Prosječna neto plaća u Hrvatskoj 1.474 eura

Pixabay.com
Plaća, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Prosječna mjesečna neto plaća (s uključenim dodacima) u Hrvatskoj je u prvom kvartalu 2025. iznosila 1.474 eura neto, što je devet posto više u odnosu na prethodno tromjesečje i čak 16 posto više nego u istom razdoblju lani, pokazuju podaci servisa MojaPlaća kojim upravlja tvrtka Alma Career Croatia.

Medijalna plaća, koja bolje odražava stvarnu raspodjelu primanja, nešto je niža od prosjeka i iznosi 1.360 eura. To znači da većina zaposlenika zarađuje manje od prosječne plaće.

U usporedbi s prethodnim kvartalom, medijalna plaća porasla je za devet posto, dok je u odnosu na prvi kvartal prošle godine zabilježila rast od 14 posto.

Ovi podaci sugeriraju da je trend najbržeg rasta plaća u donjem dijelu spektra usporio, što može ukazivati na stabilizaciju tržišta rada.

Općenito, najviše plaće imaju zaposlenici u IT-u, telekomunikacijama i informacijskom sektoru, gdje su primanja u prosjeku 15 posto viša. S druge strane, najniže plaće, 11 posto ispod prosjeka, zabilježene su u poljoprivredi.

Usporedimo li podatke s prvim kvartalom 2024. godine, najveći rast plaća od 30 posto zabilježen je u sektorima: umjetnost, zabava i sport te obrazovanje i znanost, gdje je iznosio 23 posto.

S druge strane, u poljoprivrednim tvrtkama plaća je rasla svega šest posto u odnosu na isti period prošle godine.

Osim menadžerskih pozicija, gdje su prosječne plaće dvostruko više od ukupnog prosjeka i prelaze 3.000 eura, najbolje plaćene radnike pronalazimo u sektorima tehnologije i razvoja te informacijskih tehnologija.

Konkretnije, zaposleni u području tehnologije i razvoja zarađuju u prosjeku 31 posto više od prosječne plaće, odnosno 1.936 eura, dok stručnjaci u IT sektoru primaju 22 posto više od prosjeka, što iznosi 1.796 eura.

Najniže prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici pomoćnih zanimanja, čija su primanja 35 posto ispod prosjeka iliti 957 eura. Uslužne djelatnosti bilježe prosječnu plaću od 1.077 eura (27 posto manje), dok radnici u tekstilnoj industriji zarađuju 1.120 eura (24 posto manje).

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari