Tvrtka Siemens Energy u ovoj godini sada ipak očekuje neto profit, i to od oko milijarde eura, suprotno ranijim očekivanjima kada su najavili da bi ovo mogla biti godina bez izražene profitabilnosti u kojoj bi prihodi uglavnom pokrili rashode poslovanja.
Razlog znatnoj izmjeni u očekivanjima je snažan rast potražnje za opremom na globalnom tržištu električne energije.
Njemački proizvođač plinskih turbina i opreme za elektroenergetsku mrežu se zadnjih godina dosta mučio u poslovanju uslijed gubitka povjerenja investitora izazvanih tehničkim problemima u proizvodnji vjetroturbina u španjolskoj podružnici Siemens Gamesa. Zbog toga je Siemens Energy u 2023. imao neto gubitak od 4,6 milijardi eura, a vlada je uskočila u pomoć financijskom injekcijom koja je na kraju iznosila 15 milijardi eura.
Prošle godine Siemens Energy je ostvario profit od 1,3 milijarde eura, a za ovu fiskalnu godinu su podigli i prognozu prihoda za koje sada očekuju da će rasti 13-15 posto umjesto ranijeg predviđanja rasta od 8-10 posto.
“Svjedočimo golemoj potražnji na rastućem tržištu električne energije za plinskim turbinama i mrežnim preklopnicima”, objavili su.
Međunarodna agencija za energiju prognozira da će globalna potražnja za električnom energijom rasti otprilike četiri posto godišnje u iduće tri godine. To bi bila najveća stopa rasta zadnjih godina i nadovezuje se na napore za dekarbonizacijom, većim korištenjem uređaja za klimatizaciju te rastućom potrebom za podatkovnim centrima umjetne inteligencije koji troše velike količine energije, navodi Financial Times.
Pročitajte još:
Ove godine dionica tvrtke Siemens Energy uvelike je oscilirala u rasponu od nekih dvadesetak posto. Prvo joj je vrijednost rasla nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio 500 milijardi dolara privatnih investicija u infrastrukturu za umjetnu inteligenciju, a onda je doživjela pad nakon što je kineski start-up DeepSeek prodrmao tehnološku scenu napretkom ostvarenim u tom području uz bitno manju računalnu snagu od one koju trebaju tvrtke iz Silicijske doline.
Inače, Siemens Energy i Končar su ove godine dobili potvrdu Europske komisije da je zajedničko ulaganje u proizvodnju kotlova za energetske transformatore kompatibilno s pravilima zajedničkog tržišta Europske unije. U zajedničkoj tvrtki, koja će kotlove graditi u pogonu u Sesvetskom Kraljevcu, Končar ima udio od 60 posto.
Jedan odgovor
Odlicna predvidanja, potpuno zasluzena zarada samo neka tako i nastave, kvalitetna firma