Građanima Hrvatske putovanja su i dalje visoko na listi prioriteta, s prosječnih 4,6 putovanja godišnje, dok troškovi inozemnih putovanja u prosjeku dosežu 1.443 eura, pokazuje najnovije istraživanje MasterIndex koje je za Mastercard u studenom ove godine provela agencija Improve. Tako su i adventska putovanja i skijanje i dalje omiljeni izbor građana.
Prosječan broj putovanja na odmor ostao je stabilan u odnosu na prošlu godinu, a najviše se putovalo unutar Hrvatske – 2,6 puta. Istovremeno, poslovna putovanja su u blagom padu, 2,6 puta u 2024. godini naspram 3,1 put u 2023. godini. Tako putovanja na odmor ostaju dominantna s udjelom od 64 posto, dok su poslovna putovanja zastupljena s 36 posto, pokazuje ovo istraživanje.
Za inozemna putovanja u svrhu odmora, prosječan trošak po putovanju od 1.443 eura predstavlja porast u odnosu na prethodnu godinu za čak 243 eura, dok je – za usporedbu – taj trošak 2019. iznosio 684 eura. Pritom, 30 posto ispitanika na putovanju troši više od 1.000 eura.
„Istraživanje je pokazalo da 94 posto ispitanika prilikom putovanja u inozemstvo nosi svoje platne kartice, pri čemu kartično plaćanje čini 62 posto svih transakcija. Primjerice, 2019. se karticom plaćalo tek 41 posto svih transakcija. Ovi rezultati potvrđuju snažan pomak prema beskontaktnim plaćanjima, posebno u putovanjima, gdje su sigurnost i praktičnost ključne“, rekla je Gea Kariž, direktorica Mastercarda u Hrvatskoj.
Tijekom ovogodišnje zimske sezone, 45 posto ispitanika planira turistička putovanja u inozemstvo što je na razini prethodne godine, navodi se u istraživanju. Prednjače Istrijani, te 56 njih planira ovakva putovanja a slijedi ih 51 posto Zagrepčana.
Adventska putovanja u europske gradove i dalje su najpopularniji izbor a njih planira 54 posto onih koji planiraju putovanja u inozemstvo. Slijede putovanja po Europi nekim drugim povodom s 24 posto, dok 23 posto ispitanika planira odlazak na skijanje. Za novogodišnja putovanja u neki od europskih gradova odlučuje se 17 posto ispitanika, a Novu godinu će izvan Europe dočekati njih pet posto.
Prosječno trajanje adventskih putovanja je do tri dana, dok skijaška putovanja u pravilu traju do sedam dana. U odnosu na prethodnu godinu uočava se smanjenje prosječnog broja planiranih dana na novogodišnjim putovanjima izvan Europe – s 11 dana u 2023. na sedam u 2024. godini.
Središnja Hrvatska i Gorski kotar u fokusu domaćih turista
Oni koji ne putuju u inozemstvo za takvu odluku najčešće ističu razlog da inače ne putuju zimi, i to njih 54 posto, odnosno da im to ne dopuštaju osobne financije, njih 43 posto. Poslovne obveze sprječavaju 17 posto ispitanika, dok ih se sedam posto ustručava od putovanja uslijed nesigurnosti zbog geopolitičkih zbivanja.
Kad je riječ o putovanjima unutar Hrvatske, za takav odmor se ove zime odlučuje 55 posto građana, i najčešće će putovati u Središnju Hrvatsku (35 posto) i Gorski kotar i Liku (32 posto). Slijede Istra i Kvarner, zatim Slavonija i Baranja te naposljetku Dalmacija. Turistička putovanja unutar Hrvatske češće planiraju žene nego muškarci, građani viših prihoda te ispitanici iz Istre, Primorja i Gorskog kotara.
Pročitajte još:
Online istraživanje MasterIndex u Hrvatskoj u studenom 2024. za kompaniju Mastercard provela je agencija za istraživanje tržišta Improve, na uzorku od 1.000 korisnika bankarskih usluga u Hrvatskoj u dobi od 18 do 55 godina.
Jedan odgovor
Ima se može se