Potražnja za zlatom i njegova cijena u 2024. dosegla rekorde, najveći kupci – središnje banke

Stockcake.com
Zlatne poluge, Foto: Stockcake.com

Globalna potražnja za zlatom, uključujući trgovanje izvan burzi (OTC), porasla je za jedan posto, na rekordnih 4.974,5 metričkih tona u 2024. godini, potaknuta povećanjem ulaganja, izvijestilo je Svjetsko vijeće za zlato (WGC). Dodali su i kako su središnje banke povećale kupnju zlata u četvrtom tromjesečju prošle godine.

Spot cijene zlata porasle su prošle godine za 27 posto, što je najveći rast od 2010. godine, jer su se investitori okrenuli plemenitom metalu kao zaštiti od globalnih rizika.

Središnje banke u 2024., koje su ključan izvor potražnje za zlatom, kupile su više od 1.000 tona zlata i to treću godinu zaredom. Najveći kupac bila je Narodna banka Poljske, koja je dodala 90 tona svojim rezervama, navodi WGC u kvartalnom izvješću.

U posljednjem tromjesečju 2024., prenosi Reuters, kada je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u, središnje banke povećale su kupnju zlata za 54 posto na godišnjoj razini, dosegnuvši razinu od 333 tone, izračunao je WGC na temelju prijavljenih kupnji i procjena neprijavljenih transakcija.

Prošla godina donijela je rast investicijske potražnje za zlatom od 25 posto, dosegnuvši četverogodišnji maksimum od 1.180 tona, ponajviše zbog prestanka odljeva iz ETF fondova koji prate zlato, što se dogodilo prvi put u četiri godine.

Značajna promjena u investicijskim preferencijama vidi se u rastu potražnje za zlatnim polugama od deset posto, dok je kupovina zlatnika pala za 31 posto.

Cijene su i u utorak dosegnule novu rekordnu razinu, potaknute novim geopolitičkim kretanjima, nakon što je Kina uvela carine SAD-u kao odgovor na trgovinske namete predsjednika Donalda Trumpa.

„U 2025. očekujemo da će središnje banke ostati glavni kupci zlata, a investitori u zlatne ETF-ove mogli bi se pridružiti trendu, osobito ako vidimo niže, ali i dalje volatilne kamatne stope. Geopolitička i makroekonomska neizvjesnost ostat će ključne teme ove godine, podržavajući potražnju za zlatom kao skladištem vrijednosti i zaštitom od rizika“, izjavila je Louise Street, viša analitičarka tržišta u WGC-u.

Ukupna potražnja za zlatom, isključujući netransparentno trgovanje izvan burzi, porasla je prošle godine za jedan posto, dosegnuvši 4.553,7 tona, što je najviša razina od 2022., navodi WGC. Procjenjuju da je potražnja na trgovanju izvan burzi pala za sedam posto zbog pada u posljednjem tromjesečju godine, jer je realizacija profita nadoknadila stalnu potražnju bogatih investitora.

Potrošnja zlata u izradi nakita, najveća kategorija fizičke potražnje, pala je za 11 posto u 2024., dok je rudarska proizvodnja ostala stabilna, a reciklaža porasla za 15 posto. WGC očekuje da će potražnja za nakitom ostati pod pritiskom, dok bi reciklaža mogla dodatno rasti ove godine zbog visokih cijena.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari