Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Hrvatskoj porasle su na mjesečnoj razini za 0,7 posto u lipnju ove godine, a na godišnjoj razini za 1,4 posto, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS). Bez energije, bile su veće za 0,1 posto u usporedbi sa svibnjem, dok su u usporedbi s lipnjem lani porasle za 1,7 posto.
Na mjesečnoj razini su cijene na domaćem tržištu za industriju porasle za 1,2 posto, a na godišnjoj razini za 2,3 posto. Kada se isključi energija, veće su za 0,3 posto u usporedbi sa svibnjem 2025., a u usporedbi s lipnjem 2024. veće su za 2,4 posto.
Na stranom tržištu su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u lipnju ove godine bile ukupno veće za 0,1 posto u odnosu na svibanj iste godine, dok su u odnosu na isti mjesec lani ostale stabilne. Bez energije, cijene su bile stabilne na mjesečnoj razini i porasle su na godišnjoj razini za jedan posto.
DZS je objavio i podatke za eurozonu. Prema njima su proizvođačke cijene industrije na stranom tržištu za eurozonu bile veće za 0,3 posto na mjesečnoj razini, a na godišnjoj za 0,5 posto. Istodobno, za područje izvan eurozone bile su manje za 0,3 posto odnosno za 1,1 posto.
Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), cijene energije bile su veće za 2,1 posto na mjesečnoj razini, kapitalnih proizvoda za 0,6 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,1 posto. Kod intermedijarnih proizvoda i trajnih proizvoda za široku potrošnju ostale su stabilne.

Na godišnjoj razini cijene kapitalnih proizvoda bile su veće za 2,8 posto, intermedijarnih za 1,5 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,4 posto, a energije za 0,9 posto. S druge strane, pale su kod trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,1 posto.
Prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD), u lipnju u usporedbi sa svibnjem 2025. proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 2,1 posto, u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša (samo odjeljak 36) za jedan posto, u prerađivačkoj industriji za 0,3 posto te u rudarstvu i vađenju za 0,2 posto, navode iz DZS-a.
U lipnju 2025. u usporedbi s istim mjesecom lani, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su u rudarstvu i vađenju za 23,1 posto, u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 3,7 posto te u prerađivačkoj industriji za 0,1 posto. S druge strane, pale su u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom i djelatnostima sanacije okoliša (samo odjeljak 36) za 1,1 posto.
Podsjećamo, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u svibnju 2025. su u usporedbi s travnjem pale za jedan posto, dok su na godišnjoj razini porasle za 1,2 posto. Isključujući energiju, te su cijene na mjesečnoj razini bile veće za 0,1, a na godišnjoj za 1,8 posto.
Pročitajte još:
Prema NKD-u, te su cijene u svibnju na mjesečnoj razini rasle u prerađivačkoj industriji za 0,1 posto. U rudarstvu i vađenju su pale za devet posto, u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 3,8 posto, dok su u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša zadržale stabilnost.
Na godišnjoj razini, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su u rudarstvu i vađenju za 25,7 posto te u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 4,7 posto, a pale su u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 2,1 posto i u prerađivačkoj industriji za 0,5 posto.
Jedan odgovor
Ovaj porast može biti znak rasta industrijskog sektora, ali istovremeno i izazova u održavanju konkurentnosti.