Mnogi parovi često se pitaju hoće li odabrati montažnu ili zidanu kuću kada odlučuju gdje će provesti ostatak svog života, a posebno jer su cijene nekretnina znatno porasle u zadnjih nekoliko godina. Osim toga, cijene građevinskog materija i zemljišta konstantno rastu pa zato neki smatraju da su montažne obiteljske kuće bolja opcija jer se brže grade.
“Montažna gradnja je nešto jeftinija, ali takve kuće štede i troškove energije u odnosu na klasične kuće. Gradnja montažnih kuća je brža, a vijek trajanja je sličan zidanim kućama. Cijene rastu zbog velike potražnje, a i troškovi pomalo poskupljuju, ali ne značajno. Cijena za visoki roh-bau može iznositi oko 900 eura uz PDV. Naravno, kuća je sklop od 100 detalja i cijena ovisi o odabiru materijala od strane investitora”, objasnili su za Financije.hr iz tvrtke Kampa & Casa d.o.o.
Primarno poslovanje ove tvrtke je proizvodnja i montaža kućica – mobilne kuće, montažne kuće i planinske kuće, a usluge pružaju na području cijele Hrvatske.
Istaknuli su da u sistemu gradnje visokih roh-bau kuća od 150 četvornih metara, takva kuća može biti gotova za 30 radnih dana. No, prije početka gradnje investitori moraju sami napraviti temelje i osigurati završne radove ako je riječ o roh-bau gradnji. Roh-bau je obično faza u kojoj se postavljaju samo temelji kuće, zidovi i krov, dok visoki roh-bau znači da je kuća dovedena do faze završnih obrtničkih radova.
“Mladim obiteljima bismo definitivno preporučili montažnu niskoenergetsku kuću koju mogu isplanirati po svojoj želli i potrebi. Kuće su još uvijek jeftinije nego stanovi, a život u kući s dvorištem je znatno kvalitetniji”, rekao nam je Samir Hamzić, direktor tvrtke Kampa & Casa d.o.o.
Ova tvrtka gradi po sistemu visoki roh-bau, a u nekim slučajevima i ‘ključ u ruke’, odnosno kuće u kojima su svi radovi obavljeni i spremna je za useljenje. Naveli su da projektiraju i da kuću mogu opremiti s namještajem jer ga sami proizvode.
S druge strane, gradnja kuće može trajati nekoliko godina, a koliko brzo će biti sagrađena ovisi i o tome koliko budući vlasnik ima novca na raspolaganju. Međutim, mnogi smatraju da je to ipak jeftinija opcija u odnosu na montažnu gradnju.

No prije početka gradnje potrebno je nabaviti i sve dozvole, a ni to nije jeftino. Naravno, dozvole su potrebne i za montažne kuće u Hrvatskoj.
Prvo trebate provjeriti imate li sve papire vezane za česticu ili postojeću kuću, a zatim okvirno definirati projekt kako bi projektant mogao lakše osmisliti izgled kuće. Najbitnije je razmisliti i o budžetu koji imate jer se onda tome trebate prilagoditi kada birate što želite.
Nakon toga je potrebno odabrati arhitekta čiji rad vam se sviđa i koji ima dobre reference, a zatim njemu predati sve relevantne dokumente o zemljištu kao što su izvod iz katastarskog plana, izvadak iz zemljišne knjige, potvrda o planskoj namjeni parcele, geodetski projekt i geotehnički elaborat.
Arhitekt vam treba izraditi idejno rješenje koje se s pripadajućim tehničkim opisom predaje na ishođenje posebnih uvjeta u nadležni odjel za graditeljstvo, a taj odjel mora idejno rješenje proslijediti nadležnim javnopravnim tijelima i komunalnim poduzećima kako bi od njih ishodili posebne uvjete i uvjete priključenja. Kada se dobiju ti uvjeti moguće je krenuti s izradom glavnog projekta za ishođenje građevinske dozvole.

