Kreditni posrednici šire poslovanje: Deset tvrtki ostvarilo 6,4 milijuna eura prihoda

Kreditno posredovanje, ilustracija. Foto: Scott Graham / Unsplash
Kreditno posredovanje, ilustracija. Foto: Scott Graham / Unsplash

Umjesto obilaska poslovnica i uspoređivanja ponuda nekoliko banaka, građani potragu za kreditom mogu prepustiti kreditnom posredniku. On prikuplja podatke o njihovim primanjima i obvezama, provjerava mogućnosti financiranja kod banaka s kojima surađuje te pomaže pripremiti zahtjev. Za klijenta to znači manje administracije i jednostavniji pristup različitim ponudama, a za banku dodatni prodajni kanal koji joj dovodi pripremljene kreditne zahtjeve.

Takav poslovni odnos odgovara objema stranama. Posrednik poznaje ponudu i postupke partnerskih banaka, dok banka dio komunikacije s klijentom i pripreme dokumentacije prepušta vanjskom suradniku. Premda za realizirani posao plaća proviziju, takav model može joj smanjiti trošak pridobivanja klijenata i početne obrade zahtjeva. Konačnu procjenu kreditne sposobnosti, odluku o odobravanju i odgovornost za kredit zadržava banka.

Da se posao posredovanja širi, pokazuju i financijski rezultati. Deset izdvojenih društava kojima je kreditno posredovanje osnovno poslovno usmjerenje ostvarilo je u 2025. godini 6,43 milijuna eura prihoda, 21,3 posto više nego godinu prije. Broj zaposlenih povećan je s 83 na 100. Njihova zajednička dobit iznosila je 1,41 milijun eura, uz velike razlike u veličini poslovanja i profitabilnosti.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, najveće prihode među promatranim društvima ostvarilo je Pro savjetovanje, dok je BE-ON savjetovanje predvodilo po dobiti. Grzunov Consulting imao je najviše prihode i dobit po zaposlenom, a Agema centar i Sinergija projekt zabilježili su snažan rast poslovanja.

Polazište za analizu bio je popis imatelja odobrenja Ministarstva financija od 22. svibnja 2026. Na njemu se, uz specijalizirane kreditne posrednike, nalaze i autosaloni, osiguravatelji te druge kompanije kojima financiranje pomaže u prodaji vlastitih proizvoda i usluga. Kako bi usporedba pokazala ekonomiku samog posredničkog posla, izdvojili smo društva koja se primarno bave kreditnim posredovanjem i povezanim financijskim uslugama,.

Prikazanih deset tvrtki rangirano je prema prihodima za 2025. iz tog užeg izbora. Njihovi rezultati zato ne predstavljaju ukupnu veličinu hrvatskog tržišta kreditnog posredovanja.

Kreditni posrednici
TvrtkaPrihod 2024.Prihod 2025.Dobit 2024.Dobit 2025.Zaposleni 2024.Zaposleni 2025.
PRO SAVJETOVANJE d.o.o.2.021.000.701.706.809.85723.324.52216.122.292428
BE-ON SAVJETOVANJE d.o.o.942.357.691.165.172.33244.404.11293.086.511114
TATA GRUPA d.o.o.383.938.61774.241.286.688.952.347.911015
INGENIUM d.o.o.351.069.46546.602.0789.875.1994.699.19610
OPTIMUM GRUPA d.o.o.318.211.32434.488.3186.123.58169.801.9387
GRZUNOV CONSULTING d.o.o.318.599.68410.405.69167.481.77232.285.5622
AGEMA CENTAR d.o.o.215.024.54382.190.8921.267.88145.645.1056
SINERGIJA PROJEKT d.o.o.198.718.54363.511.6431.255.08142.105.5334
ESTERA ULAGANJA d.o.o.295.326.43325.984.4620.736.246.229.5299
DOGMA KAPITAL d.o.o.259.213.79324.700.64127.284.68109.627.9355
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Posao kreditnog posrednika obuhvaća više od prosljeđivanja kontakta banci. Počinje razgovorom o potrebama klijenta, njegovim prihodima, postojećim zaduženjima i mogućnostima otplate. Slijede usporedba dostupnih kreditnih ponuda, prikupljanje dokumentacije i komunikacija s bankom do odluke o zahtjevu. Kod stambenih kredita postupak uključuje i koordinaciju dokumentacije o nekretnini, procjene vrijednosti i instrumenata osiguranja.

Vrijednost takve usluge posebno je vidljiva kod refinanciranja više postojećih obveza, kupnje nekretnine ili zahtjeva koji traže složeniju pripremu. Pritom opseg usporedbe ovisi o ugovorima posrednika s pojedinim bankama. Građanin stoga treba znati koje banke posrednik zastupa, tko plaća njegovu uslugu i postoje li dodatne naknade.

Upravo zbog utjecaja na financijske odluke potrošača, za bavljenje kreditnim posredovanjem potrebno je odgovarajuće odobrenje, često nazivano licencom. Prema sadašnjem sustavu, Ministarstvo financija izdaje odobrenja za posredovanje u potrošačkom kreditiranju, dok je za posredovanje u stambenom potrošačkom kreditiranju nadležna Hrvatska narodna banka.

Odobrenjem se uređuje pristup djelatnosti i omogućuje nadzor nad poslovanjem. Kod stambenog kreditnog posredovanja provjeravaju se i potrebna znanja i stručnost osoblja. Posrednik mora jasno predstaviti svoje ovlasti i odnos s vjerovnicima, a eventualna naknada koju potrošač plaća za posredovanje u potrošačkom kreditu mora biti unaprijed dogovorena i uključena u izračun efektivne kamatne stope.

Financijski rezultati pokazuju koliko se poslovni modeli unutar te djelatnosti razlikuju. Pro savjetovanje ostvarilo je 1,71 milijun eura prihoda, 15,5 posto manje nego 2024., dok je dobit smanjena približno 70 posto, na 216.122 eura. Istodobno je povećalo broj zaposlenih s 24 na 28.

Priprema kreditne dokumentacije, ilustracija. Foto: Gabrielle Henderson / Unsplash
Priprema kreditne dokumentacije, ilustracija. Foto: Gabrielle Henderson / Unsplash

Taj rezultat snažno utječe na zajedničku sliku deset promatranih društava. Njihova ukupna dobit pala je sedam posto, ali je preostalih devet tvrtki, bez Pro savjetovanja, povećalo zajedničku dobit približno 50 posto.

BE-ON savjetovanje povećalo je prihode 23,6 posto, na 1,17 milijuna eura, a dobit je dosegnula 293.087 eura. Neto marža iznosila je oko 25 posto. Ingenium je povećao prihode 55,7 posto, na 546.602 eura, uz rast broja zaposlenih sa šest na deset.

Grzunov Consulting s dva zaposlena ostvario je 410.406 eura prihoda i 232.286 eura dobiti. To odgovara približno 205.200 eura prihoda i 116.100 eura dobiti po zaposlenom. Agema centar i Sinergija projekt povećali su prihode 77,7 odnosno 82,9 posto, uz još izraženiji rast dobiti.

S druge strane, TATA Grupa gotovo je udvostručila prihode, na 774.241 euro, ali je ostvarila samo 2.348 eura dobiti. Estera ulaganja i Dogma Kapital također su uz veće prihode zabilježili manju zaradu. Rast poslovnog volumena tako se među promatranim društvima vrlo različito pretvara u konačni rezultat.

Prikazani iznosi odnose se na ukupno poslovanje pojedinih društava. Financijski podaci ne izdvajaju samo prihode od kreditnih provizija niti pokazuju vrijednost realiziranih kredita.

Djelatnost sada ulazi i u regulatornu promjenu. Novi Zakon o potrošačkim kreditima stupa na snagu 20. studenoga 2026. te HNB-u prenosi nadležnosti za odobravanje i nadzor potrošačkog kreditiranja i kreditnog posredovanja. Postojeća odobrenja Ministarstva financija vrijedit će do isteka roka na koji su izdana, uz propisana prijelazna pravila.

Za promatrane posrednike sljedeći poslovni izazov bit će povećati prihod i zaradu po zaposlenom. Prihodi deset društava rasli su gotovo jednakom brzinom kao zaposlenost, pa je zajednički prihod po zaposlenom tek blago povećan, s približno 63.900 na 64.300 eura. Širenje timova donosi veći kapacitet za obradu zahtjeva, a financijski rezultati pokazat će koliko se taj kapacitet uspješno pretvara u realizirane poslove.

2 Odgovora

  1. Prema sadašnjem sustavu, Ministarstvo financija izdaje odobrenja za posredovanje u potrošačkom kreditiranju, dok je za posredovanje u stambenom potrošačkom kreditiranju nadležna Hrvatska narodna banka.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama