Nove kineske carine na američke poljoprivredne proizvode mogle bi preoblikovati globalne trgovinske tokove, potičući najvećeg svjetskog uvoznika poljoprivrednih proizvoda da nabavlja više mesa, mliječnih proizvoda i žitarica iz zemalja Južne Amerike, Europe i Pacifika.
Pošiljke u Kinu iz ključnih izvoznika, poput Brazila koji prednjači u izvozu soje, Australije kao najvećeg izvoznika pšenice i Europe kao glavnog dobavljača svinjetine, mogle bi naglo porasti dok se trgovinski rat između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava zahuktava, smatraju industrijski stručnjaci i analitičari.
Kina je, piše Reuters, u utorak brzo uzvratila na nove američke carine, najavljujući povećanja uvoznih davanja od deset i 15 posto na američke poljoprivredne proizvode u vrijednosti od 21 milijarde dolara.
Ta je zemlja najveće tržište za američki poljoprivredni izvoz te je lani kupila proizvode u vrijednosti od 29,25 milijardi dolara, zbog čega bi svaki pomak u trgovinskim tokovima mogao bi stvoriti prilike za konkurentske izvoznike.
Time bi se nastavio trend smanjenja kineske ovisnosti o američkoj poljoprivredi, započet tijekom trgovinskog rata u prvom mandatu predsjednika Donalda Trumpa.
Pošiljke mesa iz Europe i Južne Amerike u Kinu očekivano će porasti kao rezultat toga, rekli su analitičari.
Pročitajte još:
Iako je Kina prošle godine pokrenula antidampinške istrage u vezi s uvozom svinjetine i mliječnih proizvoda iz Europske unije, prodaja nije bila pogođena.
U utorak je Trump također uveo carine na robu iz Kanade i Meksika, što bi moglo naštetiti američkoj poljoprivrednoj industriji, čiji izvoz vrijedi 191 milijardu dolara.
Jedan odgovor
Dobre vijesti za nas, ali ne zna se još kako će se sve te kockice presložiti