Proizvodnja solarnih sustava raste u Poljskoj i Mađarskoj, smanjena u Njemačkoj  

pixabay.com
Solarni paneli na kućama, Foto: Pixabay.com

Proizvodnja kućnih sustava za skladištenje baterija s kapacitetom do 20 kilovata (kWh) pokreću tržišta u razvoju kao što su Poljska i Mađarska. U Njemačkoj se pak očekuje pet posto smanjenja u postavljanju novih kapaciteta u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju analize u Bonnu.

EUPD Research, koji je proveo ovo istraživanje, općenito je optimističan u pogledu europskog tržišta stambenih baterijskih sustava za pohranu energije (BESS) s kapacitetom do 20 kWh.

Prema njihovom “Electrical Energy Storage Report Europe”, i dalje se očekuje velika potražnja za kućnim solarnim elektranama u EU tijekom ove godine.

Rastuće cijene električne energije, povoljni programi subvencija i sve veća ekološka svijest i dalje pozitivno utječu na stope instaliranja fotonaponskih i skladišnih sustava. Primjetan je trend sve većeg broja balkonskih skladišnih sustava, koji ide ruku pod ruku sa sve većim balkonskim solarnim sustavima. Sve u svemu, mali sustavi i dalje će biti glavna pokretačka snaga tržišta za pohranu podataka 2024. godine. Međutim, instaliranje većih sustava za pohranu također će se povećati u Europi“, navedeno je u izvješću.

U prvoj polovici godine je trebalo biti instalirano oko pet GWh, a u drugoj polovici godine dodatnih šest GWh. Međutim, rast na najvećim tržištima kontinenta mogao bi malo usporiti – a kao u slučaju Njemačke, broj novih instalacija mogao bi čak pasti.

Prema istraživanju EUPD-a, u Njemačkoj je u prvoj polovici 2024. instalirano oko 270.000 sustava za kućnu pohranu, što je otprilike jednako istom razdoblju prošle godine. Očekuje se i usporavanje tržišta poput Švedske i Češke, gdje je rast bio visok prošle godine.

“EUPD Research pokazuje da europsko BESS tržište vodi nekoliko velikih igrača. Prema podacima, BYD je imao 30 posto tržišnog udjela u prvoj polovici 2024. U cijeloj 2023. više od 50 posto instaliranih sustava osigurala su tri brenda, pri čemu BYD čini 29 posto“, navodi se u istraživanju.

Smanjenje u postavljanju sustava za obnovljivu energiju krije se u činjenici, prenosi PV magazin, što je smanjenja neizvjesnosti oko opskrbe električnom energijom nakon rata u Ukrajini, koji je posebno pogodio Njemačku i Italiju – dva najveća tržišta za kućno skladištenje u Europi.

No, druga europska tržišta pokazuju drugačije trendove. Poljska i Mađarska smatraju se tržištima u nastajanju koja će, prema istraživanju EUPD-a, doživjeti značajan rast, posebno u četvrtom kvartalu 2024.

Pokretači su brojni fotonaponski sustavi u privatnim kućanstvima i potreba za većom fleksibilnošću mreže.

10 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari