Sporovi u građevinarstvu čine 40 posto svih sporova pred Stalnim arbitražnim sudištem HGK

Arbitražni dani, Foto: HGK

Sporovi u građevinarstvu čine oko 40 posto svih sporova pred Stalnim arbitražnim sudištem HGK, istaknuto je u sklopu dvodnevnog savjetovanja na 32. Hrvatskim arbitražnim danima.

U pitanju je, navodi se u priopćenju, jedno od najuglednijih međunarodnih savjetovanja u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi u području međunarodne trgovačke arbitraže te jedno od arbitražnih savjetovanja s najduljom tradicijom ne samo u Europi nego i na svjetskoj razini.

Održavaju se u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) u organizaciji Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK. Sudište je jedina arbitražna ustanova u Hrvatskoj pred kojom se, u arbitražnim postupcima koji se pred njom vode, rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi.

“Hrvatski arbitražni dani prilika su za upoznavanje poduzetnika s arbitražom, a ove godine fokus je na građevinskom sektoru jer su sporovi iz infrastrukturnih projekata najzastupljeniji u postupcima pred Stalnim arbitražnim sudištem. Formiranjem Nacionalne liste stručnjaka za rješavanje sporova u građevini, koju smo predstavili nedavno, tvrtkama iz sektora osigurali smo bazu kvalitetnih stručnjaka kvalificiranih za rješavanje sporova prema FIDIC uvjetima ugovora, što je važno jer se velika većina ugovora o građenju vezanih za infrastrukturne projekte u Hrvatskoj temelji upravo na takvim ugovorima”, kazala je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet.

Hrvoje Sikirić, Foto: HGK

Ta vrsta ugovora, dodala je, omogućava da se sporovi između naručitelja i izvođača radova, prije odlaska na arbitražu, rješavaju putem Vijeća za rješavanje sporova.

Pred Sudištem se rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi, u 15-20 posto predmeta stranke su strane pravne osobe, priopćeno je iz HGK. Najviše sporova je iz građevinskih predmeta, njih oko 40 posto, podaci su koje je iznio predsjednik Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK Hrvoje Sikirić.

Na 32. Hrvatskim arbitražnim danima sudjeluju najugledniji stručnjaci iz područja arbitraže, arbitri, odvjetnici, pravni savjetnici i profesori iz 15 različitih jurisdikcija s tri kontinenta (Europa, Sjeverna Amerika, Afrika).

Među njima su Chris Seppälä, vodeći stručnjak za FIDIC uvjete ugovora, Peter Rosher, osnivač najpoznatijeg svjetskog arbitražnog skupa Paris Arbitration Week-a i Catherine Rogers, najugledniji autor za pitanje etike i međunarodne arbitraže.

Sudjelovanje vodećih stručnjaka daje savjetovanju međunarodnu dimenziju kojom se prelaze i uklanjanju granice koje postoje između jurisdikcija i omogućuje rasprava o pitanjima iz tema savjetovanja na globalnoj, nacionalnoj i razini Europske unije.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari