Dobro je koristiti industrijsku politiku za jačanje europskog gospodarskog rasta, ali preslaba pravila o javnim subvencijama i kompanijskim spajanjima mogla bi se obiti o glavu upravo europskim kompanijama, rekao je bivši talijanski premijer Mario Monti.
“Neke ideje kojima je cilj jačanje konkurentnosti su na prvi pogled dobre, ali bi u stvarnosti mogle postati bumerang koji će dugoročno naštetiti konkurentnost europske industrije i gospodarstva,” rekao je Monti u razgovoru s briselskim Politicom.
Po struci ekonomist, Monti je bio povjerenik u Europskim komisijama od 1995. do 2004., pod predsjednicima Jacquesom Santerom i Romanom Prodijem, a kasnije je bio i premijer Italije za vrijeme tehnokratske vlade između 2011. i 2013.
Konkurentnost je u posljednje vrijeme glavna tema u Europskoj uniji, nakon javnog djelovanja drugog bivšeg talijanskog premijera, Marija Draghija, koji stalno upozorava na sve veći zaostatak Europske unije i njene produktivnosti u usporedbi sa globalnim rivalima kao što su SAD i Kina.
Sadašnja Europska komisija je predstavila niz političkih mjera koje bi trebale istovremeno potaknuti dekarbonizaciju i konkurentnost u odnosu na druge trgovinske partnere – no potaknula je i rasprave o internim EU pravilima koja osiguravaju tržišnu utakmicu u Europi.
“Ni tržišno natjecanje ni industrijska politika ne bi se trebali doživljavati kao nekakav religijski koncept… No, preveliko ublažavanje pravila o zaštiti tržišne utakmice moglo bi potkopati jedinstveno europsko tržište, a samim tim i ulogu samih kompanija, što je glavni temelj bilo kakve konkurentnosti,” upozorio je Monti, koji je od 1999. do 2004. bio povjerenik Komisije za tržišno natjecanje.
Monti ističe slabljenje europskih pravila o državnim potporama – što državama omogućuje subvencioniranje domaćih industrija – kao najbolji primjer kako poticanje konkurentnosti može ugroziti jedinstveno europsko tržište, jer tvrtke koje ne dobiju državnu pomoć dolaze u nepovoljan položaj na međunarodnom tržištu.
Monti podsjeća kako je u odgovoru na američki Zakon o snižavanju inflacije (IRA) predsjednika Bidena iz 2022. Europa pretjerala s reakcijom, i da je došlo do velikog pritiska Francuske i Njemačke na Komisiju da olabavi svoja dotad stroga pravila o državnim potporama. Kao rezultat, kaže Monti, Njemačka je davala potpore njemačkim kompanijama, što je onda talijanske kompanije stavilo u nepovoljan položaj.
“To je primjer kako velika dodatna državna pomoć namijenjena povećanju konkurentnosti potkopava istodobno i konkurentnost i jedinstveno tržište,” kazao je Monti. Njemačka je 2024. godine najviše trošila na državne subvencije u cijeloj Europskoj uniji.
Velik dio rasprava o tome kako povećati konkurentnost EU vrti se oko pitanja kako potaknuti stvaranje velikih europskih kompanija s globalnim dosegom, tzv. europskih “šampiona.” Monti kaže da Europa treba zdrave i solidne šampione, i da je bez njih teško zamisliti jaku Europu. No, upozorava, treba biti oprezan oko načina na koji nastaju.
Pročitajte još:
Tijekom svojeg mandata na mjestu povjerenika za tržišno natjecanje Monti je odobrio stvaranje nekoliko takvih kompanija, primjerice sporazum kojim su se spojili Air France i KLM, nakon što su obje tvrtke ponudile niz obećanja i preuzele obaveze kojima je smisao bio zaštita tržišnog natjecanja.
No, podsjeća Monti – kršenje tih pravila nije put to stvaranja većih kompanija. Umjesto tog, Monti predlaže strožu kontrolu državnih poticaja koje globalne kompanije primaju u svojim državama – poput primjerice Kine.
Jedan odgovor
Preveliko popuštanje pravila o državnim subvencijama može narušiti tržišnu ravnotežu i smanjiti konkurentnost Europe. Važno je pronaći pravi balans između podrške gospodarstvu i poticanja inovacija kako bi se osigurala održiva budućnost.