Smjene rukovodstva i zatvaranje tvornica na Balkanu – može li talijanski Benetton preživjeti?

https://www.benettongroup.com/en/media-press
Benetton prodavaonica, Foto: Benetton Group

Talijanska obitelj Benetton u svibnju 2024. godine objavila je da priprema planove za rješavanje rastućih gubitaka u svojim trgovinama odjećom, uključujući i razilaženje s izvršnim direktorom Massimom Renonom nakon četiri godine.

Neto gubitak ove tvrtke za 2023. godinu iznosio je oko 230 milijuna eura, uglavnom zbog 150 milijuna eura umanjenja vrijednosti, dok je ostvareni ukupni prihod iznosio 1,1 milijardu eura. Neto gubitak u 2022. godini iznosio je 81 milijun eura 2022. godine, a ostvareni prihodi tada iznosili su milijardu eura.

Dioničari Benettona u lipnju 2024. godine odobrila je ova financijska i imenovala novi Upravni odbor koji čine Christian Coco, predsjednik te Andrea Pezzangora i Claudio Sforza, koji je i imenovan kao novi izvršni direktor Benetton grupe, navedeno je na službenoj stranici ove tvrtke.

Obitelj Benetton preko svog holdinga Edizione posjeduje koncern koji se proslavio šarenim džemperima i provokativnim reklamnim kampanjama. Benetton se borio izdržati sve veću konkurenciju divova brze mode kao što je Zara Inditex, koji su razvili spretniji proizvodni i distribucijski model, sposobniji brže odgovoriti na promjenjive ukuse potrošača.

U intervjuu za talijanske novine Corriere della Sera, predsjednik Luciano Benetton je u svibnju 2024. godine rekao kako se očekivalo da će se grupacija pokriti gubitke do 2023. prema trogodišnjem strateškom planu, ali da je financijska situacija gora od očekivane posljednjih mjeseci.

Benetton je rekao je i da tadašnja uprava, predvođena Renonom, iznenadila upravu otkrivši “dramatičan” manjak. Edizione je podržao restrukturiranje Benettona i investirao dodatnih 260 milijuna eura.

30. kolovoza 2024. priopćeno je i da se kreativni direktor, Andrea Incontri, povlači sa svoje uloge u Benetton grupi.

„Andrea Incontri formalizirao je najavljenu odluku da napusti svoju ulogu u Benetton Grupi. Ovaj izbor, postignut zajedničkim dogovorom između stručnjaka i tvrtke, dio je organizacijske reorganizacije koja je u tijeku, s ciljem definiranja tima menadžera koji će podupirati izvršnog direktora u upravljanju novom fazom racionalizacije i ponovnog pokretanja tvrtke. Kreativne i dizajnerske aktivnosti nastavit će provoditi odjeli Benetton Grupe, kao dio procesa rasta i unapređenja vlastitih resursa“, navedeno je u priopćenju.

https://www.benettongroup.com/en/media-press
Benetton prodavaonica, Foto: Benetton Group

Prvi otkazi – Bijeljini i Osijeku

Probleme u poslovanju grupacije osjetile su i brojne tvrtke u regiji koje su proizvodile za Benetton. U prosincu 2024. godine, portal Capital.ba objavio je da je na prijedlog vlasnika, investitora iz Italije, pokrenut predstečajni postupak u tvrtki „Sevenpull“ iz Bijeljine. Ova je tvrtka otvorena 2019. godine a 2023. godine je prema podacima bonitetne kuće CompanyWall tvrtka je ostvarila ukupne prihode od 508.766,10 eura dok je prihod iznosio 10.291,28 eura. Tvrtka je iste godine zapošljavala 51 radnika.

Direktorica poduzeća Lorella Maria Campanaro je u prijedlogu za otvaranje stečaja navela, kako navodi Capital.ba, da ono više ne može da izvršava svoje dospjele obaveze, te da će u narednih 12 mjeseci nastupiti platežna nesposobnost.

„Imajući u vidu naprijed navedeno, kao i činjenicu da sud na osnovu podnesene dokumentacije ne može da sam procijeni postojanje svih neophodnih uvjeta koje zakon predviđa za otvaranje stečajnog postupka, valjalo je pokrenuti prethodni postupak“, stoji u rješenju suda, kojim se za privremenog stečajnog upravnika imenuje Vladimir Radulović. Ročište o stečaju zakazano je 24. siječnja 2025.

Istovremeno, u prosincu 2024. godine donesena je i odluka da se pogon Benettona u Osijeku zatvori a bez posla je ostalo više od 260 radnika.

Informaciju o zatvaranju pogona potvrdili su u Regionalnom sindikatu zaposlenih Klas, koji djeluje u sklopu Hrvatske udruge sindikata (HUS), a koji je zastupao radnike u tvrtki Benetton tekstil.

