SAD istražuje TMSC zbog čipa za Huawei, prijeti kaznom od milijardu dolara

Wikimedia Commons/Briáxis F. Mendes
TSMC, Foto: Wikimedia Commons/Briáxis F. Mendes

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) mogao bi se suočiti s kaznom od milijardu dolara vezanom uz istragu američkih vlasti zbog čipa koji je proizveo.

Američko Ministarstvo trgovine, piše Reuters, provodi istragu o radu najvećeg svjetskog proizvođača čipova zbog narudžbe za kinesku tvrtku Sophgo.

Prema izvorima koji su željeli ostati anonimni, čip koji je Sophgo dizajnirao, a koji je proizveo TSMC, podudara se s onim pronađenim u Huaweievom AI procesoru Ascend 910B.

Huawei, tvrtka optužena za kršenje sankcija i krađu poslovnih tajni, nalazi se na američkoj listi trgovinskih ograničenja koja joj zabranjuje primanje robe proizvedene uz korištenje američke tehnologije.

TSMC je tijekom posljednjih godina proizveo gotovo tri milijuna čipova koji su odgovarali dizajnu naručenom od strane Sophga, a koji su vjerojatno završili kod Huaweija, prema Lennartu Heimu, istraživaču iz RAND-ovog Centra za tehnologiju, sigurnost i politiku u Arlingtonu.

Potencijalna kazna veća od milijardu dolara proizlazi iz propisa o kontroli izvoza koji dopuštaju novčanu kaznu u iznosu do dvostruke vrijednosti transakcija koje krše ta pravila.

Budući da TSMC-ova oprema za proizvodnju čipova uključuje američku tehnologiju, tvornice kompanije u Tajvanu podliježu izvoznim kontrolama SAD-a koje joj zabranjuju proizvodnju čipova za Huawei ili izradu određenih naprednih čipova za bilo kojeg kupca u Kini bez američke dozvole.

Heim je izjavio da, s obzirom na dizajn koji je namijenjen AI primjenama, TSMC nije trebao proizvoditi taj čip za tvrtku sa sjedištem u Kini, osobito zbog rizika da bi on mogao biti preusmjeren prema entitetu koji je pod sankcijama, poput Huaweija.

Dionice TSMC-a kojima se trguje u SAD-u izbrisale su gotovo tri posto rasta i završile u negativnom području nakon objave ove vijesti.

Potencijalna kazna za TSMC dolazi u osjetljivom trenutku za odnose između SAD-a i Tajvana, jer dvije strane započinju nove pregovore o trgovinskim odnosima, nakon što je Trump prošlog tjedna uveo carinu od 32 posto na uvoz iz Tajpeja.

Iako tarife ne obuhvaćaju čipove, Trump je izjavio da njegova administracija razmatra uvođenje carina i na poluvodiče.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari