Nobelova nagrada za ekonomiju trojici sveučilišnih profesora

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1974_Nobel_Peace_Prize_awarded_to_Eisaku_Sat%C5%8D.jpg
Nobelova nagrada, Foto: Wikimedia Commons/Awalin

Trojica ekonomista nagrađena su u ponedjeljak Nobelovom nagradom za svoje “studije o tome kako se institucije formiraju i utječu na prosperitet”.

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson podijelit će nagradu, koja uključuje novčani iznos od 11 milijuna švedskih kruna (milijun dolara).

Nobelov odbor, javlja CNN, pohvalio ih je za njihovu analizu zašto “društva sa slabijom vladavinom prava i institucijama koje iskorištavaju stanovništvo ne generiraju rast niti donose pozitivne promjene”.

“Kada su Europljani kolonizirali velike dijelove svijeta, institucije u tim društvima su se promijenile”, istaknuo je odbor, pozivajući se na rad laureata. Iako je na mnogim mjestima cilj bio iskorištavanje autohtonog stanovništva, na drugim mjestima to je postavilo temelje za inkluzivne političke i ekonomske sustave.

“Laureati su pokazali da jedno od objašnjenja razlika u prosperitetu među zemljama leži u društvenim institucijama koje su uvedene tijekom kolonizacije”, dodali su.

Zemlje koje su razvile “inkluzivne institucije” s vremenom su postale prosperitetne, dok su one koje su razvile “ekstraktivne institucije” iskusile dugotrajno nizak gospodarski rast.

U svojoj knjizi iz 2012. godine “Zašto nacije propadaju”, Acemoglu, tursko-američki profesor na Massachusetts Institute of Technology, i Robinson, britanski profesor na Sveučilištu u Chicagu, tvrde da su neke nacije bogatije od drugih zbog svojih političkih i ekonomskih institucija.

Knjiga započinje usporedbom životnog standarda u dva grada pod imenom Nogales – jednog u Arizoni i drugog južno od granice u meksičkoj regiji Sonora. Dok su neki ekonomisti tvrdili da razlike u klimi, poljoprivredi i kulturi imaju ogroman utjecaj na prosperitet mjesta, Acemoglu i Robinson zaključili da su stanovnici Nogalesa u Arizoni zdraviji i bogatiji zbog relativne snage njihovih lokalnih institucija.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!