za dugoročni najam na tržištu te ovakvi porezi idu u prilog dugoročnom najmu i smanjenju broja nekretnina koje se ne koriste, odnosno koje su prazne. Nedostatak stanova za dugoročni najam, kaže za Financije.hr, digao je i cijene najma.
„Nedostatak stanova za dugoročni najam prvenstveno pravi problem studentima, kojima najam treba barem deset mjeseci godišnje. Iznajmljivači često pribjegavaju kratkoročnom najmu, zbog veće zarade ali je i rizik takvog najma veći u odnosu na dugoročni a i posla je oko takvog najma više. Ideja uređenja dugoročnog najma, koji bi olakšao življenje u većim gradovima, bilo da se radi o Zagrebu, Splitu, Rijeci, je dobra jer će omogućiti da dugoročni najmovi, kao takvi, ne nestanu“, kaže Domitrović.
No, ukazuje na problem koji bi se s novim porezima na nekretnine mogao desiti s kratkoročnim najmovima na Jadranu, gdje je takva vrsta iznajmljivanja često i jedini izvor prihoda u državi kojoj je turizam dominantna gospodarstvena grana.
„Kako će netko na otocima ili malim mjestima na Jadranu? Tu dugoročnog najma nema. Ti ljudi žive od kratkoročnog najma, tako da ova mjera, baš kao i svaka medalja – ima dvije strane. Zakon će tek biti predstavljen u punoj formi, te nakon toga ide u Sabor, dakle ima još prostora za potrebna usuglašavanja“, kaže Domitrović.
Potrebno bolje izdefinirati i izračun poreza
Nije ni svaki kratkoročni najam isti, kaže, i ne mora biti nužno turistički. Primjerice, ako renovirate stan, te imate potrebu za najam od nekoliko mjeseci – hoćete li moći naći više mjesto za takve situacije?
Potrebno je definirati još dosta elemenata, kao što je naplata poreza na osnovu procijenjene vrijednosti nekretnine, što također otvara, kako kaže vlasnik agencije Brick Nekretnine za naš portal, dosta nedoumica.
„Takav izračun može biti problematičan, jer nije ista procijenjena vrijednost, čak i iste nekretnine, u Zagrebu i Omišu, a ona i iz godine u godinu mijenja svoju vrijednost, pa nju treba i revidirati. O takvim stvarima svakako treba voditi računa. Također, treba izdefinirati i što s osobama koje imaju više nekretnina u vlasništvu, kao što su naslijeđene nekretnine ili nekretnine stečene ugovorima o doživotnom uzdržavanju, a u kojima i dalje žive članovi obitelji. Sve su to stvari za koje se nadamo da ćemo ih vidjeti definirane u periodu od objave prijedloga zakona do konačnog usvajanja u Saboru“, kaže Domitrović.
Pročitajte još:
Nema ni svako potrebu za iznajmljivanjem nekretnine te bi od sad mogao plaćati porez samo zato što je ima nekretninu. Urediti tržište nekretnina svakako treba, suglasni su naši sugovornici, ali se nadaju da će do konačnog zakona, biti uvaženo i mišljenje struke.
SKY NEKRETNINE d.o.o.
Ulica grada Vukovara 237, 10000, Zagreb, Hrvatska
179.296,09 (2023)
5 (2023)
25 Odgovora
Vidjeti cemo sve
Tp je istina
Opasan potez, jos cemo vidjeti kako ce izgledati provedba
Da…
Ni ne cita mi se clanak…
Super
Čudan je taj zakon, sve mi je to čudno i nelogično
Pa moraju si od nekud namiriti plaće.
Pa da.
Cijene su otišle stvarno pre visoko
Bilo bi i vrijeme
Super
Ok
Da, pazljivo s ovim zakonom
Moraju pazit!
Super
Daa
hm hm
Ma konačno…
Teško da će smanjiti cijene
wooooooow!
Samo da novce pokradu
Dobro se komentira…
Super
Sjajno.