Cijene nafte porasle su u ponedjeljak jer su podaci o inflaciji u SAD-u, niži od očekivanih, oživjeli nade za daljnje popuštanje monetarne politike, iako je izgled viška ponude iduće godine utjecao na tržište.
Terminski ugovori za Brent naftu porasli su za 37 centi te iznosi 73,31 američkih dolara po barelu. Terminski ugovori za američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) porasli su za 40 centi, na 69,86 dolara po barelu.
“Rizična imovina, uključujući američke dionice i sirovu naftu, započela je tjedan na stabilnijim temeljima,” rekao je za Reuters Tony Sycamore, analitičar IG Marketsa, dodajući da su ovakvi podaci o inflaciji pomogli smanjiti zabrinutost nakon što je Fed smanjio kamatne stope. Istraživanje najveće azijske rafinerije Sinopec, koje ukazuje na vrhunac kineske potrošnje nafte 2027. godine, također je utjecalo na cijene.
Menadžeri imovine povećali su neto duge pozicije za američke terminske ugovore i opcije za sirovu naftu u tjednu zaključno sa 17. prosinca, izvijestila je Komisija za trgovinu robnim terminskim ugovorima SAD-a (CFTC) u petak.
Zabrinutost oko europske opskrbe smanjila se nakon izvješća da je naftovod Družba, koji transportira rusku i kazahstansku naftu u Mađarsku, Slovačku, Češku i Njemačku, ponovno pokrenut nakon zaustavljanja u četvrtak zbog tehničkih problema na ruskoj crpnoj stanici.
Dostave su nastavljene u subotu, prema bjeloruskoj državnoj novinskoj agenciji BelTa. U nedjelju je mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó rekao da su isporuke na Družbi u Mađarsku ponovno pokrenute. Prije prekida, naftovod je transportirao 300.000 barela nafte dnevno.
Američki predsjednik Donald Trump u petak je pozvao Europsku uniju da poveća uvoz američke nafte i plina ili se suoči s carinama na izvoz iz Unije.
Pročitajte još:
Europska komisija izjavila je kako je spremna razgovarati s Trumpom o jačanju, kako je opisano, već snažnog odnosa, uključujući i energetski sektor.
Trump je također u nedjelju zaprijetio ponovnim uspostavljanjem američke kontrole nad Panamskim kanalom, optužujući Panamu za pretjerane naknade za korištenje ovog srednjoameričkog prolaza, što je izazvalo oštar odgovor panamskog predsjednika Josea Raula Mulina.
U televizijskom obraćanju, Mulino je potvrdio da se o suverenitetu i neovisnosti Paname ne može pregovarati. Naglasio je da kanal ne kontrolira nijedna sila, uključujući Kinu, Europsku uniju ili Sjedinjene Države. “Svaki kvadratni metar Panamskog kanala i okolnog područja pripada Panami i nastavit će pripadati (Panami)”, rekao je Mulino u svojoj izjavi koja je objavljena društvenoj mreži X.