Plenković: Nije nam u interesu da Srbija ostane bez nafte zbog američkih sankcija

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NIS_rezervoari.jpg
Rezervoari za skladištenje nafte tvrtke NIS, Srbija, Foto: Wikimedia Commons/NIS ad

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u Bruxellesu da treba naći održivo rješenje za opskrbu Srbije naftom preko Jadranskog naftovoda (Janaf) i da nikome nije u interesu da ta zemlja ostane bez nafte.

Moramo naći održivo rješenje koje je dobro i za Janaf i za ekonomiju Srbije, rekao je Plenković, koji je o tome razgovarao sa srbijanskom predsjednikom Aleksandrom Vučićem.

Vučić je nedavno najavio da će Sjedinjene Države uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), tvrtki koja je u ruskom vlasništvu.

„Hrvatska ima svoju energetsku infrastrukturu kako bismo svoju geostratešku poziciju iskoristili za vlastitu energetsku sigurnost, ali i za sigurnost nama susjednih zemalja da također imaju diverzificiranu opskrbu energentima. Mislim da nikome nije u interesu da nitko, pa ni Srbija, ostane bez nafte i Hrvatska sigurno neće biti ta koja će biti predvodnik takve politike“, rekao je Plenković za HRT.

Dodao je i da je Srbija 95 posto ovisna o opskrbi nafte preko Hrvatske.

Mogućnost da će nova američka administracija izabranog predsjednika Donalda Trumpa uvesti sankcije NIS-u najavio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić 13. prosinca, ustvrdivši kako postoji “neka vrsta službene potvrde” da će odluka stupiti na snagu 1. siječnja zbog ruskog vlasništva u NIS-u.

Ruski vlasnici Naftne industrije Srbije (NIS) koriste svoj dio profita za financiranje brutalne agresije protiv Ukrajine i ugrožavanje stabilnosti na Balkanu i Europi, a ne za ulaganje u budućnost Srbije, poručilo je veleposlanstvo SAD-a u odgovoru beogradskim medijima nakon najave mogućih sankcija NIS-u.

U povodu najave da bi SAD mogao uvesti sankcije NIS-u, američko veleposlanstvo nije moglo komentirati tu vijest, ali je istaknulo kako je dugo poznato da postoji rizik suradnje s ruskim tvrtkama, posebice u energetskom sektoru.

U odgovoru za Euronews Srbija, iz veleposlanstva su naglasili da je NIS nacionalni resurs za Srbiju, ali da ruski vlasnici koriste dio profita za financiranje agresije na Ukrajinu.

Naftna industrija Srbije od 2008. godine u većinskom je vlasništvu ruske državne tvrtke Gazprom Njeft i njezine krovne kompanije Gazprom. Prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.

Beograd se od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. odbija pridružiti zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja održavati veze s dužnosnicima u Kremlju.

Srbija u energetskom sektoru dominantno ovisi o ruskom plinu, ali je poduzela mjere za preusmjerenja pravaca opskrbe i dobavljača.

Posljednji sporazum o isporukama plina, koji su u jeku invazije na Ukrajinu u svibnju 2022. dogovorili predsjednici Rusije i Srbije Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, traje do ožujka 2025. godine.

JANAF, d.d.

Miramarska cesta 24, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
153.329.501,92 (2023)
Broj zaposlenih:
429 (2023)

4 Odgovora

  1. Bravo, sto puta bravo za našeg državnika ! Ovako se ponaša i govori neovisan i odgovoran premijer. Premijeru cijela Hrvatska vam je za vjekove zahvalna, Vama i Vašim ministrima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari