Novi ciklus besplatnih edukacija za desetu generaciju polaznika u području razvoja video igara otvoren je u PISMO inkubatoru u Novskoj, u sklopu projekta koji provodi Razvojna agencija SIMORA.
Ove godine program pohađa ukupno 36 polaznika, podijeljenih u Blender i Unity grupe, a svakom od njih će tijekom trajanja edukacije biti isplaćena minimalna hrvatska plaća te će im se pokriti kompletni putni troškovi.
Dosad je programe edukacije uspješno završilo više od 300 polaznika, od kojih je velik broj pronašao zaposlenje u domaćim i međunarodnim gaming tvrtkama ili osnovao vlastite startupe. U Novskoj danas djeluje oko 80 gaming startupa, što potvrđuje važnost i utjecaj ovog obrazovnog programa na lokalnu industriju.
Jedan od takvih je i Misfit Village koji je krajem prošle godine kreirao igru “Go Home Annie”, uz podršku litvanskog izdavača Nordcurrent Labs.
Ona je već u demo verziji privukla pozornost gamerske zajednice, o čemu smo tih dana razgovarali s kreativnim direktorom Misfit Villagea Mladenom Bošnjakom.
“Demo verzija igre financirana je iz vlastitih izvora i uz pomoć sredstava Hrvatskog Audio Vizualnog Centra (HAVC). Nakon što smo izradili demo verziju i plasirali je besplatno na tržište, mnogi youtuberi snimali su videe svog prelaska dema. To je stvorilo zanimanje od strane više izdavača za našu igru. Nakon mnogo razgovora s izdavačima Nordcurrent Labs se pokazao kao najbolji odabir. S njima imamo klasični developer/izdavač odnos gdje mi radimo na igri, a oni financiraju taj rad. Pomažu u marketingu i drugim aspektima koji ulaze u izdavanje, a da nije konkretno rad na igri”, otkrio je Bošnjak za Financije.hr.
S obzirom da njegov startup djeluje u sklopu inkubatora PISMO, pitali smo ga i o prednostima koje im donosi ta suradnja.
“Na prvi pogled benefiti inkubatora PISMO su financijski poticaji grada Novske, motion capture studio, audio studio i uredski prostor po nevjerojatno niskoj mjesečnoj najamnini. No najviše pomoći i pozitivnih suradnji zapravo dođe od ljudi koji vode inkubator, svih stanara inkubatora koji rade sličan posao našem i polaznika edukacija koje se odvijaju u sklopu game development razvoja u Novskoj. Jednostavno je pozitivna game dev atmosfera u tom malom gradu”.

Za one koji pokreću posao u gaming industriji, Grad Novska osigurava posebnu potporu – do 6.200 eura po korisniku (pravnoj osobi) koji je ostvario potporu HZZ-a.
Ako pravnu osobu osnivaju dvije ili više osoba koje su pojedinačno ostvarile HZZ mjeru samozapošljavanja, a ukupno prelaze 13.272,28 eura, moguće je ostvariti dodatnih 1.328 eura gradske potpore. Uz to, oni koji koriste mjere poput Biram Hrvatsku i/ili Zeleno/digitalno mogu ostvariti još do 4.000 eura potpore Grada.
Ovakva konkretna podrška namijenjena je upravo onima koji žele ostati, razvijati se i raditi u Novskoj. Upravo zato nastaje i Centar gaming industrije – novi prostor znanja i tehnologije, s ciljem da kroz učenje novih vještina i razvoj IKT sektora otvori prilike za zapošljavanje, zadrži mlade te privuče stručne i poduzetne osobe u Sisačko-moslavačku županiju.
“Veselimo se svemu što ćete naučiti i postići. Vjerujemo da će vas Novska tijekom ovih šest mjeseci uvjeriti da je ovdje mjesto za vaš profesionalni i osobni razvoj – da se možete zaposliti, pokrenuti vlastiti posao, pa čak i kupiti svoj dom. Grad će vam biti podrška ne samo tijekom edukacije, nego i kasnije, u svakom koraku vaše karijere i života”, kazala je zamjenica gradonačelnice Novske Ivana Matanović.

“Predavači dolaze iz industrije i osim što su developeri, iskusni su i kao mentori. Program je usmjeren na stvarne potrebe tržišta rada. Između Blender i Unity grupa očekuje se puno zajedničkih projekata i timskih izazova. Cilj je da se polaznici pripreme za stvarne zadatke u industriji i razviju sposobnosti za rad u timu”, pojasnio je jedan od predavača Dominik Cvetkovski.
Inače, budući centar gaming industrije u Novskoj u lipnju se okitio nagradom MIPRO ICT za 2025. godinu u kategoriji gospodarstva. Nagrada, poznata i pod nazivom Teslino jaje, dodjeljuje se za doprinos razvoju informacijskih i komunikacijskih tehnologija u Hrvatskoj.
“Ova nagrada potvrda je da vizija regionalnog razvoja temeljena na novim industrijama ima svoje mjesto u nacionalnim i europskim strateškim okvirima. Centar gaming industrije nije samo građevinski projekt – riječ je o dugoročnoj investiciji u znanje, prilike i stvaranje održivog tehnološkog ekosustava”, izjavila je tom prilikom Andreja Šeperac, ravnateljica Javne ustanove Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije, koja je ujedno i nositeljica projekta.
Centar gaming industrije nalazi se na listi strateških projekata Republike Hrvatske, a trenutačno je u izgradnji. Ukupna vrijednost projekta prelazi 60 milijuna eura, a provodi se u dvije faze.
Prva faza, čija je realizacija u tijeku, obuhvaća izgradnju obrazovne i popratne infrastrukture – uključujući fakultet, studentski dom, energanu, prometnu mrežu i sportske sadržaje. Vrijednost ove faze iznosi 38,6 milijuna eura.
U drugoj je predviđena izgradnja akceleratora, inkubatora, VR studija i multifunkcionalne dvorane za testiranje video igara.
Pročitajte još:
Očekuje se otvaranje 97 novih radnih mjesta, obrazovanje 250 studenata u pet godina te snažna podrška za poduzetnike kroz nove prostore akceleratora i inkubatora.
Suradnja s akademskom zajednicom i europskim institucijama dodatno potvrđuje stratešku važnost ovog projekta za hrvatsku gaming industriju.
Jedan odgovor
Da sam barem 20+ godina mlađi, tamo bi visio garant