Najveći svjetski proizvođač ambalaže International Paper objavio je na svojoj internetskoj stranici da je zaključio kupnju britanske tvrtke DS Smith koja je, uz ostalo, vlasnik tvornice ambalaže u Belišću.
“Dva vodeća proizvođača održive ambalaže te materijala za pakiranje udružila su snage kako bi stvorili novog globalnog lidera u održivim ambalažnim rješenjima s fokusom na tržišta Sjeverne Amerike te Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA)”, navodi se u objavi.
International Paper i DS Smith posluju u više od 30 zemalja.
“Sa snažnijim portfeljem održivih rješenja za pakiranje spoj tvrtki International Paper i DS Smith povećava opseg ponude i inovativnost te širi geografski doseg”, izjavio je predsjednik i glavni izvršni direktor u kompaniji International Paper Andy Silvernail.
International Paper ima sjedište u Memphisu u Tennesseeju, a za područje EMEA-e sjedište je u Londonu. Tvrtka ima više od 65 tisuća zaposlenika.
U prošloj godini prodaja je iznosila 18,6 milijardi dolara.
Europska komisija je odobrila transakciju pod uvjetom da International Paper proda tri tvornice u Francuskoj te po jednu u Portugalu i Španjolskoj, navodi Reuters.
Za DS Smith je američka tvrtka ponudila 5,8 milijardi funti.
Nakon spajanja dioničari DS Smitha postaju vlasnici 33,7 posto zajedničke tvrtke, a dioničari International Papera kontroliraju ostalih 66,3 posto. Zbog povezivanja bi, prema procjenama iz travnja prošle godine, moglo biti ugašeno oko 400 radnih mjesta, no konačna analiza tek treba biti provedena.
DS Smith, osim tvornice u Belišću, suvlasnik je Kaplasta iz Vojnića i Unijapapira.
Među njegovim klijentima su Amazon i Unilever.
Pročitajte još:
Prema podacima CompanyWalla, tvrtka DS Smith Belišće je u 2023. godini imala prihode od 133,2 milijuna eura te gubitak od 19,2 milijuna eura naspram dobiti od 32,6 milijuna eura u 2022. kada su prihodi iznosili 188,3 milijuna eura. Broj zaposlenih je na kraju 2023. bio 437 osoba.
DS Smith je za šestomjesečno razdoblje u 2024. zaključno s listopadom objavio da je imao manje prihode i dobit zbog slabije potražnje i niskih cijena.