Izvješće OECD-a: Kineske tvrtke su najveći konzumenti državnih subvencija za energiju vjetra

Pixabay.com
Vjetroelektrane, Foto: Pixabay.com

U travnju 2024. godine Europska komisija otvorila je istragu protiv kineskih dobavljača vjetroturbina prema Uredbi o stranim subvencijama (FSR). Komisija sumnja na nelojalnu konkurenciju. Sa širokim ovlastima koje sežu od zahtjeva za otkrivanjem dokumenata do otkazivanja potpisanih ugovora, istraga FSR-a koja je u tijeku ima za cilj osigurati ravnopravnu igru između europskih i neeuropskih proizvođača vjetroturbina.

Novo izvješće Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pronašlo je značajne razlike između potpora koju primaju kineski i europski proizvođači vjetroturbina. U izvješću se ističe da je potpora koju podupire vlada za kineske proizvođače više od desetljeća redovito veća od potpore dostupne njihovim europskim kolegama.

Podaci na razini poduzeća koje je prikupio OECD pokazuju da su proizvođači sa sjedištem u Kini najveći primatelji državnih subvencija, odnosno da imaju najviše koristi od bespovratnih sredstava, poreznih olakšica i financiranja ispod tržišnog nivoa kineskih državnih banaka. Ove su politike, prenosi portal WindEuropa, pridonijele brzom širenju kapaciteta proizvodnje vjetroturbina u Kini.

“Europska industrija vjetra nije protiv konkurencije. Ali to natjecanje mora biti pošteno. Inače riskiramo odgodu ne samo europske energetske tranzicije nego i globalne tranzicije zbog utrke prema dnu. To je nepotrebno ometanje i nitko neće imati koristi od toga”, rekao je Phil Cole, direktor industrijskih poslova u WindEuropeu.

Kao rezultat tih izdašnih subvencija, sve veći prekapacitiranost kineske proizvodnje dovela je do intenzivne konkurencije cijena i zabrinutosti zbog distorzije tržišta. Uz to, kineski proizvođači nude uvjete odgođenog plaćanja izvan onih koje mogu ponuditi proizvođači iz OECD-a.

Time postoji opasnost od zaustavljanja učinkovitog funkcioniranja dobro uspostavljene europske industrije proizvodnje energije vjetra i ugrožava opskrba komponentama i materijalima koji su potrebni za provedbu energetske tranzicije, ističu u WindEuropa.

Ne možemo dopustiti da kineski problemi s viškom kapaciteta iskrive uspostavljeno europsko tržište energije vjetra. Bez europske proizvodnje i snažnog europskog opskrbnog lanca gubimo sposobnost proizvodnje opreme koja nam je potrebna – i u konačnici riskiramo našu energetsku i nacionalnu sigurnost”, naglasio je Cole.

Kina također dominira opskrbom mineralima rijetkih zemalja koji su ključni za proizvodnju trajnih magneta, kao i sirovina kao što su staklena vlakna. To dokazuje 70 posto proizvodnje rijetkih zemnih materijala u zemlji koje kontrolira jedno jedino poduzeće u državnom vlasništvu, China Rare Earth Corporation.

Pixabay.com
Vjetroelektrane, Foto: Pixabay.com

To Kini daje gotovo monopol u opskrbi tim rijetkim zemljanim materijalima, stavljajući kineske proizvođače u konkurentsku prednost. Izvješće OECD-a otkriva da su troškovi materijala koji se koriste u proizvodnji vjetroturbina u zemljama OECD-a gotovo 40 posto veći od onih koji se koriste u Kini.

Europa želi ojačati svoju domaću proizvodnu bazu čiste tehnologije. Godine 2024. Europska komisija uvela je Zakon o nultoj neto industriji, s ciljem povećanja kapaciteta proizvodnje vjetroturbina u EU na 36 GW do 2030. godine.

Europa je na putu da postigne ovaj cilj, prenosi isti izvor. Trenutačno europska industrija vjetra ulaže više od 11 milijardi eura u proširenje postojećih tvornica ili izgradnju novih.

Iz WindEuropa naglašavaju da je neophodno nastaviti s provedbom Zakona o nultoj neto industriji kako bi se osiguralo da Europa ne bude ranjiva na daljnje tržišne distorzije. Potrebno je također ubrzati i diverzifikaciju naših opskrbnih lanaca sirovinama, promicati inovacije i pojednostaviti procese izdavanja dozvola kako bismo ponudili niz narudžbi koji su potrebni europskom opskrbnom lancu.

Uspjeh europske industrije proizvodnje vjetra zahtijeva globalnu suradnju, poštivanje tržišne dinamike i vladavine međunarodnog trgovinskog prava. Idući naprijed, europski kreatori politike moraju osigurati globalnu trgovinsku pravednost koja odgovara svima, navodi se u objavi.

Podsjećamo, WindEurope je udruga koja promiče industriju vjetra i broji 600 članova iz cijelog lanca vrijednosti energije vjetra: od proizvođača vjetroturbina, dobavljača komponenti, elektroprivrednih poduzeća i razvijači vjetroelektrana, financijskih institucija, istraživačkih instituta do nacionalnih udruženja za energiju vjetra. WindEurope aktivno koordinira međunarodnu politiku, komunikacije, istraživanja i analize.

Jedan odgovor

  1. Pa moraju se prebacivat na vjetar kad nema vise klasicne energije za toliki broj ljudi tamo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari