Najniže godišnje stope inflacije, prema podacima Eurostata temeljenim na lipanjskim podacima, zabilježene su u Luksemburgu, gdje je inflacija iznosila – jedan procenat. Slijede ga Belgija i Španjolska, koje obje bilježe inflaciju od 1,6 procenata. Najviše godišnje stope inflatornog rasta zabilježene su u Mađarskoj – 19,9 procenata, Slovačkoj, 11,3 procenta te Češkoj – 11,2 posto. U Hrvatskoj je godišnja inflacija, prema Eurostatu, bila 8,3 posto.
U usporedbi sa svibnjem, prema Eurostatu, godišnja inflacija pala je u dvadeset pet država članica, ostala je stabilna u jednoj i porasla u jednoj.
Dok se mnoge zemlje eurozone teško nose s inflacijom, Španjolska je ispunila glavni cilj: spustila ju je na poželjnih “oko dva posto”. U srpnju je, u odnosu na lipanj, inflacija bila veća i iznosila je 2,1 posto.
Nekoliko faktora potiče dezinflacijske trendove u Španjolskoj. Prvi je svakako značajan pad cijena plina i električne energije. Španjolska je jedna od država članica koja je, kako objašnjavaju financijski stručnjaci, još od ranije manje ovisna o ruskim energentima te ima visok udjel obnovljivih izvora energije (oko 50 posto potreba) i nuklearne energije (oko 20 posto).
Drugi faktor za pad inflacije je obuzdavanje cijena hrane i ugostiteljstva. U lipnju je hrana u Španjolskoj bila 10,2 posto skuplja nego godinu prije, dok su cijene u eurozoni rasle 12,6 posto. Cijene hrane, naravno, diktiraju i troškove u ugostiteljstvu. Ipak, vidljiva je značajna razlika u poslovnom pristupu španjolskih vlasnika restorana i hotela. Tako su u Španjolskoj u lipnju hoteli poskupjeli šest posto na godišnjoj razini, a cijene su i prije rasle vrlo umjereno, između šest i sedam posto.
Španjolska je vlada donijela brojne mjere za ublažavanje udara inflacije. Uključivale su ograničavanje cijena energije, sniženje troška javnog prijevoza, oporezivanje ekstra dobiti i ograničenje rasta cijena najamnina, kao i privremeno smanjenje PDV-a na prehrambene proizvode: kruh, brašno, određene vrste mlijeka, sir, jaja, voće, povrće, mahunarke, žitarice, maslinovo ulje. Konačni rezultat dao je rezultate.
Pročitajte još:
Prema podacima španjolske središnje banke, Vlada je uspjela zadržati 90 posto ciljanih cijena prehrambenih proizvoda na niskoj razini. Španjolska je vlada bila mnogo ambicioznija i po pitanju novih poreza. Oporezivanje izvanredne dobiti energetskih tvrtki i banaka predviđeno je dvije godine, a donijela je i novi “solidarni porez na bogatstvo” za pojedince čija je neto imovina veća od tri milijuna eura.
2 Odgovora
Barem je nekom lijepo.
Super!