U Sindikatu ističu kako su u upravi kao razloge zatvaranja proizvodnog pogona naveli financijske probleme, povećanje troškova, posebice vezano uz rast plaća i inflaciju, zbog čega im je proizvodnja postala neodrživa. Službenih saznanja planira li Benetton preseliti proizvodni pogon iz Osijeka u neku drugu državu tada nije bilo. Nije ni poznato što će se desiti s prostorom u Vukovarskoj ulici u Osijeku, u kojem je do odluke o zatvaranju djelovala tvrtka Benetton tekstil.

Za radnike iz Hrvatske, osigurana je otpremnina, za svaku godinu rada u tvrtki, pa i za više od 50 radnika s više od 18 godina radnog staža, iako poslodavac po zakonu može isplatiti otpremninu samo do 18 godina staža, a više od toga ne mora. Benetton je u Osijeku počeo proizvodnju 2000. godine i s radom je započeo na prostoru tadašnje osječke Slobodne zone.

Benetton
Benetton prodavaonica, Foto: Benetton Group

Benetton tekstil u Hrvatskoj u 2023. godini, prema podacima CompanyWalla ostvario je ukupni prihod od 39.542.101,54 eura dok je iskazan gubitak od 66.571,17 eura. Tvrtka je 2023. godine imala 320 zaposlenih radnika.

Ista sudbina i za radnike u Srbiji

Radnici tvornice Benetton u Nišu nedavno su saznali da će ostati bez posla i da će proizvodnja biti zatvorena do travnja. Nemaju informacija hoće li dobiti otpremnine ili drugi posao.

Prema riječima nekih zaposlenika, objašnjenje koje su dobili je da je tvrtka u velikim problemima koje nije uspjela prebroditi. Uprava se nije oglasila. Radnici Benettona, prenosi Biznis.rs, kažu da su informaciju dobili neslužbeno od nadređenih.

Šefovi su nam rekli da ćemo raditi do travnja, a da nakon toga nema posla. Već sada radimo s možda 20 posto kapaciteta, tako je već neko vrijeme. Ne znamo hoćemo li dobiti otkaz. Ne znamo ni hoćemo li dobiti otpremnine ili će nam ponuditi neki drugi posao. Kažu da je gradonačelnik obaviješten i da će s njim i biroom pokušati negdje dobiti posao. Ništa još nije službeno, očekujemo da će idućih dana objaviti obavijest na oglasnoj ploči“, kažu radnici.

Benetton je u Nišu otvoren 2011. godine, kada je službeno preuzeo nišku tvornicu tekstila Niteks. Prema podacima CompanyWalla, u 2023. godini ova je tvrtka u Srbiji ostvarila ukupne prihode od 36.264.451,84 eura dok je iskazan gubitak od 145.408,06 eura. Broj zaposlenih tada bio je 247.

Osnovan 1965. godine od strane talijanske obitelji Benetton kao proizvođač odjeće, Benetton se proširio na trgovinu kroz oko 4.000 trgovina diljem svijeta. Nakon što su 1986. godine grupu uvrstili na burzu u Milanu, Benettonovi su je 2012. privatizirali, što je i posljednja godina u kojoj je ova tvrtka ostvarila dobit.

Novih financijskih podataka koji se odnose na 2024. godinu a koji bi mogli odgovoriti na pitanje hoće li plan restrukturiranja spasiti Benetton –  još uvijek nema.

21 Odgovora

  1. Ako uspije učinkovito integrirati promjene i obnoviti svoju konkurentnost, postoji realna šansa da će preživjeti i možda se čak i reinventirati kao moderan i prilagodljiv igrač na globalnoj sceni.

  2. Rukovodstvo se mjenja, tvornice se zatvaraju – hoće li Benetton preživjeti ovaj izazov?! Možda je vrijeme za reset i novi pristup koji štiti tradiciju i radna mjesta… 😉

  3. Bio je sinonim za inovativan marketing i globalni uspjeh, u posljednjem desetljeću nije uspjela pratiti promjene u industriji, posebno rast konkurencije iz brze mode

  4. Žalosno je vidjeti kako ovakva velika kompanija, koja je nekoć bila sinonim za kvalitetu propada zbog lošeg upravljanja. Nadam se samo da će radnici u Nišu također dobiti istu vrst otpremnine.

  5. Nadajmo se da može, stvarno bi bilo šteta.. njihovi najdraži proizvodi su mi putni koferi pa i ručne torbe

  6. Ako nešto radikalno ne promijene u svom poslovanju, ako ne razmišljaju van okvira, i oni će se zatvoriti, u potpunosti.

  7. Nekada najmekša i najkvalitetnija odjeća na tržištu koja zaista traje, vrijedi… Nadamo se spasu ovog lanca

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari