Johnson & Johnson planira potrošiti više od 50,8 milijardi eura za izgradnju četiri tvornice u SAD-u, jer prijetnje carinama na uvoz lijekova od strane Trumpove administracije prisiljava tvrtke da prošire svoje proizvodne kapacitete u toj zemlji.
Nova postrojenja bit će izgrađena tijekom sljedeće četiri godine, uključujući i u Wilsonu u Sjevernoj Karolini, saveznoj državi SAD-a, gdje je farmaceutska tvrtka u petak službeno započela s radovima. Proizvođač lijekova i uređaja rekao je da su sada ulaganja povećali za 25 posto u usporedbi s posljednje četiri godine.
Prošlog mjeseca, proizvođač lijekova Eli Lilly objavio je svoje planove za ulaganje u SAD-u, dok se tvrtke pripremaju za utjecaj potencijalnih carina od 25 posto na uvoz lijekova.
Tvrtke kao što su J&J i Pfizer mogle bi biti u opasnosti jer upravljaju velikim tvornicama u zemljama poput Irske, za koju je američki predsjednik Donald Trump rekao da ih je namamila svojom poreznom politikom. Trump, koji je u izbornoj kampanji obećavao da će potaknuti domaću proizvodnju, pojačava pritisak na proizvođače lijekova otkako je preuzeo dužnost da proizvodnju presele u Sjedinjene Države.
Tvrtke u drugim sektorima, kao što je proizvođač iPhonea Apple, također su imale priopćenja o proizvodnji posljednjih tjedana.
Očekuje se da će zbog gradnje J&J-ove tvornice u Wilsonu, u koju planiraju uložiti više od 1,84 milijarde eura, biti otvoreno 5.000 radnih mjesta tijekom izgradnje i više od 500 radnih mjesta diljem savezne države. Tvornica će proizvoditi lijekove koji se koriste za liječenje raka, imunološke probleme i neurološke bolesti.
Pročitajte još:
Tvrtka je rekla da već ima više proizvodnih pogona u SAD-u nego u bilo kojoj drugoj zemlji. Planira proširiti nekoliko svojih postojećih lokacija u SAD-u i izgraditi novu infrastrukturu za istraživanje i tehnologiju.
J&J, međutim, u svom priopćenju nije otkrio pojedinosti o planovima proširenja ili lokaciji svojih drugih planiranih objekata, piše Reuters.
4 Odgovora
Nekad bili omiljeni. Sad više ne.
Eto vam sad Trumpa..
Nekom rat, nekom brat..
Zašto bi se zamarali s uvozom kad se mogu fokusirati na lokalnu proizvodnju