Potrošačke cijene u Kini sve su bliže području deflacije, pretrpjevši najveći pad od vrhunca globalne financijske krize 2009. godine.
Indeks potrošačkih cijena (CPI) u siječnju je manji za 0,8 posto na godišnjoj razini, više i od prosječne procjene od 0,5 posto koliko su prognozirali analitičari Reutersa.
Riječ je o četvrtom uzastopnom padu, no razloga za optimizam ipak ima jer je CPI na mjesečnoj razini porastao 0,3 posto u odnosu na prosinac 2023. godine, nešto slabije od očekivanih 0,4 posto.
Ovi podaci pospješuju dugotrajne strahove da je Kina na rubu deflacije.
Kineski dužnosnici upozoravali su da će ekonomski oporavak “težak i mučan” nakon što je zemlja izašla iz razdoblja obilježenog drakonskim ograničenjima zbog pandemije.
Pročitajte još:
Istovremeno, pao je i indeks proizvođačkih cijena. Na godišnjoj razini tako je u siječnju bio 2,5 posto manji nego u istom mjesecu 2023., objavio je Nacionalni ured za statistiku.
U posljednjem mjesecu prošle godine pad je bio još veći i iznosio 2,7 posto.
3 Odgovora
Zanimljivo.
Jako.
Kina se suočava s ozbiljnim rizicima od deflacije, što predstavlja dugoročne izazove za njezin gospodarski oporavak nakon pandemije. Iako potrošačke cijene pokazuju blagi mjesečni porast, kontinuirani pad na godišnjoj razini pojačava zabrinutost za stabilnost i budući rast kineske ekonomije.