Poslovna aktivnost u eurozoni živi olimpijski poticaj, proizvodnja ipak smanjena

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Olympic_rings_on_the_Eiffel_Tower_2024_(10).jpg
Olimpijske igre 2024, Pariz, Francuska, Foto: Wikimedia Commons/Ibex73

Poslovna aktivnost u eurozoni proširila se u kolovozu, potaknuta porastom sektora usluga, posebice u Francuskoj zbog Olimpijskih igara. Međutim, proizvodnja se nastavila smanjivati, a njemačko gospodarstvo privatnog sektora se pogoršalo, što je izazvalo zabrinutost zbog moguće recesije.

Privatni sektor eurozone u kolovozu je pokazao veći rast od očekivanog, prema preliminarnim istraživanjima Indeksa menadžera nabave (PMI). Međutim, i dalje postoje znakovi skrivenih slabosti, osobito u Njemačkoj i proizvodnom sektoru valutnog bloka.

Kompozitni PMI indeks za širu eurozonu porastao je na 51,2 ovog mjeseca, u odnosu na 50,2 u srpnju i premašivši očekivanja od 50,1. Ovo je šesto uzastopno širenje aktivnosti privatnog sektora u eurozoni i najbrže u tri mjeseca.

Međutim, proizvodnja u cijeloj eurozoni nastavila se smanjivati, prenosi Euronews, pri čemu je proizvodni PMI indeks pao na 45,6, što je najgore očitanje u osam mjeseci.

Rast je uglavnom bio potaknut uslužnim sektorom, pri čemu se PMI indeks poslovne aktivnosti u uslugama popeo na 53,3 – nadmašivši i prijašnjih i očekivanih 51,9 – što označava njegov najsnažniji rast u četiri mjeseca. Značajan dio ovog širenja proizašao je iz Francuske, gdje je uslužna aktivnost dosegnula najvišu razinu od svibnja 2022., vjerojatno potaknuta Olimpijskim igrama u Parizu.

Flash PMI za francuske usluge porastao je 55, označavajući njegov najjači rezultat od drugog tromjesečja 2022., razdoblja kada je rast BDP-a dosegnuo 0,4 posto.

Norman Liebke, ekonomist u Hamburškoj komercijalnoj banci, primijetio je da se ovaj poticaj povezan s Olimpijskim igrama čini privremenim, što se vidi iz sve lošijih uvjeta zapošljavanja, slabijih očekivanja proizvodnje i smanjenja zaostalih poslova.

Unatoč porastu poslovne aktivnosti u kolovozu, nove narudžbe u eurozoni smanjile su se treći mjesec zaredom, s najvećim smanjenjem novih narudžbi u proizvodnji od kraja prošle godine. Zaposlenost u privatnom sektoru također je zabilježila blagi pad, čime je prekinut sedmomjesečni niz rasta.

Ohrabrujuće je da su inflatorni pritisci popustili, pri čemu su cijene inputa usluga rasle najsporije od travnja 2021., dok je inflacija troškova proizvodnje ostala nepromijenjena u odnosu na najvišu razinu u 18 mjeseci u srpnju.

“Pomniji pogled na brojke otkriva da bi osnovni temelji mogli biti nesigurniji nego što se čini”, komentirao je dr. Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist Hamburške komercijalne banke. Napomenuo je da se skok u Francuskoj povezan s Olimpijskim igrama možda neće održati, a borbe u proizvodnom sektoru mogle bi uskoro utjecati na usluge.

pixabay.com
Njemačka, ilustracija Foto: Pixabay.com

Njemačko gospodarstvo u “pravom kaosu”

U Njemačkoj, najvećem gospodarstvu eurozone, privatni se sektor smanjio najbržim tempom u pet mjeseci. Composite PMI Output Index pao je na 48,5, ispod očekivanih 49,2.

Širenje uslužnog sektora usporilo se, pri čemu je PMI indeks usluga pao na 51,4 s 52,5, što je manje od očekivanih 52,3. Pad uspješnosti privatnog sektora potaknut je slabijom temeljnom potražnjom.

Njemačke tvrtke postale su sve pesimističnije u pogledu izgleda za rast u narednoj godini, navodeći zabrinutost zbog gospodarskih uvjeta, kao i političkih i geopolitičkih neizvjesnosti. Njemački proizvodni sektor doživio je 27. uzastopni mjesec kontrakcije, pri čemu je PMI mjerač pao više od očekivanog na 42,1, što je njegov najgori pad od travnja.

“Ovi brojevi su prava zbrka. Recesija u njemačkom proizvodnom sektoru produbila se u kolovozu, bez oporavka na vidiku”, rekao je de la Rubia.

Upozorio je i da se teškoće u proizvodnji počinju prelijevati na uslužni sektor, povećavajući vjerojatnost drugog uzastopnog kvartala negativnog rasta u Njemačkoj.

Iako bi očekivano smanjenje kamatnih stopa Europske središnje banke moglo donijeti određeno olakšanje, de la Rubia je upozorio da je sveukupno raspoloženje i dalje loše.

10 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari