OMV najavio ulaganja u solarne i vjetroelektrane u jugoistočnoj Europi

Freepik.com
Obnovljivi izvori energije, Foto: Freepik.com

Austrijska naftna i plinska grupa OMV najavila je ulaganja u solarne i vjetroelektrane u jugoistočnoj Europi, a paralelno razvija i plinsko polje u Crnom moru koje će Rumunjskoj osigurati poziciju najvećeg proizvođača prirodnog plina u EU, rekao je izvršni direktor Alfred Stern i dodao da zemlje poput Rumunjske, Srbije, Bugarske i Mađarske imaju veliki potencijal za ove obnovljive izvore energije.

OMV-ova rumunjska podružnica OMV Petrom već ima snažnu poziciju na domaćem tržištu struje, a razvija i plinsko polje Neptun Deep u rumunjskim vodama Crnog mora. Neptun Deep najveći je europski projekt vađenja plina u podmorju i osigurat će Rumunjskoj status najvećeg proizvođača plina u EU, naglasio je šef austrijske kompanije.

U prvoj polovini godine OMV-ov prihod pao je za 16 posto, na 16,8 milijardi eura, zbog znatno nižih cijena plina. Neto dobit je pak porasla za 33 posto, na 1,2 milijarde eura.

OMV je poduzeo sve mjere opreza kako eventualni gubitak ruskog plina više ne bi utjecao na opskrbu, prenosi Hina. Kompanija u Austriji drži 30 posto tržišta i još kupuje ruski plin, ali bi joj krajem godine mogao postati nedostupan ako Ukrajina ne produlji ugovor o tranzitu, napominje agencija dpa.

Početkom srpnja austrijsko ministarstvo za klimu osnovalo je komisiju koja bi trebala analizirati ugovor OMV-a i ruskog Gazproma o opskrbi plinom i razmotriti mogućnosti njegovog raskida. Pojedini članovi komisije dobit će uvid u ugovor, uz jamstvo o zaštiti poslovne tajne, rekla je ministrica za klimu i energiju Leonore Gewessler, ukazujući na europsku odredbu o opskrbi plinom u slučaju krize Gas-SOS.

Članice EU-a mogu prema toj odredbi tražiti od privatnih kompanija informacije iz ugovora o opskrbi plinom, uz iznimku cijena, i potom ih, na zahtjev, proslijediti Europskoj komisiji. Produljenje ugovora do 2040. godine bila je pogreška, rekla je tada ministrica Gewessler. Ugovor sadrži klauzulu koja Gazpromu jamči plaćanje i ako OMV, u djelomičnom državnom vlasništvu, ne preuzme plin.

Novoosnovana komisija bi trebala istražiti postoji li mogućnost razvrgavanja ugovora i analizirati politički kontekst njegovog produljenja. Prvi rezultati provjere trebali bi biti poznati ove jeseni, a zaključno izvješće bit će objavljeno krajem godine.

I Jadranski naftovod (JANAF) ulaže u obnovljive izvore energije pa su tako jučer objavili da su preko povezanog društva JANAF OIE d.o.o. kupili 100 posto poslovnih udjela u društvu PRUDENS CONSILIUM – d.o.o. i time stekli sunčanu elektranu Bulinac kod Bjelovara instalirane snage 5,1796 MW.

“Odmah po donošenju Strategije tranzicije i razvoja JANAF-a za razdoblje od 2022. do 2030. s vizijom do 2050., kojom smo se opredijelili za zelenu transformaciju poslovanja, krenuli smo s provedbom konkretnih koraka kako bismo ostvarili zacrtane ciljeve. Preuzimanje projekta sunčeve elektrane prvi je opipljivi rezultat našeg novog strateškog usmjerenja. Ne zanemarujući sigurnost opskrbe srednje Europe i država u okruženju energentima, nastavit ćemo s razvojem segmenta poslovanja obnovljivih izvora energije, kako bi JANAF postao respektabilan igrač na hrvatskom tržištu električne energije”, rekao je mr.sc. Stjepan Adanić, predsjednik Uprave JANAF-a u svibnju nakon preuzimanja projekta sunčane elektrane u Vođincima.

Dosad je JANAF realizirao projekte integriranih sunčanih elektrana na JANAF-ovim terminalima Sisak, Žitnjak i Omišalj, a u pripremi su neintegrirane sunčane elektrane na lokacijama u Slavonskom Brodu, Omišlju i na Žitnjaku u Zagrebu, stoji u priopćenju tvrtke.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari