Lagarde: Spajanja banaka u EU poželjna jer se povećava njihova konkurentnost

ESB/PR
Christine Lagarde, predsjednica ESB-a, 12.rujan 2024., Foto: ESB/Flickr.com

Spajanja europskih banaka su “poželjna” ako im pomažu u natjecanju s američkim i kineskim rivalima, rekla je u ponedjeljak predsjednica Europske središnje banke (ESB), Christine Lagarde, dok talijanski UniCredit pregovara s njemačkom Commerzbank.

Odgovarajući na pitanje o mogućem spajanju ovih dviju banaka, Lagarde je rekla da je povećanje u najboljem interesu Europe i da bi igrači iz privatnog sektora trebali odlučiti hoće li se nastaviti s poslovima.

“Prekogranična spajanja – banaka koje se zapravo mogu natjecati na razini, dubini i rasponu s drugim institucijama diljem svijeta, uključujući američke banke i kineske banke  -po mom su mišljenju poželjna”, rekla je Lagarde podnoseći izvješće Europskom parlamentu.

Govoreći pred Odborom za ekonomska i monetarna pitanja Europskog parlamenta u Bruxellesu, Lagarde je rekla da spajanja nose određene rizike, ali bi privatni sektor trebao odlučiti ima li dogovor smisla.

“Prekogranična spajanja, ako proizvedu veće institucije koje su agilnije, koje imaju više razmjera, koje imaju veću dubinu, imaju puno prednosti. Nije to bez odgovornosti, bez potencijalnih rizika, ali naravno da je na nositeljima tih inicijativa u privatnom sektoru da sve to izmjere i utvrde ima li to smisla ili ne”, rekla je Lagarde.

ESB, kao glavni nadzornik banaka u eurozoni, ima posljednju riječ o svakom spajanju, ali Lagarde je naglasila da se njezini komentari ne bi trebali shvatiti kao izravna intervencija u bilo kojem konkretnom dogovoru.

Izvori su ranije rekli Reutersu da kreatori politike ESB-a načelno podržavaju dogovor i smatraju da se protivljenje Berlina protivi načelu europske integracije.

Nadzorni ogranak ESB-a morat će potpisati planove UniCredita da poveća svoj udio u Commerzbank, a Upravno vijeće koje određuje stope, kojim predsjeda Lagarde, imat će posljednju riječ.

Podsjećamo, UniCredit, druga talijanska banka, započela je pregovore s Commerzbankom prošlog tjedna, nakon što je kupila udio u njemačkom rivalu, što je izazvalo kritike i banke i njemačkog političkog establišmenta, koji žele zadržati neovisnost zajmodavca.

U međuvremenu, saga o UniCredit-Commerzbank postala je politički osjetljiva i u Italiji, s Rimom koji je očekivao da ima pravo glasa o tome gdje će svaki spojeni subjekt zadržati svoje sjedište, navode izvori Reutersa.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari