Ponovni rast inflacije u Hrvatskoj – u studenom 2,8 posto

Freepik.com
Inflacija, Foto: Freepik.com

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku (DZS), u studenome 2024. godine, u odnosu na studeni 2023. godinu, u prosjeku su više za 2,8 posto.

U odnosu na listopad 2024. godine, odnosno na mjesečnoj razini, prema prvoj procjeni DZS-a, u prosjeku više za 0,4 posto.

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa odnosno posebnim agregatima, procijenjena godišnja stopa promjene za Usluge iznosi 5,1 posto, za Hranu, piće i duhan 4,6 posto, za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,4 posto, a za Energiju je smanjena za 0,4 posto.

Porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za komponente Energija, za 2,5 posto, i Hrana, piće i duhan, za 0,2 posto, dok je za komponentu Usluge procijenjen pad stope za 0,1 posto, navodi DZS.

Istodobno su, prema prvoj procjeni, cijene Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije u prosjeku ostale na istoj razini.

Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u studenome 2024. prema klasifikaciji ECOICOP objavljuju se 16. prosinca 2024.

Porast inflacije i u EU

Inflacija u eurozoni ubrzala je i u studenom, a Hrvatska je najsnažnijim rastom cijena od proljeća ponovo znatno nadmašila europski prosjek, pokazali su i preliminarni izračuni europskog statističkog ureda, Eurostata.

Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom cijena (HICP), iznosila je u studenom 2,3 posto, pokazali su preliminarni izračuni europskog statističkog ureda.

Daleko najveći rast cijena na godišnjoj razini, mjeren HICP-om, bilježila je u studenom Belgija, za pet posto.

Slijedi Hrvatska s rastom potrošačkih cijena u studenom, mjerenim HICP-om, za četiri posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najsnažnijim od svibnja. U listopadu bile su porasle za 3,6 posto.

19 Odgovora

  1. Ovo bi bilo još puno gore da se naša vlada ne bori svim silama protiv inflatornih pritisaka. Moram napomenuti da se dr. Ivo koliko god može bori i iz ćelije.

  2. Vlada mora intervenirati u sektore poput energetike ili hrane kako bi ublažila udar na građane.

  3. Cijene kontinuirano rastu i rastu a vlada i AP su glavni krivci koji ne čine apsolutno ništa da zaustavi divljanje cijena i pohlepu trgovaca kojima bi se trebalo uvesti eksponencijalni porast poreza na porast profita.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari