Izdavači protiv Googlea: Podnesena pritužba Europskoj uniji zbog AI modela Overviews

Zgrada Googlea u Dublinu, Foto: Wikimedia Commons

Google se suočava s antimonopolskom prijavom u Europskoj uniji zbog svojeg AI modela Overviews, koju je podnijela skupina neovisnih izdavača.

Oni su, doznaje Reuters, zatražili i donešenje privremene mjere kojom bi se spriječila navodno nepopravljiva šteta.

AI Overviews sačinjavaju sažeci generirani umjetnom inteligencijom koji se prikazuju iznad tradicionalnih poveznica na relevantne web-stranice i dostupni su korisnicima u više od 100 zemalja. U svibnju prošle godine tvrtka u vlasništvu Alphabeta počela je dodavati oglase u tu aplikaciju.

Googleovo ulaganje u integriranje umjetne inteligencije u pretraživanje analitičari nazivaju jednim od njihovih najvećih projekata, no taj potez izazvao je zabrinutost nekih pružatelja sadržaja, prvenstveno izdavača.

Dokument Saveza neovisnih izdavača, datiran 30. lipnja, predstavlja pritužbu Europskoj komisiji i navodi da Google zloupotrebljava svoju tržišnu moć u području internetskog pretraživanja.

“Googleova osnovna usluga pretraživača zloupotrebljava web sadržaj za potrebe Google AI Overviewsa u pretraživanju, što je izazvalo, i nastavlja izazivati, značajnu štetu za izdavače, uključujući one novinske, u vidu gubitka prometa, čitatelja i prihoda”, upozorava se u dokumentu.

Navode također da Google postavlja svoje AI preglede na vrh stranice s rezultatima općeg pretraživanja kako bi prikazao vlastite sažetke koji su generirani korištenjem materijala izdavača, te tvrde da takav položaj stavlja originalni sadržaj u nepovoljan položaj.

“Izdavači koji koriste to pretraživanje nemaju mogućnost isključiti svoje materijale iz obrade za treniranje Googleovih velikih jezičnih modela umjetne inteligencije i/ili iz indeksiranja za sažetke, a da pritom ne izgube mogućnost pojavljivanja na stranici s općim rezultatima pretraživanja”, ističe se u pritužbi.

Europska komisija odbila je komentirati slučaj, a pritužba je podnesena i britanskom regulatoru.

Na internetskoj stranici Saveza neovisnih izdavača navodi se da je riječ o neprofitnoj zajednici koja se zalaže za interese izdavača čija imena pritom nije napisala.

Pokret za otvoreni web (Movement for an Open Web), sastavljen od digitalnih oglašivača i izdavača, te britanska neprofitna organizacija Foxglove Legal Community Interest Company, koja se zalaže za pravednost u tehnološkom sektoru, također su potpisnici pritužbe.

Naveli su da je privremena mjera nužna kako bi se spriječila ozbiljna i nepopravljiva šteta tržišnom natjecanju i osigurao pristup vijestima.

Iz Googlea su pak napomenuli da su mnoge tvrdnje o prometu iz pretraživanja često temeljene na vrlo nepotpunim i iskrivljenim podacima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari