Nove američke sankcije utjecale na rast cijena nafte

Stockcake.com
Naftna platforma, Rusija, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte nastavile su rasti treći dan zaredom u ponedjeljak, pri čemu je Brent premašio 81 američki dolar (75,60 eura) po barelu, dosegnuvši najvišu razinu u više od četiri mjeseca, jer se očekuje da će šire američke sankcije utjecati na izvoz ruske nafte prema najvećim kupcima – Kini i Indiji.

Terminski ugovori za Brent naftu veći su za 1,47 američkih dolara te iznose 81,23 dolara (75,66 eura) po barelu, nakon što su tijekom dana dosegnuli 81,49 dolara, najvišu razinu od 27. kolovoza. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta skuplja je za 1,55 dolara te iznosi 78,12 dolar (72,76 eura) po barelu, nakon što je dosegnula najvišu razinu od 8. listopada, kada je koštala od 78,39 dolara.

Cijene Brenta i WTI-a porasle su više od šest posto od 8. siječnja, a oba ugovora poskupjela su nakon što je američko Ministarstvo financija u petak uvelo šire sankcije ruskoj nafti, napominje Reuters. Nove sankcije uključuju proizvođače poput Gazprom Nefta i Surgutneftegasa, kao i 183 broda koja su prevozila rusku naftu, ciljajući prihode koje Moskva koristi za financiranje rata u Ukrajini.

Izvoz ruske nafte bit će ozbiljno pogođen novim sankcijama, što će Kinu i Indiju, najveće i treće najveće svjetske uvoznike nafte, prisiliti da sirovu naftu nabavljaju s Bliskog istoka, iz Afrike i Amerike, što će povećati cijene i troškove prijevoza, rekli su trgovci i analitičari.

Objava u petak učvrstila je naše mišljenje da su rizici za našu prognozu cijena Brenta u rasponu od 70 do 85 dolara (65 do 79 eura) nagnuti prema rastu u kratkom roku. Procjenjujemo da su brodovi obuhvaćeni novim sankcijama u 2024. prevezli 1,7 milijuna barela dnevno nafte, odnosno 25 posto ruskog izvoza, pri čemu je velika većina bila sirova nafta”, napisali su analitičari Goldman Sachsa u bilješci.

Očekivanja o smanjenoj ponudi također su potaknula širenje razlike između cijena za Brent i WTI nafte od trećeg tromjesečja 2024. Trenutačne cijene više su od cijena za buduće mjesece, što ukazuje na ograničenu ponudu nafte na tržištu.

Pixabay.com
Radnik na naftnoj platformi, Foto: Pixabay.com

Analitičari RBC Capital Markets naveli su da bi udvostručenje broja tankera sankcioniranih zbog transporta ruskih barela moglo predstavljati značajan logistički problem za protok sirove nafte.

Mnogi tankeri obuhvaćeni najnovijim sankcijama korišteni su za prijevoz nafte u Indiju i Kinu, budući da su prethodne zapadne sankcije i cjenovni limit koji je 2022. uvela skupina G7 preusmjerili trgovinu ruske nafte iz Europe u Aziju. Neki od tih brodova također su prevozili naftu iz Irana, koji je također pod sankcijama.

“Posljednji krug sankcija Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) koji cilja ruske naftne tvrtke i velik broj tankera bit će posebno značajan za Indiju,” rekao je Harry Tchilinguirian, voditelj istraživanja u Onyx Capital Groupu.

Analitičari JPMorgana rekli su da Rusija ima određeni prostor za manevriranje unatoč novim sankcijama, ali će na kraju morati pribaviti tankere koji nisu pod sankcijama ili ponuditi sirovu naftu po cijeni od 60 dolara (55,91 eura) po barelu ili niže kako bi koristila zapadno osiguranje prema cjenovnom limitu Zapada.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari