Međimurje-plin za Financije.hr: GPZO je nezakonito prebacivala kupce i učinila nam ogromnu štetu

Freepik.com
Plin, ilustracija, Foto: Freepik.com

Tvrtka Međimurje-plin d.o.o. preuzela je ove godine opskrbu kućanstava plinom na području grada Zagreba, prema odluci Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA). Radi se o kućanstvima koja koriste javnu uslugu opskrbe plinom, a tu je uslugu prethodno pružala Gradska plinara Zagreb-Opskrba (GPZO). No, nakon preuzimanja u listopadu nastali su problemi oko plaćanja računa, a iz Međimurje-plina kažu da su poštovali pravila te da je za sve kriv GPZO.

Naime, svi građani koji su htjeli nastaviti koristiti usluge GPZO-a morali su se do 23. rujna izjasniti o tome jer su inače automatski bili prebačeni na Međimurje-plin. Gradonačelnik Grada Zagreba, Tomislav Tomašević, rekao je u rujnu da je većina građana odlučila prijeći na GPZO, odnosno više od 150.000. Ipak, bilo je onih koji su htjeli koristiti usluge GPZO-a, ali su njihovi zahtjevi obrađeni nakon 30. rujna pa im je Međimurje-plin unaprijed dostavio tri akontacijske rate za opskrbu plinom, za listopad, studeni i prosinac.

“Obračun isporučenog plina opskrbljivač plinom obavlja na temelju potrošnje plina u obračunskom razdoblju koje za kućanstvo može iznositi jedan, tri ili šest mjeseci. U slučaju obračunskog razdoblja od tri ili šest mjeseci, opskrbljivač plinom je dužan ispostavljati mjesečne novčane obveze za isporučeni plin za naredno obračunsko razdoblje, akontacijske rate. Te rate utvrđuju se na temelju procijenjene potrošnje plina, a prema potrošnji plina u istom razdoblju prethodne godine, pri čemu mogu biti jednake ili različite po mjesecima. Akontacijske rate ispostavljaju se krajnjem kupcu s rokom dospijeća pojedine mjesečne novčane obveze do 15. dana narednog mjeseca – primjerice za listopad s dospijećem plaćanja do 15. studenoga”, naveli su iz HERA-e na njihovim internetskim stranicama.

HERA je prije deset dana istaknula da kupci koji su prešli na tržišnu opskrbu plinom ne trebaju plaćati akontacijske rate nego da trebaju pričekati obračun Međimurje-plina za kratko razdoblje kada su koristili usluge te tvrtke jer su automatski bili prebačeni budući da njihovi zahtjevi za prelazak na GPZO nisu odmah bili obrađeni.

“Prema Uputi za postupanje Hrvatske energetske regulatorne agencije dužni smo putem tiskanih i elektroničkih medija obavijestiti krajnje kupce iz kategorije kućanstvo, koji koriste javnu uslugu opskrbe plinom, o načinu ispostavljanja akontacijskih računa za listopad, studeni i prosinac 2024. godine”, rekli su za Financije.hr iz Međimurje-plina.

Freepik.com
Plin, ilustracija, Foto: Freepik.com

“Odabirom Međimurje-plina za obavljanje javne usluge opskrbe plinom na području gradova Zagreb, Zaprešić i Velika Gorica te općina Brdovec, Pušća, Marija Gorica i Dubravica, građani su kao krajnji kupci uštedjeli ne samo 10 centi, kako to cjenovno provodi GPZO u odnosu na javnu uslugu, već 1,5 eura po megavat satu. Za taj iznos smo kroz dva ovogodišnja natječaja građanima smanjili cijenu opskrbe plinom”, naglasili su.

Dodali su da su ispunili sve uvjete za opskrbu plinom, ali da su utvrdili kako je za oko 80.000 kupaca realizirano prebacivanje s javne usluge opskrbe plinom na tržišnu uslugu od strane GPZO-a, bez potrebnih dokumenata. Kažu da su o tome obavijestili HERA-u i dostavili ukupno 4.587 nepotpisanih obrazaca Zahtjeva za promjenom opskrbljivača od krajnjih kupaca, a na temelju kojih je GPZO kupce prebacivao na svoju opskrbu.

“Do danas nismo primili odgovor HERA-e, čime je Međimurje-plin oštećen jer smo, prema Zakonu o tržištu plina i Općim uvjetima opskrbe plinom, ugovorili potrebne količine plina, osigurali skladišne kapacitete za sigurnost opskrbe kupaca, osigurali ljudske i tehničke resurse, i sve dokazali HERA-i. HERA je trebala odmah reagirati na postupke koje je provodio GPZO, no HERA je, nažalost, reagirala 19. studenog Uputom Međimurje-plinu, po prijavi GPZO-a. Uz to, tu je istu Uputu također dostavila i GPZO-u što je neviđeno jer nam je upravo GPZO svojim nezakonitim prebacivanjem kupaca na tržišnu uslugu opskrbe plinom, bez njihovih potpisa, prouzročio viškove plina”, priopćili su nam iz Međimurje-plina.

Freepik.com
Plin, ilustracija, Foto: Freepik.com/wirestock

“HERA nije postupala, niti reagirala, do sada, izdavanjem upute Međimurje-plinu za nešto što je Međimurje-plin ispravno izvršio, tako da vas sada, cijenjeni kupci, obavještavamo o izdanim računima za listopad, studeni i prosinac 2024. godine. Ti su računi, koje HERA naziva mjesečnim novčanim obvezama, računi za akontacije sa svim elementima računa. Mjesečna novčana obveza prema Općim uvjetima opskrbe plinom koju navodi HERA, za nas je istovremeno, sukladno Zakonu o trgovačkim društvima, Zakonu o obveznim odnosima, Općem poreznom zakonu, Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, Zakonu o tržištu plina i Općim uvjetima opskrbe plinom, račun sa svim elementima, a sama se akontacija definira kao predujam odnosno novčani iznos unaprijed plaćen za izvršenje nekog posla ili isporuku neke robe s obzirom na to da vi kao krajnji kupci trošite plin isporučen od strane Međimurje-plina”, kazali su.

Osvrnuli su se i na datum dospijeća na predmetnim računima. Istaknuli su da je prethodno obračunsko razdoblje trajalo do 30. rujna ove godine kada su kupci koristili javnu uslugu opskrbe plinom od strane GPZO-a, jer je Međimurje-plin tu uslugu počeo pružati tek od 1. listopada. Dakle, rok dospijeća prve mjesečne novčane obveze trebao bi biti 15. listopada, ali kod promjene opskrbljivača aktima nije definirano što je to prethodno obračunsko razdoblje.

“Dospijeće na računu Međimurje-plina za listopad 2024. godine je 11. studenoga, dok je prema Općim uvjetima to trebao biti datum 15. listopada, isto je kašnjenje za 27 dana odnosno produženje roka plaćanja za kupce od 27 dana. Nastavno na to, rok plaćanja računa za studeni je u kašnjenju pet dana, u odnosu na 15. studenoga, kao i rok plaćanja za prosinac 2024. godine. S obzirom na navedeno i definirane rokove dospijeća, krajnji kupci svoje obveze, izdane račune za akontacijske rate, moraju plaćati”, poručili su iz Međimurje-plina.

Pixabay.com
Plin, ilustracija, Foto: Pixabay.com

“Međimurje-plin je izdavanjem računa za listopad, studeni i prosinac 2024. godine, za predmetno obračunsko razdoblje, pravilno dostavio kupcima mjesečne novčane obveze. S obzirom na to da HERA svojom uputom navodi da se izdane mjesečne novčane obveze ne mogu nazvati računom, pokrenuti ćemo postupak pred nadležnim Ministarstvom financija. S obzirom na uputu HERA-e, po kojoj Međimurje-plin postupa, uputit ćemo i zahtjev za promjenu Općih uvjeta opskrbe plinom da se jasno definira što je račun, a što je mjesečna novčana obveza”, dodali su.

Kažu da nikada nisu oštetili kupce i da im to nije namjera te da u slučaju krivih pojedinačnih procjena potrošnje, koje se bile temelj za izdane akontacije, vjeruju da će Gradska plinara Zagreb kao operator distribucijskog sustava raditi kontrole stanja brojila i očitati ispravna stanja.

“Mediji pozivaju kupce, na temelju uputa HERA-e, da Međimurje-plinu ne trebaju plaćati akontacijske rate, čime nam je učinjena ogromna šteta jer odgovorno plaćamo račune za ugovorene količine plina dobavljaču. Do sada imamo samo oko 10.000 kupaca koji traže promjenu podataka”, rekli su za Financije.hr.

“Slanje upute na zahtjev GPZO-a za Međimurje-plin je nezakonito jer su nam oni konkurencija. Do danas Međimurje-plinu nisu dostavljeni podaci o korisnicima isporučenog plina za kotlovnice, što suštinski nije definirano Općim uvjetima opskrbe plinom, ali prema navodima HERA-e podatke o kupcima su trebali dostaviti s obzirom na to da su tim istim kupcima do 30. rujna uredno ispostavljali račune za opskrbu plinom po cijeni javne usluge opskrbe plinom”, naveli su.

“Mi ne čekamo od Vlade RH sredstva iz proračuna, kao što to očekuje GPZO. Prema službenim podacima, na dan 31. prosinca 2023. godine, iz financijskih izvještaja GPZO-a vidljivo je da je Plinara proknjižila iznos od 81.789.000 eura subvencije iz državnog proračuna, s tim sredstvima može godinu dana građanima Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića davati plin, a ne prodavati. HERA bi to trebala ispitati, jer i drugim opskrbljivačima je trebala biti omogućena subvencija”, zaključili su iz Međimurje-plina.

MEĐIMURJE-PLIN d.o.o.

Obrtnička ulica 4, 40000, Čakovec, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
58.830.166,97 (2023)
Broj zaposlenih:
71 (2023)

GRADSKA PLINARA ZAGREB-OPSKRBA d.o.o.

Radnička cesta 1, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
311.737.416,72 (2023)
Broj zaposlenih:
99 (2023)

5 Odgovora

  1. Zašto nitko nije objasnio koja je bila bolja opcija za građane u slučaju poremećaja ako plin na europskim burzama poskupi iz nekih razloga? Da li u tom slučaju Vlada štiti cijenu plina u javnoj usluzi odnosno distributera Međimurje plin ili gradsku plinaru pošto posluje po tržišnoj cijeni? Ili oba distributera štiti podjednako? Neznam što se sad bunite kada je ionako dobiveni natječaj bio idiotarija a ne natječaj.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari