Kineski veleposlanik u Hrvatskoj za Financije.hr: Spremni smo produbiti suradnju naših dviju država

FOTO: Veleposlanstvo NR Kine

Sjedinjene Američke Države najavljuju još veće carine na proizvode iz Kine, Europska komisija istražuje državne subvencije kineskim kompanijama, a neke od njih se povlače iz velikih infrastrukturnih projekata u Europskoj uniji. Gospodarska suradnja, posebno među kompanijama, sve je složenija. Kineski predsjednik Xi Jinping u svibnju je boravio u Francuskoj, Mađarskoj i Srbiji, gdje je naglašavao kinesku volju za suradnjom, a isto je u našem razgovoru ponovio kineski veleposlanik u Hrvatskoj Qi Qianjin.

Hrvatsko i kinesko gospodarstvo uvelike se razlikuju, ne samo u opsegu. Gdje vidite mogućnosti za rast gospodarske suradnje naše dvije zemlje?

Kina ima jasnu i čvrstu politiku razvijanja ravnopravne i obostrano korisne suradnje s Hrvatskom u svim područjima. Kina Hrvatsku smatra dobrim prijateljem i ravnopravnim partnerom. Osobito od uspostave sveobuhvatnog suradničkog partnerstva između Kine i Hrvatske 2005. godine, razvoj bilateralnih odnosa ušao je u novu fazu. Iako se Kina i Hrvatska razlikuju u veličini gospodarstva, svaka ima svoje prednosti u gospodarskom razvoju. Trenutno je Kina usmjerena na razvoj novih kvalitetnih proizvodnih snaga temeljenih na znanstvenim i tehnološkim inovacijama, što donosi važne mogućnosti za produbljivanje kinesko-hrvatske gospodarske i trgovinske suradnje. U budućnosti će Kina i Hrvatska nastaviti produbljivati gospodarsku i trgovinsku suradnju te promicati sveobuhvatno partnerstvo u suradnji Kine i Hrvatske — da postane sve dublje i čvršće.

Spremni smo dodatno proširiti opseg bilateralne trgovine, potaknuti i podržati kineska poduzeća da uvoze više robe iz Hrvatske, i također se nadamo da će Hrvatska aktivno sudjelovati u gospodarskim i trgovinskim aktivnostima koje organizira Kina, kao što su Kineski međunarodni sajam uvoza, Kantonski sajam, Međunarodni sajam opskrbnog lanca, Međunarodni sajam roba Yiwu, i slično, kao i pojačati napore u promidžbi i promicanju konkurentnih proizvoda. Hrvatska je bogata poljoprivrednim i šumarskim proizvodima izvrsne kvalitete. Nadležna tijela obiju strana postigla su pozitivne pomake u pregovorima o izvoznoj dozvoli za plavoperajne tune i meda iz Hrvatske. Dvije strane održavaju i konzultacije o izvozu hrvatske govedine u Kinu. Osim toga, Hrvatska je bogata turističkim resursima i vrlo je popularna među kineskim turistima. Posljednjih godina Hrvatska je postala jedna od važnih odredišta kineskih turista u Europi. Voljni smo dovesti što više kineskih turista u posjet Hrvatskoj.

Pelješki most označio je vrhunac gospodarske suradnje Kine i Hrvatske. Vidite li takve slične projekte u bliskoj budućnosti?

Projekt izgradnje Pelješkog mosta uspješni je primjer projekta suradnje Kine i zemalja srednje i istočne Europe. Također je model prijateljske suradnje između Kine, Hrvatske i Europe, te je svjedočio tijeku prijateljskog razvoja i win-win suradnje između Kine i Hrvatske. Dva gospodarstva imaju komplementarne prednosti i još uvijek imaju veliki potencijal. Mnogo je mogućnosti za suradnju u budućnosti — u infrastrukturi kao što su željeznice, luke i ceste, kao i u područjima trgovine, obnovljivih izvora energije, turizma, električnih vozila, poljoprivrede te proizvodnje. Trenutno kineska poduzeća u Hrvatskoj aktivno sudjeluju i prate niz projekata izgradnje infrastrukture i investicijskih projekata u Hrvatskoj. Spremni smo unaprijediti dubinsko usklađivanje razvojnih strategija naših dviju zemalja te stalno produbljivati suradnju u infrastrukturi i drugim područjima. Nadamo se da će hrvatska Vlada ići u istom smjeru i osigurati pošteno, transparentno i prijateljsko investicijsko okruženje za kineska poduzeća. Vjerujem da ćemo u bliskoj budućnosti vidjeti još više novih ostvarenih projekata.

Pixabay.com
Kina, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Europska unija provodi nekoliko istraga na temu “nepravednih državnih subvencija”. Vjerujete li da će EU Kinu proglasiti krivom za “nepravedne državne subvencije”?

Ono što želim naglasiti je da su kineske industrijske prednosti postignute tehnološkim inovacijama i da su oblikovane dostatnom tržišnom konkurencijom, a ne oslanjanjem na državne subvencije. EU je najavila da provodi takozvane “antisubvencijske istrage” o nekim kineskim proizvodima obnovljivih izvora energije. Mislim da je to uglavnom zbog rane uspostave povezanih industrija u Kini i stvaranja vodeće tehnološke prednosti kroz dugoročna ulaganja u istraživanje i razvoj. Istodobno se stvorila određena prednost zbog oslanjanja na kineske snažne domaće industrijske kapacitete, vrlo veliko tržište i bogate ljudske resurse. Iz globalne perspektive, kineska industrija obnovljivih energija nastavlja pružati proizvodne snage visoke kvalitete, smanjuje troškove i daje važan doprinos globalnom zelenom razvoju. Po mojem mišljenju, takozvane “nepravedne državne subvencije” su lažne. Zapravo, neke zemlje EU-a i SAD također daju subvencije za neke od svojih industrija. EU pokreće antisubvencijske istrage Kine s ciljem poduzimanja mjera trgovinske zaštite. Tako neće samu sebe učiniti boljom, već će samo potkopati stabilnost i nesmetan tijek lanaca proizvodnje i opskrbe te usporavati zelenu transformaciju globalnog gospodarstva i razvoj industrija u nastajanju.

Vjerujete li da EU i Kina mogu poboljšati svoje gospodarske odnose s obzirom na takve istrage i moguće nove carine na kinesku robu?

Kineski predsjednik Xi Jinping nedavno je posjetio Europu. Rekao je da se Kina i EU trebaju pridržavati partnerskog odnosa, ustrajati u dijalogu i suradnji te promicati stabilne i zdrave odnose Kine i EU. Trenutno su protekcionističke tendencije u EU u porastu. Kina izražava visoku zabrinutost zbog diskriminacijskih mjera koje je EU poduzela protiv kineskih poduzeća, pa čak i industrija. Kina će čvrsto štititi zakonska prava i dobrobit kineskih poduzeća. Kina je uvijek otvorena za industrijske, gospodarske i trgovinske suradnje, i pozivamo EU da poštuje pravila WTO-a i tržišna načela. Nadamo se da će EU imati otvoren um, pridržavati se načela poštenog natjecanja, stvoriti međunarodno tržišni orijentirano i zakonski uređeno okruženje za gospodarsku i trgovinsku suradnju te zajedno s Kinom raditi na postizanju obostrane koristi i dobitnih rezultata te promicati ekonomsku globalizaciju prema sveobuhvatnijem i inkluzivnijem smjeru.

Američki zakonodavci tjeraju ByteDance da proda TikTok. Kakav će to utjecaj imati na već zategnute gospodarske odnose između Kine i SAD-a?

TikTok je društvena platforma koju koriste stotine milijuna ljudi u Sjedinjenim Državama i Europi. Obuzdavanje američkog Kongresa platforme TikTok u ime takozvane “nacionalne sigurnosti” potpuno je neutemeljeno. Poput SAD-a i europskih zemalja, kineska vlada pridaje veliku važnost privatnosti i sigurnosti podataka, i štiti ih u skladu sa zakonom te nikada nije i neće zahtijevati od tvrtki ili pojedinaca da kineskoj vladi prikupljaju ili daju podatke, informacije i obavještajne podatke iz stranih zemalja. Mislim da je takozvani “zločin” za koji je američki Kongres optužio TikTok nešto što postoji u svim društvenim medijima, pa zbog čega zabraniti samo TikTok? U sadašnjoj složenoj geopolitičkoj situaciji, američka politika prema Kini ponekad nije dovoljno razumna, politizira normalna gospodarska i trgovinska pitanja i čini ih sigurnosnim pitanjima kako bi suzbijala kineski znanstveni i tehnološki razvoj i društveni napredak.

Kina cijeni i razvija svoje odnose sa Sjedinjenim Državama iz perspektive izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo. Uvijek se pridržavala načela uzajamnog poštovanja, mirnog suživota i suradnje u korist svih strana koje je predložio predsjednik Xi Jinping, te uvijek zagovarala poštivanje međusobnih temeljnih interesa. Smatramo da SAD treba ozbiljno poštovati načela tržišnog gospodarstva i poštenog natjecanja, prestati neopravdano suzbijati strane tvrtke i osigurati otvoreno, pošteno, pravedno i nediskriminacijsko okruženje za strane tvrtke koje ulažu i posluju u SAD-u. Kina će poduzeti sve potrebne mjere kako bi odlučno zaštitila svoja legitimna prava i dobrobit.

Kineska električna vozila ulaze na unosno tržište EU. Postoje li planovi za otvaranje tvornica ili velikih servisnih centara u EU?

Koliko znamo, mnogi kineski proizvođači automobila trenutno otvaraju ili namjeravaju otvoriti tvornice u EU. Primjerice, u prosincu prošle godine BYD je najavio da će izgraditi novu proizvodnu bazu električnih vozila u Mađarskoj. To je prva tvornica osobnih automobila koju je izgradila kineska automobilska kompanija u Europi, i očekuje se da će otvoriti tisuće radnih mjesta u toj zemlji. Osim toga, SAIC Motor također namjerava postaviti tvornicu automobila u Europi. Changan Automobile i Great Wall Motor također razmatraju postavljanje tvornica u Europi. Kineska električna automobilska tvrtka Nio već je uspostavila servisne centre u Njemačkoj, Nizozemskoj, Danskoj i Švedskoj za pružanje automobilskih usluga na navedenim tržištima.

Osim tvornice automobila, niz kineskih proizvođača — uključujući CATL, Eve Energy, Sunwoda — najavili su ulaganje u izgradnju novih tvornica baterija u Mađarskoj. Kako kineski automobilski brendovi ubrzavaju svoj ulazak na globalno tržište, vjeruje se da će sve više i više kineskih tvrtki graditi tvornice u inozemstvu i nastojati lokalizirati proizvodnju.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari