U Hrvatskoj je prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u rujnu 2024. iznosila 1.322 eura, što je na godišnjoj razini nominalno više za 166 eura ili 14,4 posto, a realno za 12,6 posto, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS).
U usporedbi s plaćom za kolovoz ove godine, prosječna neto plaća za rujan bila je nominalno niža za dva eura ili 0,2 posto, a realno za 0,6 posto.
Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća zabilježena je u zračnom prijevozu, u iznosu od 2.139 eura, a najniža u proizvodnji odjeće, u iznosu od 850 eura. Medijalna neto plaća za rujan iznosila je 1.129 eura, to znači da je polovina zaposlenih imala manje, a polovina više od toga iznosa.
Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za rujan iznosila je 1.829 eura, što je nominalno niže za 0,5 posto, a realno za 0,9 posto u odnosu na kolovoz 2024. godine. Na godišnjoj razini je prosječna bruto plaća bila nominalno viša za 14,6 posto, a realno za 12,8 posto.
Kao i kod neto plaća, najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama bila je u zračnom prijevozu, u iznosu od 3.118 eura, a najniža u proizvodnji odjeće, 1.100 eura.
Za razdoblje od siječnja do rujna prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 1.305 eura, što je u odnosu na isto razdoblje lani nominalno više za 15,2 posto, a realno za 11,8 posto.
Pročitajte još:
U rujnu je prosječno zabilježeno 165 plaćenih sati, što je u odnosu na kolovoz manje za 5,7 posto. Najveći broj plaćenih sati bio je u djelatnosti vodni prijevoz i to 174 sata, a najmanji u djelatnostima socijalne skrbi bez smještaja i uslugama u vezi s upravljanjem i održavanjem zgrada te djelatnostima uređenja i održavanja krajolika, 151 sat.
Istodobno, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po satu iznosila je 7,75 eura, što je na mjesečnoj razini više za 4,9 posto, a na godišnjoj za 14,8 posto.
11 Odgovora
Opa, to je neka Hrvatska iz godine 2056?!
Samo kome
Sve je to lose i ljudi krpaju kraj s krajem!
Prije bi rekla da žive izvan svojih mogućnosti nego da krpaju kraj s krajem.
Kako kome, ne znam koju statistiku gledaju
Ma to je premalo, cijene su uzasne a plce i dalje nikakvo, pod hitno da place budu neto minimalno 1700 eura
Zanimljivo
Svaki rast plaća koji nije pokriven proizvedenim robama ili uslugama generira porast cijena koji onda obezvrijedi takav porast plaća. Kad stigne u proračun višak novca koji nema pokriće onda treba povući iz optjecaja. Zašto imamo HNB čija bi osnovna funkcija trebala biti očuvanje vrijednosti novca.
Hvala državnom sektoru što nam povećavaju prosjek!
To je ona teorija sa kupusom i mesom….statistički svi kusamo sarmu.
Sve je to nista kolko je sve poskupilo..