Gospodarstvo Njemačke vjerojatno će stagnirati u idućoj godini zbog krize u industriji te mogućih američkih novih protekcionističkih mjera koje je najavio budući predsjednik Donald Trump, ocjenjuje Kielski institut za svjetsku ekonomiju.
U najnovijim zimskim prognozama, institut za ovu godinu sada predviđa ekonomski pad od 0,2 posto, blago veći no što je bila ranija prognoza pada od 0,1 posto.
U idućoj godini očekuje se nulta stopa rasta da bi se onda tek za 2026. godinu predvidio rast od 0,9 posto. U 2023. godini njemačko je gospodarstvo doživjelo kontrakciju od 0,3 posto.
Prema ranijoj prognozi rast se očekivao već u 2025. godini, i to od 0,5 posto.
“Njemački slab potencijal rasta dolazi do izražaja i svaki izvanjski remetilački faktor može napraviti razliku između minusa i plusa u godišnjoj gospodarskoj izvedbi”, izjavio je predsjednik instituta Moritz Schularick.
Institut navodi da su najavljene američke carine zaslužne za polovicu vrijednosti najavljene kontrakcije u 2025. godini, navedeno je na njihovim službenim stranicama, jer bi one osjetno pogodile njemačku vanjsku trgovinu.
Prema prognozama instituta, izvoz bi i ove i iduće godine mogao pasti za jedan posto, a onda bi oporavak došao također tek u 2026. rastom izvoza od 1,8 posto.
Privremeni proračun za 2025. uslijed razlaza vladajuće koalicije, procjenjuje se, imat će ograničeni negativni učinak jer bi ranije održavanje saveznih izbora za oko pola godine moglo ukloniti neizvjesnosti oko budućeg ekonomskog smjera.
Pročitajte još:
Procjene govore da će nezaposlenost u ovoj godini narasti na šest posto s 5,7 posto prošle godine i onda se u 2025. dodatno povećati na 6,3 posto.
“Ovo je uvelike kriza proizvodnog sektora jer su vidljivi simptomi koji se javljaju samo nakon velikih makroekonomskih šokova. Iskorištenost kapaciteta je pet postotnih bodova ispod normalne recesije. Njemačka se ekonomija bori s opadajućom konkurentnošću koja se ogleda u slabim gospodarskim rezultatima i koja teško da omogućuje neki pozitivan iskorak”, smatra šef odjela za prognoze u institutu Stefan Kooths.
Jedan odgovor
Njemačka vodi kreativno knjigovodstvo. Lažira pokazatelje jer želi sačuvati povjerenje.
U kapitalizmu nije važno vrijediš li nego što drugi misle o tebi. Kao u selu.