Najvažnija tvrtka za proizvodnju čipova mogla bi se povući iz Kine

Pixabay.com
Čip, Foto: Pixabay.com

Nizozemska je nedavno donijela odluku koja bi mogla uzrokovati značajne probleme za kineske ambicije da postane lider u globalnoj industriji poluvodiča.

Ova odluka odnosi se na ASML Holding NV, tvrtku iz Nizozemske koja pruža ključnu opremu za proizvodnju računalnih čipova. ASML je poznat po svojim visokotehnološkim strojevima koji se koriste u proizvodnji poluvodičkih čipova.

Nizozemska vlada razmatra da ne obnovi određene licence koje omogućuju ASML-u održavanje i servisiranje svojih naprednih strojeva u Kini. Ovaj potez mogao bi ozbiljno utjecati na sposobnost Kine da nastavi razvijati svoju tehnologiju za proizvodnju čipova, prenosi RegTech Times.

Bez tih licenci, ASML više neće moći održavati visokosofisticiranu dubokoljubičastu (DUV) litografsku opremu u Kini, koja je ključna za izradu visokokvalitetnih čipova. Tako bi odluka nizozemske vlade mogla biti vrlo štetna za tehnološke ciljeve Kine.

To bi moglo dovesti i do kvarova na ovoj opremi te zaustaviti proizvodnju čipova, kao i uzrokovati velike probleme za tvrtke koje ovise o toj opremi. Kašnjenja u proizvodnji i nemogućnost popravka pokvarene opreme mogla bi dovesti do usporavanja proizvodnje čipova.

Bez ASML-ove DUV opreme, probleme bi mogao imati i kineski tehnološki gigant, Huawei Technologies Co. i njegov partner Semiconductor Manufacturing International Corp., navodi isti izvor, jer njihove tehnologije neće moći biti unaprijeđene.

Industrija poluvodiča u Kini ključna je za njen tehnološki sektor. Čipovi se koriste u svemu, od pametnih telefona do računala i automobila, a imati naprednu tehnologiju za izradu čipova važno je za ostanak konkurentnim.

Kineske tvrtke, kao što su one koje se bave proizvodnjom pametnih telefona i drugih visokotehnoloških uređaja, trebaju napredne čipove kako bi pratile globalne trendove i zahtjeve.

Iako se Kina snažno trudi izgraditi vlastitu industriju poluvodiča kako bi konkurirala vodećim tehnološkim tvrtkama u svijetu, i dalje ovisi o stranim tvrtkama poput ASML-a za visokotehnološku opremu.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari