TikTok, Shein, Xiaomi i još tri kineske tvrtke navedene su u tužbi zbog kršenja privatnosti koju je podnijela austrijska neprofitna udruga Europski centar za digitalna prava (NOYB) sa sjedištem u Beču.
NOYB je kratica za engleski izraz “none of your business (nije tvoja stvar)”.
Naime, ta udruga navodi da su te kineske tvrtke neovlašteno slale podatke o korisnicima iz Europske unije (EU) u Kinu.
NOYB je poznat po tužbama protiv američkih tvrtki kao što su Apple, Alphabet i Meta koje su odvele do istraga i kazni vrijednih milijarde dolara.
Ovo je prva pritužba koju ta udruga podnosi protiv kineskih tvrtki.
Riječ je zapravo o šest tužbi podnesenih u Grčkoj, Nizozemskoj, Belgiji, Italiji i Austriji u kojima se traži zaustavljanje prijenosa podataka u Kinu te kazne koje mogu dosegnuti četiri posto ukupnih globalnih prihoda tih tvrtki.
NOYB navodi da su Alibabina stranica za elektronsku trgovinu AiiExpress, trgovac brze mode Shein, TikTok i proizvođač mobitela Xiaomi priznali kako su slali osobne podatke Europljana u Kinu.
Internet trgovac Temu te Tencent koji je razvio kinesku aplikaciju za poruke WeChat prenose podatke u nenavedene “treće zemlje”, najvjerojatnije Kinu.
Kinesko je ministarstvo vanjskih poslova objavilo da kineska vlada nije niti će ikada tražiti od tvrtki ili pojedinaca da skupljaju ili dostavljaju podatke prikupljene u drugim zemljama kršeći lokalne zakone.
Štoviše, kako je rekao glasnogovornik ministarstva Guo Jiakun, Kina pridaje posebnu važnost zaštiti privatnosti podataka u skladu sa zakonima.
Glasnogovornik Xiaomia je pak rekao da tvrtka proučava navode te da će potpuno surađivati s vlastima ako joj se obrate u vezi s tužbom. Ostale uključene tvrtke nisu odmah odgovorile na upit Reutersa za komentar.
Prema europskim pravilima, transfer podataka izvan EU-a moguć je samo ako odredišna zemlja ne ugrožava njihovu punu zaštitu.
“S obzirom da je Kina autoritarna država koja provodi nadzor, kristalno je jasno da ne nudi istu razinu zaštite podataka kao EU. Transferiranje europskih osobnih podataka je nezakonito i mora biti trenutačno zaustavljeno”, rekla je Kleanthi Sardeli, odvjetnica za zaštitu podataka u NOYB-u.
Pročitajte još:
TikTok ima probleme i u SAD-u gdje mora prestati s radom od nedjelje.
Europska komisija istražuje TikTok zbog sumnje da je propustio ograničiti uplitanje u izbore u EU, posebice na predsjedničkim izborima u Rumunjskoj proteklog studenog.