Američko ministarstvo financija će možda morati poduzeti “izvanredne mjere”, i to već od 14. siječnja 2025., kako bi se spriječilo da SAD ne uspije podmiriti svoje dužničke obveze, izjavila je u obraćanju Kongresu ministrica financija Janet Yellen.
Ona je zatražila od članova Kongresa da djeluju kako bi se zaštitila vjerodostojnost SAD-a.
Napomenula je da bi se 2. siječnja američki dug mogao smanjiti za oko 54 milijarde dolara zbog planirane otplate vrijednosnih papira povezanih sa zdravstvenim sektorom.
Pojasnila je kako ministarstvo financija sada očekuje da će se gornja razina duga dosegnuti u razdoblju između 14. i 23. siječnja kada će biti potrebno da se iskoriste izvanredne mjere.
Novi američki predsjednik Donald Trump stupa na dužnost 20. siječnja.
Prema proračunskom dogovoru iz prošle godine, Kongres je suspendirao dužnički limit do 1. siječnja 2025. Ministarstvo financija će biti u mogućnosti plaćati dug još nekoliko mjeseci, no Kongres će se morati ponovno pozabaviti tim pitanjem tijekom 2025., navodi Reuters.
Ako nova odluka Kongresa izostane, ministarstvo financija neće moći ispunjavati svoje financijske obveze, a američka nesposobnost plaćanja duga bi imala ozbiljne ekonomske posljedice.
Pročitajte još:
Dužnički limit je granica koju postavlja Kongres određujući koliko novaca može ukupno posuditi vlada SAD-a. S obzirom da vlada troši više no što prikuplja putem poreza Kongres mora s vremena na vrijeme raspraviti o tom pitanju što je politički vrlo zahtjevno jer mnogi su neskloni da se razina ograničenja duga stalno diže.
Kongres je prvi put postavio ograničenje 1939. godine, i to na 45 milijardi dolara. Od tada je limit povećavan 103 puta. Javni je dug u listopadu došao do 98 posto bruto domaćeg proizvoda naspram 32 posto koliko je bio 2001. godine.