Glavni projekt obično sadrži arhitektonski projekt, elektrotehnički projekt, građevinski projekt, geodetski projekt i strojarski projekt te izrada tog projekta može trajati od 30 do 60 dana. Nakon što se završi glavni projekt, pokreće se postupak ishođenja građevinske dozvole u nadležnom odjelu za graditeljstvo, a ta dozvola može se čekati najmanje mjesec dana, ali i znatno duže.
Stručnjaci savjetuju da je dobro pripremiti i izvedbeni projekt te troškovnik za obiteljske kuće. No ni tu nije kraj jer je napokon vrijeme za odabir izvođača radova, a preporučljivo je s njim potpisati ugovor kojim se definira obim radova iz troškovnika, dogovorena cijena i rokovi, piše Metar-milimetar.hr.
Zatim morate prijaviti gradilište odjelu za graditeljstvo koji je izdao građevinsku dozvolu i sve podatke o gradnji istaknuti na gradilišnoj tabli. Poželjno je angažirati i nadzornog inženjera koji će kontrolirati kvalitetu izvedenih radove, a kada su svi radovi završeni morat ćete ishoditi uporabnu dozvolu i na kraju upisati kuću u nadležni ured za katastar te u zemljišnu knjigu. Sve detaljnije informacije o gradnji i potrebnim dozvolama nalaze se na portalu e-Građani.
I kod gradnje postoje razne opcije, kao i kod montažnih kuća, a jedna od njih je ‘ključ u ruke’. Prosječna cijena za takvu kuću je oko 800 eura po četvornom metru, dok je raspon cijene između 700 i 1.200 eura, ovisno o veličini i kvaliteti instalacijskog materijala.
S druge strane, gradnja kuće roh-bau može koštati od 100 eura po četvornom metru do 310 eura, prema portalu Trebam.hr. Naravno, cijena ovisi o raznim faktorima kao što su materija, teren, arhitektonski plan itd.
Pročitajte još:
Cijena adaptacije stare kuće ili stana, ovisno o opsegu posla, u prosjeku košta oko 120 eura po četvornom metru, a kreće se u rasponu od 95 do 140 eura.
Montažnu kuću ‘ključ u ruke’ bit će potrebno platiti između 660 eura i 1.200 eura po četvornom metru, dok roh-bau može koštati između 400 do 670 eura po četvornom metru, prema Trebam.hr. Cijena ovisi o izvođaču radova, materijalima i mnogim drugim čimbenicima.
Dakle, oni koji se upuštaju u gradnju kuće moraju imati dosta strpljenja i dobro se informirati o svim opcijama, a zatim odlučiti je li im bitna brzina gradnje ili cijena.
20 Odgovora
Montažna kuća je definitivno najbolja opcija trenutno kad sagledamo sve faktore.
klasicna gradnja
Ma kakva klasicna gradnja u danasnje vrijeme, samo montazne kuce i bok!
Ja sam još uvijek za klasičnu gradnju
Ne vjerujem montažnim kućama. Ima li koja starija od 20 gpdona?
Razlika u cijeni je premala, a razlika u kvaliteti neusporediva
U današnjem svijetu najbolje montažne kuće….
Uvijek sam za montaznu kucu. Nisam vise za klasicnu gradnju!
Istina da
Ja sam uvijek za kuću jer obožavam kuće.
Gradnja montažne kuće je brže i jeftinije, nije loša opcija za recimo prvu nekretninu…
Izbor između montažne kuće i klasične gradnje ovisi o osobnim preferencijama, financijskim mogućnostima i dugoročnim planovima. Obje opcije imaju svoje prednosti, no važno je dobro istražiti i razmisliti o svemu prije donošenja konačne odluke.
Pa s obzirom koliko su stanovi skupi vjerujem da se najbolje jos i isplati montaznu kuci napraviti ali i to je opet ogromna investicija koju si u Hrvatskoj skoro nitko ne moze priustiti
Ajme papirologije… najbolje da si kantu stavim 2×2 da mi bude kuca..
Montažna kuća je odličan izbor
Slažem se
Klasična gradnja definitivno.
Montazna naravno
Obzirom na cijene, isplativije je uloziti u dobar šator primjerice…
Odličan izbor