OpenAI moli britanski parlament da im dopusti korištenje zaštićenih autorskih djela jer je navodno “nemoguće” da tvrtka trenira svoje modele umjetne inteligencije — i nastaviti s rastom svoje multi-milijarderske tvrtke — bez njih.
Kako izvještava The Telegraph, AI tvrtka je u podnesku predanom pododboru Doma lordova navela da bi korištenje isključivo sadržaja iz javne domene bilo nedovoljno za treniranje velikih jezičnih modela (LLM) koje razvija, sugerirajući da bi tvrtki stoga trebalo biti dopušteno koristiti zaštićeni materijal.
“Zbog toga što danas autorska prava pokrivaju gotovo svaki oblik ljudskog izražavanja — uključujući blog postove, fotografije, forume, isječke softverskog koda i vladine dokumente — bilo bi nemoguće trenirati vodeće AI modele bez korištenja zaštićenih materijala,” navela je tvrtka u podnesku. “Ograničavanje podataka za treniranje na knjige i crteže iz javne domene, stvorene prije više od jednog stoljeća, moglo bi rezultirati zanimljivim eksperimentom, ali ne bi pružilo AI sustave koji zadovoljavaju potrebe današnjih građana.”
OpenAI je dalje inzistirao u dokumentu, podnesenom pred komunikacijski i digitalni odbor Doma lordova, da poštuje zakone o autorskim pravima i da tvrtka vjeruje da “zakonski, autorsko pravo ne zabranjuje treniranje.”
Sve veći broj zainteresiranih strana snažno se ne slaže s tvrdnjom OpenAI-ja da je legalno i u redu koristiti zaštićeni rad za treniranje AI-ja.
Prije samo nekoliko tjedana, The New York Times tužio je OpenAI i Microsoft, njegovog najvećeg investitora, zbog profita ostvarenog navodnim “masovnim kršenjem autorskih prava, komercijalnim iskorištavanjem i prisvajanjem” intelektualnog vlasništva novina.
Te novine nisu jedine koje su poduzele pravne korake protiv OpenAI-ja. Nekoliko mjeseci prije toga, Authors Guild tužio je tu tvrtku u ime nekih od najvećih imena u fikciji — uključujući Johna Grishama, Jodi Picoult, Jonathana Franzena, Davida Baldaccija i Georgea R.R. Martina — zbog prigovora na korištenje radova tih pisaca za treniranje ChatGPT-a.
Pročitajte još:
Bez korištenja zaštićenog rada, OpenAI bi imao “znatno drugačiji komercijalni proizvod,” izjavila je Rachel Geman, jedna od odvjetnica u grupnoj tužbi Authors Guilda, u priopćenju za javnost. Kao takva, odluka tvrtke da kopira autorska djela, bez pružanja izbora ili naknade, ugrožava ulogu i egzistenciju pisaca u cjelini.
S druge strane, OpenAI tvrdi da nastoji sklopiti nove partnerske odnose s izdavačima, izvještava The Telegraph. Ipak, teško je zamisliti da će svake novine, web stranice ili izdavačke kuće prihvatiti takve uvjete, a kamoli neovisni pisci koji ovise o svojim autorskim pravima za život.
3 Odgovora
Nemam komentara!
Ma katastrofa! Nadam se da do toga neće doći…
Žalosno