Skandal povezan s Boeingovim zrakoplovima dodatno se proširio nakon što je jedan od njegovih inženjera američkim regulatorima otkrio da je bio prisiljen skrivati podatke o potencijalnim sigurnosnim problemima.
Inženjer Sam Salehpour optužio je tvrtku da su prijetili otkazom nakon što je nadređenima izrazio zabrinutost vezano uz modele 787 i 777. Iz Boeinga su dematnirali njegove tvrdnje i istaknuli da su uvjereni u sigurnost svojih zrakoplova.
“Svi potencijalni problemi predmet su rigorozne inženjerske analize pod nadzorom Savezne uprave za zrakoplovstvo. Ta analiza je potvrdila da ne postoji sigurnosni rizik i da će spomenuti modeli zrakoplova letjeti nekoliko desetljeća”, objavili su iz Boeinga.
Dionice Boeinga, pišu američki mediji, pale su u utorak za dva posto nakon što je Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo potvrdila da istražuje Salehpourove optužbe, a objavljeno je i da su u prva tri mjeseca ove godine kupcima isporučili samo 83 zrakoplova, najmanje od 2021.
Podsjetimo, u siječnju je jedan njihov zrakoplov modela 737 Max 9 doživio nesreću nakon što su vrata eksplodirala i ispala tijekom leta Alaska Airlinesa.
Pročitajte još:
Izvršni direktor Boeinga, Dave Calhoun, priznao je pogrešku i najavio kako će tvrtka osigurati da se takva nesreća “nikad više ne dogodi”.
Ubrzo nakon toga, međutim, Alaska Airlines i United Airlines, dva američka prijevoznika koji koriste privremeno prizemljene Boeingove zrakoplove, na njima su pronašli još nedovoljno učvršćenih dijelova, što je izazvalo strah da bi se takav incident mogao ponoviti.
3 Odgovora
Žao mi ih je
Strasno. Treba biti kazne za takve propuste.
Nedopustivo. Koda ne lete ljudi u tim avionima, katastrofa